KRIVCI ZAGAĐENJA KOSMOSA: ZAR SAD I ZVEZDE ZAGAĐUJU?!
Istraživači su otkrili da galaksije zagađuju okolinu u kojoj postoje.
UKOLIKO ŽELITE DA DOĐETE DO SLOBODNIH, PROVERENIH I ZABRANJENIH INFORMACIJA, PRATITE REDAKCIJU NULTE TAČKE NA TELEGRAMU – ,,Nulta Tačka – Telegram kanal”
Tim astronoma predvođen Alex Cameron i Deanne Fisher iz ARC Centra za nebesku astrofiziku u 3d (ASTRO 3D) upotrebio je novi sistem snimanja na opservatoriji WM Keck na Havajima kako bi potvrdili da je ono što se uliva u galaksiju mnogo čistije od onog što ističe iz nje.
Istraživanje je juče objavljeno u The Astrophysical Journal.
„Ogromni oblaci plina uvlače se u galaksije i koriste se u procesu stvaranja zvezda“, rekla je ko-vodeća autorka Deanne Fisher, profesorka u Centru za astrofiziku i superračunanje na Univerzitetu Swinburne u Australiji.
“Na svom putu je napravljen od vodonika i helijuma. Koristeći novi deo opreme pod nazivom Keck Cosmic Web Imager, uspeli smo potvrditi da zvezde napravljene od ovog svežeg plina na kraju isteraju ogromnu količinu materijala iz sistema, uglavnom putem supernove. Ali ove stvari više nisu lepe i čiste, sadrže mnogo drugih elemenata, uključujući kiseonik, ugljenik i gvožđe. “
Proces atoma koji ulazi u galaksije, poznat kao „nagomilavanje“ i njihovo konačno izbacivanje, poznato kao „izlivi“, važan su mehanizam koji upravlja rastom, masom i veličinom galaksija.
Do sada se, međutim, o sastavu unutrašnjih i spoljašnjih tokova moglo samo nagađati. Ovo istraživanje je prvi put da je potpuni ciklus potvrđen u galaksiji koja nije Mlečni put.
Kako bi došli do svojih otkrića, istraživači su se fokusirali na galaksiju zvanu „Mrk 1486„, koja se nalazi na oko 500 miliona svetlosnih godina od Sunca i prolazi kroz period vrlo brzog formiranja zvezda.
„Utvrdili smo da postoji vrlo jasna struktura načina na koji gasovi ulaze i izlaze“, objasnio je dr. Alex Cameron, koji se nedavno preselio sa Univerziteta Melburn u Australiji na britanski Univerzitet u Oksfordu.
„Zamislite da je galaksija vrtljivi frizbi. Gas ulazi relativno nezagađen iz kosmosa, po celom obodu, a zatim se kondenzuje kako bi formirao nove zvezde. Kad te zvezde kasnije eksplodiraju, istiskuju drugi gas, koji sada sadrži te druge elemente. “
Elementi, koji čine više od polovine periodnog sistema, izmešani duboko unutar jezgra zvezda nuklearnom fuzijom. Kad se zvezde uruše ili krenu da se stvaraju(supernova), ti gasni rezultati se katapultiraju u svemir, gde čine deo matrice iz koje nastaju novije zvezde, planete, asteroidi i, u barem jednom slučaju, život.
Mrk 1486 je bio savršen kandidat za posmatranje jer je položen „rubno“ naspram Zemlje, što znači da se odlivni gas mogao lako videti i izmeriti njegov sastav. Većina galaksija su pod neugodnim uglovima za ovu vrstu istraživanja.
„Ovaj je rad važan za astronome jer smo po prvi put uspeli ograničiti sile koje snažno utiču na to kako galaksije stvaraju zvezde“, dodala je profesorka Fisher.
„Treba da smo na korak bliže razumevanju kako i zašto galaksije izgledaju onako kako izgledaju i koliko će trajati.“
Drugi naučnici koji doprinose radu su sa Univerziteta u Teksasu, Univerzitet Merilend i sa Kalifornijskog univerziteta u San Dijegu, svi u SAD-u Univerzitet Concepcion u Čileu.
www.deannefisher.com/duvet
Više informacija: The DUVET Survey: Direct Te-based metallicity mapping of metal-enriched outflows and metal-poor inflows in Mrk 1486, Astrophysical Journal (2021). – https://iopscience.iop.org/article/10.3847/2041-8213/ac18ca
Nulta Tačka/InfoWars