Kongo tuži Epl zbog ilegalne eksploatacije minerala: Optužbe za ratne zločine, pranje novca, falsifikovanje i obmanu
DR Kongo je u utorak podneo krivičnu prijavu protiv evropskih filijala tehnološkog giganta Apple-a, optužujući ih da nezakonito koriste „minerale krvi“ u svom lancu snabdevanja.
Demokratska Republika Kongo navodi da je Apple kupio krijumčarene zalihe sa istoka zemlje i iz Ruande koja je pogođena sukobima, zona u kojima se materijali navodno iskopavaju ilegalno, a zatim integrišu u globalne lance snabdevanja pre nego što završe u tehnološkim uređajima.
Apple-ove francuske i belgijske jedinice takođe su primenile obmanjujuće komercijalne prakse kako bi ubedile potrošače da su njegovi lanci snabdevanja čisti, navodi se u saopštenju advokata koji predstavljaju DRC.
AFP saznaje da su u Parizu i Briselu podnete žalbe protiv Epla sa optužbama za ratne zločine, pranje novca, falsifikovanje i obmanu.
Prošlog aprila, pravni tim je pitao generalnog direktora Apple-a Tima Kuka, zajedno sa podružnicama kompanije Epl u Francuskoj, o potencijalnom uključivanju opljačkanih minerala u lanac snabdevanja kompanije, ali nije dobio suštinske odgovore.
Advokat DRC-a iz Vašingtona Robert Amsterdam opisao je slučaj kao „prvu salvu“ sudskih postupaka.
„Obojite Epl(jabuku) u crveno, a ne u zeleno. To je kompanija koja vredi bilione dolara za koju se mora pretpostaviti da zna posledice svojih postupaka. Dosta sa poricanjem odgovornosti i skrivanjem iza lažnog narativa o odbrani lanca snabdevanja!“, rekao je on.
Nemačka policija vršila racije po kućama i hapsila ljude optužene za „vređanje” političara na internetu https://t.co/Ownoo0Qtha
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 26, 2024
Advokat sa sedištem u Parizu Vilijam Burdon rekao je da krivične prijave predstavljaju „prvi korak ka tome da jedan od najvećih igrača u tehnologiji bude odgovoran za svoju politiku beskonačnog bogaćenja po cenu najozbiljnijih zločina koji remete afričke lance snabdevanja“.
Briselski advokat Kristof Maršand je dodao da su „ove žalbe podnete protiv Apple-a pitanje od velikog javnog interesa u vreme kada evropske zemlje, potrošači i nevladine organizacije sve više kontrolišu međunarodne lance snabdevanja“.
Kompjuterski čipovi i tehnički uređaji zahtevaju široku lepezu minerala i specijalnih metala.
Advokati su rekli da su obim i trajanje navodnih aktivnosti izazvali „nesagledivu štetu i patnju“ za civile, podstakli nasilje i sukobe finansiranjem milicija i terorističkih grupa i doprinoseći prinudnom radu dece i uništavanju životne sredine.
Oni su takođe citirali istrage Ujedinjenih nacija, američkog Stejt departmenta i međunarodnih nevladinih organizacija kao što je Global Witness da dokumentuju razmere problema.
Advokati su rekli da su pisali predsednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen da je obaveste o krivičnim prijavama i da zatraže dijalog o ulozi EU u radu na odgovornosti i okončanju oružanog nasilja u lancima snabdevanja mineralima podsaharske Afrike.
Apple je prošle godine rekao da „nema razumnu osnovu za zaključak“ da njegovi proizvodi sadrže ilegalno izvezene minerale iz zona pogođenih sukobima. Tehnološki gigant insistira na tome da pažljivo proverava poreklo materijala u svojoj proizvodnji.
Ruanda je takođe odbacila optužbe kao neosnovane.
„Ovo je samo najnoviji udarac vlade DRC-a, koja neprestano pokušava da skrene pažnju na Ruandu lažnim optužbama“, rekla je portparolka ruandske vlade Jolande Makolo za AFP.
Istok DR Konga bogat mineralima je potresen nasiljem od 1990-ih, a tenzije su se pogoršale od obnove ofanzive krajem 2021. pobunjenika M23 koje podržava Ruanda u provinciji Severni Kivu DRC.
Kinšasa je optužila Ruandu da koristi M23 da preuzme kontrolu nad resursima u bogatom istočnom Kongu.