Lanset: Zaključavanja pogoršala već krhko mentalno zdravlje mnogih Kineza
Medicinski časopis Lanset napravio je pauzu od svog progresivnog povlađivanja, ove nedelje, kako bi kritikovao oštre mere zatvaranja u Kini zbog korona virusa, insistirajući na tome da su mere pojačale ionako ozbiljne probleme mentalnog zdravlja u Kini.
U eseju od 11. juna, koji se pripisuje uredništvu časopisa, navodi se da su kineske mere u poslednje dve godine „često bile najstrožije i najčešće“ među različitim nacionalnim odgovorima na pandemiju.
„Politika kontrole, uključujući zatvaranje škola i naredbe o ostanku kod kuće, u kombinaciji sa stresom same pandemije, pogoršaće ionako krhko mentalno zdravlje mnogih Kineza“, navodi se u eseju.
Nacionalna anketa o psihičkom stresu iz 2020. sprovedena u Kini tokom epidemije COVID-19 otkrila je da je više od trećine ispitanika (35 procenata) „iskusilo uznemirenost, uključujući anksioznost i depresiju“, primetio je Lanset.
Zatvaranje škola je takođe bilo povezano sa „štetnim simptomima mentalnog zdravlja i ponašanja među decom i adolescentima“, dodaje se u eseju, a čak i kada su ograničenja ukinuta, „široko rasprostranjena anksioznost“ se nastavlja i zbog prilagođavanja povratku u normalu i straha da će virus će se vratiti.
Trenutna situacija mentalnog zdravlja nije anomalija, tvrde urednici, jer „igra važnu ulogu u široj pozadini mentalnih poremećaja u Kini“, koji su u toku.
„Mentalno zdravlje je dugo zanemarivano u Kini, delom zbog duboko ukorenjene kulturne stigme“, navodi Lanset, a razgovor o mentalnom zdravlju „ostaje tabu u mnogim zajednicama“.
Porodice pacijenata brinu „kako bi otkrivanje mentalne bolesti moglo da naruši njihovu reputaciju“, a strah od izopštenja „nesumnjivo će destimulisati ljude sa mentalnim poremećajima da traže negu“, dodaje se u eseju.
U retkom direktnom kažnjavanju Pekinga, Lanset primećuje da je kineska politika protiv korona virusa bila „ekstremna“, izazivajući ogromne negativne nuspojave.
„Kineska vlada je energično branila svoju dinamičnu strategiju nultog COVID-19“, navode urednici. „Ali kineske mere imale su ogromnu ljudsku cenu”.
Ova cena će „nastaviti da se plaća u budućnosti, sa senkom mentalnog zdravlja koja će negativno uticati na kinesku kulturu i ekonomiju u godinama koje dolaze“, upozorava časopis. „Kineska vlada mora odmah da reaguje ako želi da zaleči ranu koju je njena ekstremna politika nanela kineskom narodu”.
MARIO ZNA i IVICA BOŽIĆ- „RAK DRUŠTVA“- Pokrenuta je peticija protiv „Evro Prajda“ u Beogradu