Kriza hrane će se pogoršati: Kina kaže da bi stanje sa pšenicom tek trebalo da se pogorša
Stanje useva kineske ozime pšenice moglo bi da bude „najgore u istoriji“, rekao je ministar poljoprivrede u subotu, prenosi Rojters, izazivajući zabrinutost u vezi sa zalihama žitarica najvećeg svetskog potrošača pšenice.
Obraćajući se novinarima na marginama godišnjih političkih sastanaka kineskog režima, ministar poljoprivrede i ruralnih pitanja Tang Renjian rekao je da su obilne padavine prošle godine odložile sadnju oko jedne trećine normalnih površina pšenice.
Istraživanje useva ozime pšenice sprovedeno pre početka zime pokazalo je da je količina useva prvog i drugog razreda smanjena za više od 20 procentnih poena, rekao je Tang.
Ne tako davno smo otišli u stanovništvo da uradimo anketu i mnogi poljoprivredni stručnjaci i tehničari su nam rekli da bi uslovi za useve ove godine mogli biti najgori u istoriji – rekao je on.
Ovogodišnja proizvodnja žitarica se zaista suočava sa ogromnim poteškoćama.
Međutim, Tang je uveren da Kina može da obezbedi vrhunsku žetvu letnjeg žita zahvaljujući snažnoj politici i tehničkoj podršci i poboljšanju uslova useva za žito.
Podstaknuto krizom u Ukrajini, cene pšenice u Kini ove nedelje su skočile na rekord zbog postojećih zabrinutosti oko domaće ponude.
Tangovi komentari takođe dolaze kada se Peking ponovo fokusirao na sigurnost hrane, dugogodišnji prioritet centralnog rukovodstva koji postaje sve istaknutiji u politici od početka pandemije COVID-19 početkom 2020.
Kineski državni planer rekao je u sopstvenom izveštaju na sednici parlamenta da je snabdevanje žitom i dalje ograničeno, uprkos uzastopnim dobrim žetvama poslednjih godina. Da bi se rešio ovaj problem, u izveštaju Nacionalne komisije za razvoj i reformu (NDRC) navodi se da će Kina obezbediti da površine žitarica za ovu godinu ostanu iznad 117,33 miliona hektara (289,93 miliona hektara).
Kina će takođe povećati proizvodnju soje i drugih uljarica, saopštio je NDRC, ponavljajući glavne prioritete politike u poljoprivrednom sektoru. Zemlja će takođe povećati zamah za povećanje proizvodnje kukuruza, kaže se.
Kineski uvoz kukuruza porastao je na rekordan nivo prošle godine, usred skoka domaćih cena i niskih zaliha. Kina će garantovati ravnotežu ponude i potražnje žitarica, jestivog ulja, pamuka, šećera i đubriva kroz efektivno korišćenje rezervi i uvoza, saopštio je NDRC.
Kina će izdvojiti 41,639 milijardi juana (6,59 milijardi dolara) za subvencije u 2022. za premije poljoprivrednog osiguranja, što je 30,8 odsto više nego godinu dana ranije, navodi se u drugom izveštaju Ministarstva finansija. Na početku sednice parlamenta, premijer Li Kećijang rekao je da će Kina ove godine obezbediti zalihe ključnih poljoprivrednih proizvoda, uključujući žitarice.
Svi moraju da rade zajedno kako bi osigurali da se „kesa pirinča“ i „korpa za povrće“ u zemlji dobro popune i da imamo bezbedno snabdevanje hranom za ljude, rekao je Li.
Kina će zaustaviti sve pokušaje korišćenja obradivog zemljišta u bilo koju drugu svrhu osim za poljoprivredu i posebno za proizvodnju žitarica, kako bi zaštitila površinu poljoprivrednog zemljišta i revitalizovala industriju semena bržim tempom, rekao je Li u izveštaju o radu vlade. Li je takođe rekao da će Kina videti da proizvodnja svinja bude bolje regulisana i da obezbedi proizvodnju i snabdevanje stokom, živinom, ribama i povrćem.
Ogromno kinesko krdo svinja desetkovano je smrtonosnom bolešću afričke svinjske kuge, što je dovelo do rekordno visokih cena svinjskog mesa i povećalo potrošačke cene. Kina je od tada brzo obnovila svoje stado svinja na normalan nivo, prema zvaničnim podacima, ali je stabilizacija proizvodnje i cena postala glavni fokus vlade.
Nulta Tačka/InfoWars