Korbet: Vaš vodič za ratovanje 5. generacije
Trenutno smo usred rata koji menja svet.
Oh, ne mislim na rat u Ukrajini, na onaj na koji svi mediji traže od vas da usmerite pažnju. Da, taj sukob nastavlja da eskalira, a svaki dan se pojavljuju nove priče o provokacijama i pretnjama koje bi mogle da dovedu do nuklearne razmene… ali to nije rat na koji mislim.
Ne, rat o kome govorim je još širi rat. Rat koji se odvija svuda na svetu, čak i dok ja govorim, i koji uključuje praktično sve na planeti, mlade i stare, muškarce i žene, vojnike i civile. To je rat svake vlade protiv sopstvenog stanovništva i svake međunarodne institucije protiv slobodnog čovečanstva.
Međutim, ovo nije običan rat. Većina žrtava ovog ratovanja nisu u stanju ni da ga identifikuju kao rat, niti shvataju da su borci u njemu.
To se zove rat pete generacije, a ja sam ovde da vam kažem sve o tome.
Ja sam Džejms Korbet (Korbetovog izveštaj) i ovo je vaš vodič za ratovanje pete generacije
ŠTA JE RATOVANJE PETE GENERACIJE?
Šta je uopšte rat pete generacije? I, kad bolje razmislim, šta su bile prve četiri generacije ratovanja?
Dobra pitanja. Za detaljan odgovor na poslednje pitanje, poželećete da pročitate „Promenljivo lice rata: u četvrtu generaciju“—članak iz 1989. iz Marine Corps Gazette čiji je koautor William S. Lind—i Želeo bih da vidim „Wilijam S. Lind i Filip Giraldi – Rat četvrte generacije i duboka država“.
VILIJAM S. LIND: Ovaj grad i svaki glavni grad na svetu potpuno su nesvesni činjenice da su zahvaćeni tako velikom promenom ratovanja da ne samo da to zastareva našu sadašnju odbrambenu i spoljnu politiku, već u suštini čini zastarelim celinu okvira u kome razmišljamo o odbrani i spoljnoj politici.
[…]
Promena je ono što ja nazivam usponom rata četvrte generacije, a ovo je konkretno četvrta generacija modernog rata. […] Sada mislimo na spoljne poslove i odbranu u okviru nacionalne države. Oružane snage su dizajnirane za borbu protiv drugih državnih oružanih snaga. Ali ta realnost se menja.
[…]
Ono što se danas dešava širom sveta na sve više mesta je da se državne oružane snage zateknu da se bore ne protiv drugih državnih oružanih snaga, već protiv snaga četvrte generacije. Nedržavne snage. – IZVOR: Država i savremeni rat
Ukratko, teza Linda i drugih je da je „moderno doba“ ratovanja počelo Vestfalskim ugovorom 1648, koji je, smatra Lind, „državi dao monopol na rat“. Od tog trenutka, savremeni rat je prošao kroz tri generacije, i to:
- Ratovanje prve generacije: taktika linija i kolona, razvijena u eri glatkocevne muskete;
- Ratovanje druge generacije: taktika indirektne vatre i masovnog kretanja, razvijena u eri musketa sa puškom, bodljikave žice i mitraljeza; i
- Ratovanje treće generacije: taktika nelinearnog kretanja, uključujući manevar i infiltraciju, razvijena je kao odgovor na povećanje vatrene moći na bojnom polju u Prvom svetskom ratu.
Ovo nas je, prema Lindu i njegovim koautorima, dovelo do kasnog 20. veka, kada je nacionalna država počela da gubi monopol na rat i vojna borba se vratila u decentralizovani oblik. U ovoj eri – eri četvrte generacije ratovanja – granica između „civilnog“ i „vojnog“ postaje nejasna, vojske teže da se angažuju u protivpobunjeničkim operacijama, a ne u vojnim bitkama, a neprijatelji su često motivisani ideologijom i religijom, čineći psihološke operacije važnije nego ikad.
Ali, neki tvrde, sada smo ušli u novu eru ratovanja, odnosno u rat pete generacije.
👉 Prvi veliki mejnstrim medij zvanično propao! Širili dezinformacije i paniku zamenili novinare veštačkom inteligencijom https://t.co/akgzbJONM6
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) April 21, 2023
Još uvek postoji mnogo debata o tome šta definiše rat pete generacije, kako znamo da smo angažovani u njemu, ili čak da li uopšte postoji (Lind, na primer, odbacuje koncept). Različiti naučnici su pokušali da definišu rat pete generacije (5GW), poput dr Vasema Ahmada Kurešija, koji ga identifikuje kao „bitku percepcija i informacija“, ili Ćao Liang i Vang Sjangsui iz Narodnooslobodilačke armije, koji pišu o eri „neograničenog ratovanja“ u kojoj je „relativno smanjenje vojnog nasilja“ dovelo do „povećanja političkog, ekonomskog i tehnološkog nasilja“.
Ako vas zanimaju akademske debate o promenljivoj prirodi ratovanja, onda imate mnogo da čitate o ovoj temi, iz Priručnika 5GW: Peta generacija rata? pored gomile akademskih članaka.
Ali za potrebe ovog uvodnika, ta debata me ne zanima. U stvari, koristićemo definitivno neakademsku definiciju ratovanja pete generacije iz članka Al Jazeer-e kao našu polaznu tačku: „Osnovna ideja iza ovog termina [5GW] je da u modernoj eri ratovi nisu borbe vojske ili gerile, nego su borbe u glavama običnih građana”.
Postoje dve važne stvari koje treba napomenuti u vezi sa ovom definicijom. Prva je da se rat pete generacije ne vodi ni protiv stalnih armija nacionalnih država ni protiv gerilskih pobunjenika, već protiv običnih građana. Druga je da se ovaj rat ne vodi negde na bojnom polju, već u umu.
Donekle ću proširiti definiciju da uključim činjenicu da se ovaj rat vodi na svim nivoima, a ne samo na mentalnom. Suština toga je sledeća: rat pete generacije je sveobuhvatni rat koji protiv svih nas vode naše vlade i međunarodne organizacije kojima pripadaju. Trenutno se vodi protiv svakog od nas, i to je bitka za dominaciju punog spektra nad svakim pojedinim aspektom vašeg života: vašim pokretima i interakcijama, vašim transakcijama, čak i vašim najdubljim mislima, osećanjima i željama. Vlade širom sveta rade sa korporacijama kako bi iskoristile tehnologiju da vas kontrolišu do genomskog nivoa, i neće prestati sve dok svaka osoba koja im se opire ne bude pokorena ili eliminisana.
Najneverovatniji deo svega je to što tako malo njih zna da se rat uopšte vodi, a kamoli da su oni borac u njemu.
Najbolji način da se razume ovaj rat je da pogledamo neke od načina na koje se on vodi protiv nas.