Kreator ChatGPT-a i Worldcoin-a tvrdi da tehnologija prepoznavanja ZENICE OKA može da krene sa radom
Tehnološki preduzetnik Sem Altman suosnivao je Worldcoin 2020. godine, sa navedenim ciljem da ovaj novi oblik digitalnog novca da svima u svetu – „besplatno“.
Osim toga, zapravo postoji ono što mnogi mogu smatrati prilično visokom cenom za plaćanje – korisnici Worldcoina bi to „platili“ tako što bi se odrekli svojih biometrijskih podataka a njihovi biometrijksi podaci nalaze se u zenicama njihovih očiju.
Očuvanje privatnosti, tako je Altman formulisao sve ovo – i rekao da je prepoznavanje zenice tu da bi se osiguralo da korisnici „ne traže svoj besplatni deo više od jednog puta“.
Fascinantan način za proveru identiteta. A sada, čujemo više od Altmana, u pokušaju da sve ovo objasni u nekim prilično tehničkim detaljima.
Veliki zaključak – ako verujete – jeste da je upravo sada „tehnologija za prepoznavanje zenice sposobna da razlikuje pojedince na nivou od milijardu ljudi“.
Post na blogu se bavi procenom rezultata biometrijskog modela koji se ne ažurira, sa vrednostima performansi na istom nivou, i kaže da biometrijska identifikacija može da ne uspe na dva načina.
Jedan je da izvršite lažnu identifikaciju – ili „propuste da ponovo identifikujete osobu iako je ta osoba već upisana u biometrijsku bazu podataka, što se naziva lažno nepodudaranje“, navodi se u postu.
Zatim se prelazi na prikazivanje rezultata analize nekoliko različitih sistema performansi – jedan je u radu čiji je autor Džon Daugman, a drugi NEC – korporacija koja se smatra vodećim proizvođačem algoritama za prepoznavanje zenice.
Osim što favorizuje scenario gde se ne samo jedno – već i oba oka skeniraju da bi se pozitivno identifikovala osoba – objava se bavi različitim pravilima koja se mogu koristiti (I- i ILI-) i opasnostima novog korisnika.
Na kraju, Worldcoin sistem veruje da poseduje nauku da dokaže da sada postoje načini da se identifikuju ljudi „na globalnom nivou” koristeći prepoznavanje zenice. Ali, da bismo bili sigurni da je uključenje milijardi održivo – „algoritam mora da radi koristeći pravilo I“.
A to bi bio onaj „u kome se smatra da se korisnik podudara samo ako mu se zenice podudaraju na oba oka“.