Kupus: Superhrana sa svojstvima protiv raka
Kupus je bogat antioksidansima, što ga čini odličnim izborom za jačanje imuniteta, posebno tokom sezone gripa. Pored toga, otkriveno je da jedinjenja sumpora u kupusu poseduju svojstva u borbi protiv raka. Međutim, osobe sa hipotiroidizmom treba da ga konzumiraju sa oprezom.
Ovaj članak će istražiti sadržaj ishrane, zdravstvene prednosti i mere predostrožnosti za konzumiranje kupusa.
Obiluje vitaminima i mineralima
Kupus je bogat sledećim vitaminima i mineralima:
- Vitamin C, snažan antioksidans koji jača imunološku funkciju, promoviše zdravlje kože i pomaže u zarastanju rana.
- Vitamin K, koji je ključan za proces koagulacije i zdravlje kostiju.
- Vitamini B, posebno vitamin B6, koji može poboljšati poremećaj pirola. Pirolni poremećaj karakteriše biohemijska neravnoteža u telu. Pacijenti sa ovim poremećajem imaju visok nivo pirola u urinu, što dovodi do gubitka vitamina B6 i cinka. Značajno je da često pokazuju simptome slične onima kod poremećaja mentalnog i imunološkog sistema.
- Folat (vitamin B9), koji je ključan za sintezu i popravku DNK. Posebno je od vitalnog značaja za trudnice, jer može sprečiti defekte neuralne cevi kod odojčadi.
- Kalijum, magnezijum, kalcijum i gvožđe. Kalijum pomaže u regulisanju krvnog pritiska; magnezijum podržava zdravlje kostiju i proizvodnju energije; kalcijum doprinosi zdravim kostima i zubima; a gvožđe je neophodno za proizvodnju krvi.
Antioksidativna svojstva i svojstva protiv raka
Pored vitamina C, kupus sadrži antocijanine i polifenole. Oksidativni stres nastaje kada proizvodnja oksidanata u telu premašuje njegovu antioksidativnu odbranu, oštećujući ćelije i tkiva i izazivajući upalu. Oksidativni stres je povezan sa nizom bolesti, kao što su ateroskleroza, Alchajmerova bolest, hronična opstruktivna plućna bolest (HOBP) i rak. Polifenoli i vitamin C u povrću i voću mogu pomoći u sprečavanju i smanjenju oksidativnog oštećenja.
Studija objavljena u Annals of Oncology pokazala je da povrće krstaša poput kupusa ima preventivni efekat na različite vrste raka, posebno na faringealni, na rak jednjaka, kolorektalni, rak dojki i rak bubrega. Konzumiranje povrća krstaša jednom nedeljno može smanjiti rizik od ovih karcinoma za 17 do 32 procenta.
Pored antioksidanata i vitamina, antikancerogeno dejstvo povrća krstaša pripisuje se jedinjenju gorkog sumpora zvanom glukozinolat. Ovo jedinjenje se u telu pretvara u moćne izotiocijanate protiv raka, inhibirajući rast tumora i promovišući ćelijsku smrt kod raka i prekanceroznih ćelija koje bi se potencijalno mogle razviti u tumore.
Populaciona studija objavljena u European Journal of Clinical Nutrition pokazala je da su ljudi koji su konzumirali više kupusa imali 39 posto manji rizik od razvoja kolorektalnog raka u poređenju sa onima koji su jeli manje. Ova studija je samo pokazala preventivni efekat jedenja povrća krstaša na rak debelog creva kod žena.
Ludilo! Kanađani će uskoro plaćati porez na kišu koja koja padne na njihovo imanje https://t.co/j6wSzC9sWl
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 28, 2024
Zdravstvene koristi za varenje: Visok sadržaj dijetalnih vlakana
Dijetalna vlakna u kupusu doprinose zdravlju creva tako što podstiču rad creva, sprečavaju zatvor i pomažu rast korisnih bakterija. Pored prevencije kolorektalnog raka, kupus je takođe koristan za stanja kao što su sindrom iritabilnog creva, Kronova bolest i ulcerozni kolitis.
Nedavna studija objavljena u Nutrients u januaru pokazala je da kombinovanje kupusa i meda od kestena može efikasno poboljšati oštećenje sluznice želuca uzrokovano gastritisom. To je zato što i kupus i med poseduju antioksidativna i antiinflamatorna svojstva. Kestenov med je tamniji i ima veći sadržaj polifenola od običnog meda. Štaviše, dodavanjem meda može poboljšati ukus kupusa i smanjiti njegovu gorčinu.
Kupus ima malo kalorija, što ga čini idealnim izborom za kontrolu težine. Ima visok sadržaj vode i dijetetskih vlakana, praktično bez masti i pomaže u povećanju sitosti.
Razmatranja za one sa poremećajima štitne žlezde
Dok je kupus koristan za većinu ljudi, oni sa hipotireozom bi trebalo da ograniče svoju potrošnju. To je zato što glukozinolati u povrću krstaša mogu uticati na apsorpciju joda u štitnoj žlezdi, neophodnog za proizvodnju tiroidnih hormona. Hormoni štitne žlezde su ključni za održavanje metabolizma i opšte funkcije tela.
Konzumiranje kupusa, karfiola, brokolija ili drugog povrća od krstaša ima minimalan uticaj na funkciju štitne žlezde kod zdravih osoba. Međutim, za one sa hipotiroidizmom, nema potrebe da u potpunosti izbegavaju da jedu kupus. Metode kuvanja kao što je kuvanje na pari mogu smanjiti sadržaj glukozinolata u povrću. Pored toga, preporučljivo je jesti više morskih plodova, mleka, jaja i jodirane soli da bi se obezbedio adekvatan unos joda.
Prženi kupus sa uljem kamelije za dodatne prednosti
Kupus se može pripremiti na različite načine. Može se jesti sirov, kuvano na pari, kuvano, dinstano, prženo ili koristiti u salatama.
Jedna dobra opcija za isprobavanje je prženje kupusa sa uljem kamelije. Ovo ulje je mirisno i ima visoku tačku isparenja, dodajući jedinstvenu aromu kupusu. Ulje kamelije je bogato mononezasićenim masnim kiselinama i sadrži polifenole i druge antioksidante, koji mogu pomoći u ublažavanju gastritisa i duodenitisa. Istraživanja su pokazala da konzumiranje ulja kamelije može sprečiti oksidativna oštećenja i čireve u gastrointestinalnom traktu.