RAT PROTIV FINANSIJSKE SLOBODE: Kriptovalute moraju trošiti manje energije, kako bi se smanjio njihov UTICAJ NA KLIMU!
Iskopavanje kriptovaluta mora biti manje energetski intenzivno da bi se ograničio negativan uticaj na klimu, prema novom izveštaju Imperial College – London Business School.
Uprkos finansijskim prednostima, kriptovaluta kao što je njihov potencijal da ponude finansijski sistem koji je siguran od bankrota ili krize, nastavak ulaganja u energetski intenzivnije kriptovalute će verovatno povećati verovatnoću globalne klimatske krize, navodi se u izveštaju „Ograničenje štete: Kriptovalute i klimatske promene.“
Autor izveštaja je Carmine Russo, gostujući istraživač u Centru za Klimatske Finansije i investicije na Imperial College Business School.
U izveštaju, Russo tvrdi da je glavno zagađenje izazvano kriptovalutama generisano njenim procedurama rudarenja. Većina kriptovaluta se kopa korišćenjem Proof PoV pristupa, energetski intenzivnog procesa koji rudarenje kriptovaluta čini ekološki neodrživim.
Proces rudarenja je „trka“ među rudarima u rešavanju složenih algoritama kroz mašine visokih performansi za praćenje izvora potrošenog novca, proveru dvostruke potrošnje i otključavanje novih novčića.
Prema Rusou, samo najbrži rudar koji može da reši zagonetku dobija nagradu, dok su ostali samo zagađivači. Logično, što su mašine snažnije, potrebno im je više energije, što negativno utiče na životnu sredinu.
U 2021. godini, potrošnja energije za rudarenje najpopularnijih PoV kriptovaluta, Bitcoin-a i Ethereum-a, bila je veća od ukupne potrošnje energije u Velikoj Britaniji, kao i u Italiji tokom 2020. godine.
Kriptovalute se često koriste kao sredstvo sigurnog utočišta — vrsta ulaganja za koju se očekuje da će zadržati ili povećati vrednost u vremenima tržišnih turbulencija. Međutim, Ruso upozorava da bi ignorisanje ekološke štete koju je prouzrokovao proces rudarenja bila „teška greška”;
Naravno, jer ukoliko bi ignorisali uticaj na “klimatske promene” i ostavili ljude da se na miru bave svojim poslom, oni bi bili sve manje zavisni od države. Međutim, izgleda postoji grupa ljudi u svetu koja bi po svaku cenu da tome stane na put, zato nas Ruso i pita:
„Da li se više plašimo predvidljivih posledica finansijske krize ili nepredvidivih posledica klimatske krize? rekao je Ruso.
On je dodao: „Kriptovaluta je postala popularan trend, sa sve većim brojem korisnika. Međutim, slika digitalne valute je daleko od ujednačeno pozitivne. Iza decentralizovanog sistema kriptovaluta postoje značajne zabrinutosti, posebno u pogledu štete po životnu sredinu. “
Znači možemo zaključiti po Rusoovom izlaganju da nam treba centralizovana kriptovaluta sa minimalnim ili neutralnim uticajem na klimu. Međutim, sve mi se čini da će ta centralizovana kriptovaluta biti kontrolisana kriptovaluta. Samim tim, u borbi protiv klimatskih promena, moramo se odreći finansijske nezavisnosti i svih prednosti decentralizovanih kriptovaluta.
Međutim, izgleda da Ruso ili širi dezinformacije, ili nije dovoljno informisan i ne zna da su zadnja naučna istraživanja pokazala da ljudske aktivnosti i ne utiču na klimatske promene.
Ostaje na da se nadamo da će Ruso početi da čita Nultu Tačku i možda promeni svoje mišljenje.