Kraj privatnosti!? Meta pametne naočare mogu otkriti lične detalje o strancima na ulici — čak i kućne adrese
Ovaj pogubni program je san svakog uhode.
Dva studenta sa Harvarda razvila su program za Ray-Ban Meta pametne naočare koje se mogu koristiti za identifikaciju pojedinca i dobijanje pristupa njihovim ličnim podacima, uključujući kućnu adresu.
AnhPhu Nguyen i Caine Ardayfio, koji su studenti inženjerstva u školi Ivi League, objavili su jezivu demonstraciju šta njihov program, nazvan I-Xray, može da uradi.
„Neki tip bi mogao da pronađe kućnu adresu neke devojke u vozu i da je prati kući“, rekao je Ngujen za 404 Media o zlokobnom potencijalu naočara.
Pametne naočare Ray-Ban Meta mogu da snime do tri minuta video zapisa.
Program I-Xray funkcioniše tako što otprema snimke sa naočara u PimEyes, alatku za prepoznavanje lica koja koristi veštačku inteligenciju da uporedi snimljeno lice sa bilo kojom javno dostupnom slikom na internetu.
I-Xray zatim traži drugi alat AI koji pretražuje javne baze podataka kako bi pronašao lične podatke o pojedincu na slici, uključujući njihovo ime, adresu, broj telefona, pa čak i informacije o rođacima.
Ukrajina planira napad bez presedana na sopstvenu mađarsku manjinu https://t.co/hX2BwqDxIa
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 3, 2024
Ove informacije se zatim šalju u mobilnu aplikaciju I-Xray.
Na video snimku, objavljenom na X Monday, Ngujen i Ardajfio se vide kako identifikuju kolege iz razreda u realnom vremenu i prilaze strancima u javnosti koristeći informacije koje je I-Xray prikupio da se ponašaju kao da ih poznaju.
Međutim, Nguien i Ardaifio su pojasnili da ne objavljuju program i kažu da su ga kreirali samo da bi „istakli [značajne] brige o privatnosti“ povezane sa pametnim naočarima Ray-Ban Meta.
JUST IN: A new app shows how Meta’s smart glasses can identify strangers on the street and find their home address.
New York Post. pic.twitter.com/LnJAXf6nLr
— Global Dissident (@GlobalDiss) October 3, 2024
„Svrha izrade ovog alata nije za zloupotrebu, i mi ga ne primenjujemo“, rekli su.
Da bi ograničili izloženost lošim akterima pomoću Meta pametnih naočara, Ngujen i Ardajfio su objavili uputstva korak po korak kako bi pomogli ljudima da se uklone iz javnih baza podataka koje su inženjeri koristili da dobiju lične podatke.
404 Media je izvestio da se činilo da su „i Meta i PimEyes umanjivali rizike privatnosti“ u prošlosti.
Meta tvrdi da „isti rizici postoje sa fotografijama“ kao i sa snimcima dobijenim sa pametnih naočara.
U izjavi, Meta je za The Post rekao: „Ray-Ban Meta naočare nemaju tehnologiju za prepoznavanje lica. Iz onoga što možemo da vidimo, ovi studenti jednostavno koriste javno dostupan softver za prepoznavanje lica na računaru koji bi radio sa fotografijama snimljenim bilo kojom kamerom, telefonom ili uređajem za snimanje.
Dodali su: „Za razliku od većine drugih uređaja, Ray-Ban Meta naočare imaju LED svetlo koje pokazuje drugima da korisnik snima. Korisnik ne može da onemogući ovu LED lampicu, a mi smo uveli tehnologiju za otkrivanje neovlašćenog pristupa kako bismo sprečili korisnike da prikriju LED za snimanje.