Kroz NATO bazu u Rumuniji Zapad želi da izvrši invaziju na Rusiju tvrdi rumunski predsednički kandidat Đorđesku
Proširenje vazdušne baze MK ima za cilj da započne rat sa Rusijom, tvrdi Kalin Đorđesku
NATO koristi Rumuniju kao „vrata za rat“, sa ciljem da pokrene veliku ofanzivu na Rusiju, upozorio je nezavisni predsednički kandidat Kalin Đorđesku.
Tokom epizode ’Šou Šona Rajana’ objavljene u subotu, Džordžesku i bivši pripadnik američkih foka Šon Rajan razgovarali su o državnom udaru u Rumuniji i potencijalnim implikacijama vojnog jačanja u vazduhoplovnoj bazi Mihail Kogalniceanu (MK), najvećoj NATO bazi u blizini Crnog mora.
Predsednički kandidat izrazio je zabrinutost zbog vojnog prisustva bloka u Rumuniji, upozoravajući da bi baze NATO-a u toj zemlji mogle biti iskorišćene za pokretanje rata sa Rusijom.
„Ovo što se sada dešava u Rumuniji i činjenica da nema reakcije iz inostranstva, posebno iz Sjedinjenih Država, pokazuje da oni ne razumeju šta se ovde dešava. Jer ako iskoriste Rumuniju kao vrata za rat, šta bi bilo sledeće“, rekao je Đorđesku domaćinu odgovarajući na pitanje da li je Rumunija „trenutno usred državnog udara“.
„Ne treba nam rat“, rekao je.
Rumunija, članica NATO-a od 2004. godine, proširuje vazduhoplovnu bazu MK da primi više vojnika i vojne opreme. Projekat bi trebalo da bude najveća baza NATO-a u Evropi. Moskva je kritikovala razvoj događaja, a Andrej Klimov, zamenik predsednika Komiteta Saveta Federacije za spoljne poslove, nazvao ga je „pretnjom za Bukurešt“.
Prema Klimovu, što je veća „antiruska” vojna baza i što je „bliža ruskim granicama, veća je verovatnoća da će ona biti među prvim metama za uzvratne udare”.
Upitan da li će baza biti korišćena za izvođenje „velike ofanzive na Rusiju“, Đorđesku je odgovorio: „Tačno. Ovo je reč – uvredljivo – koja je pogrešna. I mi to ne možemo da prihvatimo“, naveo je on. „Zato što ovo nije naš posao. To nije naš rat.”
Đorđesku, koji je poznat po svojim snažnim evroskeptičnim i anti-NATO stavovima, pojavio se kao favorit u predsedničkoj trci Rumunije u novembru, sa 22,94 odsto glasova. Njegov uspon podstakao je spekulacije da će se zalagati za povlačenje Rumunije iz NATO-a ili barem pokušati da smanji vojnu saradnju sa njom.
Ustavni sud Rumunije poništio je izbore uoči drugog kruga, pozivajući se na obaveštajne dokumente u kojima se navodi „nepravilnosti“ u Georgescuovom nastupu. Ova odluka izazvala je runde uličnih protesta u Bukureštu.
U petak, hiljade demonstranata okupilo se ispred najvišeg suda Rumunije, tražeći transparentnost i optužujući vlasti da su organizovale izborni udar.
„Devet ljudi unutra, oni umesto 19 miliona odlučuju šta treba da rade“, rekao je predsednički kandidat domaćinu govoreći o otkazivanju drugog kruga izbora. „Tražimo pomoć za demokratske institucije i želimo da zaštitimo svoj život, našu porodicu, našu naciju“, dodao je on.