Lanset hvali papu Franciska za LGBTQ i za borbu protiv klimatskih promena
RIM — Nekada poštovani medicinski časopis Lanset tvrdi da je papa Francisko dao važan doprinos globalnom zdravlju kroz zagovaranje LGBTQ, otvorenosti za kontracepciju i ekološki aktivizam.
U svom najnovijem izdanju, Lanset pita kakvu je razliku papstvo Franciska napravilo za globalno zdravlje. Umesto da se bavi njegovom odbranom osoba sa invaliditetom, njegovim čestim sastancima sa zdravstvenim specijalistima ili njegovom podrškom medicinskom osoblju u siromašnim zemljama, časopis podvlači politički trendovske teme koje uključuju seks i ekologiju.
Pozdravljajući Franciska kao „inkluzivnog, progresivnog, reformatora, pa čak i ’papu disruptora’“, Lanset se fokusira na tri teme koje su samo tangencijalno povezane sa glavnim svetskim zdravstvenim problemima.
Papa je „bio više blagonaklon prema LGBTQ katolicima koji su marginalizovani, pozivajući istaknute američke LGBTQ katolike u Vatikan“, tvrdi časopis.
Mario Zna Podcast #208 – Nemanja Blagojević – UŽIVO
Štaviše, papa je kritikovao anti-LGBTQ zakonodavstvo u Ugandi, insistirajući da je „kriminalizacija ljudi sa homoseksualnim sklonostima nepravda“, navodi Lanset.
Lanset propušta da citira Franciska u potpunosti, jer je ono što je rekao bilo: „Biti homoseksualac nije zločin. To nije zločin. Da, to je greh. Pa, da, ali hajde da prvo napravimo razliku između greha i zločina“.
👉 Nova opsesija mejnstrim medija: Označavanje kritike 15-minutnih gradova kao „teorije zavere“ https://t.co/phctA9N4h7
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) March 28, 2023
U martu 2021. Vatikan je — uz izričito papino odobrenje — zvanično isključio mogućnost davanja blagoslova gej parovima, na osnovu toga što sam Bog „ne može blagosiljati greh“, pa tako ni Crkva.
Na drugom mestu, Lanset hvali papinu odluku da „zaobiđe“ pitanja o upotrebi kondoma, umesto toga se opredeljuje da govori o planiranju porodice „u kontekstu odgovornog roditeljstva“, tvrdeći da katolici ne moraju da se razmnožavaju „kao zečevi“.
Neki komentatori su pristup Franciska tumačili kao „omekšavanje stava Vatikana o planiranju porodice i potencijalnu priliku za promenu politike“, navodi Lanset, dodajući da „postoje neke naznake da papa Francisko vodi ka „jedinstvenoj politici“. ne odgovara svakom pristupu u pogledu planiranja porodice da bi odražavao heterogenost katoličke crkve”.
Konačno, papa je dao važan doprinos „planetarnom zdravlju“, tvrdi časopis, posebno kroz njegovo insistiranje na hitnoj potrebi borbe protiv klimatskih promena.
Francisko je 2015. postao prvi papa u istoriji koji je posvetio čitavo encikličko pismo temi životne sredine, koja „obuhvata probleme koji se međusobno povezuju, uključujući zagađenje vazduha, migraciju, vodu, klimatske promene i gubitak biodiverziteta“, navodi Lanset.
„Eksploatacija planete je već premašila prihvatljive granice“, rekao je papa.