KONTRAOFANZIVA je pukla: Da li Ukrajina gubi jer se strani plaćenici povlače u velikom broju
Prošlo je skoro 3 meseca od pokretanja ukrajinske dugo očekivane kontraofanzive za koju su mnogi „stručnjaci” tvrdili da će zadati fatalni udarac koji će u potpunosti ukloniti ruske snage iz zemlje.
Inicijalna akcija je malo dobila; oko 100 kvadratnih kilometara teritorije u junu i nekoliko sela, i to po velikoj ceni. Nema tačnih izveštaja o žrtvama za Ukrajinu, što je planirano, ali procene sugerišu da je nacionalna vojska udvostručila broj mrtvih od početka kontraofanzive.
Zvanični podaci Ministarstva odbrane tvrde da je Ukrajina izgubila preko 100.000 vojnika od početka sukoba (skoro duplo više od broja američkih vojnih žrtava tokom celog rata u Vijetnamu). Druge preciznije procene su daleko veće.
Strani borci koji se vraćaju sa prve linije izveštavaju o loše vođenoj i haotičnoj ukrajinskoj vojsci koja koristi loše osmišljenu taktiku. Neki kažu da su jedinice kojima su dodeljene izgubile 80% ili više svojih ljudi poslednjih meseci. Vojno rukovodstvo Ukrajine takođe zloupotrebljava svoju flotu tenkova i oklopnih vozila iz NATO-a, šaljući ih u nekim slučajevima „pravo u minska polja“. Kako napominju volonteri, Ukrajinci su prošli obuku o upravljanju vozilima, ali ne i obuku o tome kako da ih efikasno koriste u borbi.
Takođe postoji niz izveštaja koji sugerišu da je prijateljska vatra nanela značajnu štetu, toliku da su „plaćenici“ počeli da se pokrivaju reflektujućom plavom ili žutom trakom kako ih ne bi pomešali sa ruskim trupama.
Do poslednjeg Ukrajinca! Američke “investicije” u Ukrajinu su isplative jer ni jedan Američki život nije izgubljenhttps://t.co/mmJEcmRnFm
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 2, 2023
Šta se zaista dešava na ukrajinskoj strani bez preuveličavanja?
Jedno od mogućih objašnjenja je veliki broj stranih boraca koji su se pridružili Ukrajini prošle godine i kojih sada nema.
Iako su podaci o dobrovoljcima ograničeni, više izvora tvrdi da se najmanje 20.000 plaćenika (mnogi sa prethodnim borbenim iskustvom) pridružilo Ukrajini 2022. Zatim, tu su i tajni operativci.
Izvori takođe ukazuju da su američki timovi za specijalne operacije bili stacionirani izvan američke ambasade u Kijevu od početka rata. Iako zvaničnici tvrde da vojnici ne izlaze na prve linije fronta i ostaju u blizini ambasade (što postavlja pitanje – koja je svrha imati ih tamo?). Prisustvo visoko obučenih zapadnih tajnih trupa u Ukrajini pomoglo bi da se objasni daleko efikasnija ofanziva do koje je došlo 2022.
Skoro svi strani borci su primljeni u „Međunarodnu legiju odbrane Ukrajine“, sa jedinicama stranih boraca koji formalno potpadaju pod redovne ukrajinske oružane snage i izveštavaju ukrajinske komandante. To je metod za zaobilaženje međunarodnih pravila o plaćenicima, iako Kremlj kaže da strane trupe i dalje neće dobiti zaštitu pod statusom ratnih zarobljenika.
Teške žrtve, velike šanse za prijateljsku vatru i nedostatak zaštite prema Ženevskoj konvenciji su verovatno uzroci naglog pada broja stranih plaćenika u Ukrajini 2023. Zvanični broj pao je sa 20.000 vojnika 2022. na čak 1.500 ove godine, čak i nakon Kijeva koji je ponudio počasno državljanstvo svim strancima koji su spremni da se bore za njih. Kao što je slučaj u većini ratova, obično šačica boraca obavlja većinu teškog dizanja, dok ostali učestvuju u ulogama podrške. Ali da li se Ukrajina skoro u potpunosti oslanja na veterane iz Evrope i SAD da obave svoj prljavi posao?
Nedavni gubici i neorganizovanost u tandemu sa opadanjem broja dobrovoljaca u inostranstvu ukazuju da bi to mogao biti slučaj.