Krvoločni Lindzi Grejem poziva na uvođenje sankcija MEĐUNARODNOM KRIVIČNOM SUDU zbog naloga za hapšenje Benjamina Netanjahua
Američko/NATO licemerje prevazila sve mere kada je u pitanju odgovornost izraelskih zvaničnika za ratne zločine u Gazi.
U najnovijoj histeriji, američki senator koji je najglasniji kada je reč o podršci ratnim zločinima u Gazi i kijevskom režimu Lindzi Grejem nazvao je sud u Hagu kao jedno „veliku z*jebanciju“ i zatražio od Vašingtona da sankcioniše Međunarodni Krivični Sud.
Američki senator zahteva od Vašingtona da sankcioniše Međunarodni krivični sud (ICC) nakon što su izdali naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i bivšeg ministra odbrane Joava Galanta.
U četvrtak je telo sa sedištem u Hagu optužilo Netanjahua i Galanta za „zločine protiv čovečnosti” počinjene tokom sukoba Izraela sa palestinskom naoružanom grupom Hamas u Gazi.
U postu na X-u kasnije u toku dana, Grejem, republikanski senator iz Južne Karoline, napisao je da je MKS „postupio na najapsurdniji i najneodgovorniji mogući način“ aludirajući da je tužilac iz ovog slučaja seksualni prestupnik.
On je mislio na spoljnu istragu o optužbama za seksualno zlostavljanje od strane Khana, koju je MKS objavio prošle nedelje.
Tužilac je rekao da će se uključiti u istragu dok će nastaviti da obavlja „sve druge funkcije“. On je negirao bilo kakvo krivično delo.
„Sud je opasna šala. Sada je vreme da Senat SAD reaguje i sankcioniše ovo neodgovorno telo“, rekao je Grejem.
Prema rečima poslanika, „[lider većine u Senatu Čak] Šumer treba da usvoji dvopartijski zakon koji je došao iz Predstavničkog doma kojim se sankcioniše Sud zbog takvog besa i [predsednik SAD Džo] Bajden treba da ga potpiše.
U junu je Predstavnički dom američkog Kongresa, u kojem republikanci imaju većinu, izglasao nacrt zakona kojim se ograničava ulazak u transakcije imovine sa sedištem u SAD-u za zvaničnike ICC-a koji su uključeni u krivično gonjenje Netanjahua i Gallanta. Međutim, Senat koji kontrolišu demokrate nije razmotrio tu meru. Republikanci će imati kontrolu i nad Domom i Senatom početkom 2025. nakon rezultata izbora 5. novembra.
U drugom postu, Grejem je najavio da će uvesti zakone koji ciljaju na zemlje koje pomažu MKS u njegovoj akciji protiv izraelskog premijera i bivšeg ministra odbrane.
„Možete očekivati posledice od SAD. Svaka nacija koja se pridruži Međunarodnom krivičnom sudu nakon ovog besa je partner u nepromišljenom činu koji gazi vladavinu zakona“, upozorio je on.
Izrael nije potpisnica Rimskog statuta, ugovora kojim je osnovan MKS. Međutim, Netanjahu i Galant bi mogli da budu pritvoreni u bilo kojoj od 124 zemlje koje priznaju nadležnost suda.
Italija, Holandija, Kanada i Jordan su među zemljama koje su rekle da će se pridržavati naloga MKS-a za hapšenje.