London uvodi regulisano PRAVO na korišćenje štampanog novca
Jedan od makro trendova koji ćemo verovatno videti da će se nastaviti u 2023. je kontinuirano prelazak sa gotovinskog na elektronsko plaćanje.- piše britanski Telegraf
Tokom poslednje decenije, upotreba gotovine za plaćanje roba i usluga u Engleskoj opala je za skoro tri četvrtine. Industrijsko telo, UK Finance, izveštava da se 85% svih plaćanja sada vrši elektronski. Kako tvrde nisu u pitanju samo mladi: oko osam od 10 ljudi starosne dobi za penziju koristi tehnologiju beskontaktnih kartica najmanje jednom mesečno.
Međutim, kako čitaoci Telegrafa redovno ističu, za sada je gotovina potreba bez koje milioni ne bi mogli da žive i rezerva za sve nas ako sistemi na mreži zakažu. Baš kao i kod Covida i veće cene energije zbog sankcija uvedenih Rusiji, zaštita ranjivih je srž vrednosti britanske vlade. Nećemo ostaviti iza sebe ruralne zajednice, starije osobe ili one koji koriste gotovinu za upravljanje svojim ličnim finansijama dok Velika Britanija prolazi kroz ovu tranziciju.- tvrde iz vrha vlasti.
Zato će, po prvi put otkako su drevni Kelti počeli da kovaju svoje novčiće na Britanskim ostrvima, 2023. godine zajednice imati koristi od regulisanog prava na pristup gotovini , sadržanog u zakonu kroz Predlog zakona o finansijskim uslugama i tržištima koji trenutno prolazi kroz parlament. . Pokrivaće ne samo isplate već i mogućnost polaganja gotovine, nešto što je posebno važno za mala preduzeća.
🔶 WSJ: Izgleda da vakcine protiv Covid-a podstiču nove Covid varijante https://t.co/yEUPxYY5zw
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) January 3, 2023
Radeći sa industrijom i regulatorima, obezbedićemo da ne postoje „tačke za gotovinu“ gde potrošači nemaju drugog izbora osim da putuju ili da plaćaju visoke naknade za pristup sopstvenom novcu. „Podizanje nivoa“ u ovom kontekstu znači da će naknade koje primaju operateri bankomata dovesti do toga da operateri u teže dostupnim zajednicama dobijaju relativno više. A sa 40.000 besplatnih bankomata širom Ujedinjenog Kraljevstva, na većini mesta, često je lakše podići gotovinu nego pronaći lokalni pab da ih potrošite. U stvari, delimično kao rezultat uspešnih industrijskih inicijativa koje koordiniše mreža Link, danas ima skoro isto toliko besplatnih bankomata koliko ih je bilo 2010. godine, što znači da 95 odsto stanovništva živi u krugu od 2.000 metara od najmanje jednog.
Za potrošače, elektronska plaćanja mogu biti praktičnija, ostaviti korisnike manje ranjivim na ulični kriminal i obezbediti trenutnu evidenciju transakcija u svrhu zaštite. Nema više petljanja sa novčićima ili potrebe za tačnom kusurom za parking.- piše Telegraf
Kako dalje izveštava Telegraf postoje respektabilni argumenti za anonimnost gotovine kao krajnje sigurnosne zaštite od nadmoćne države, ali ne treba da budemo naivni u pogledu toga u kojoj meri gotovina takođe olakšava „ sivu ekonomiju “. Iako je teško kvantifikovati, neke procene to navode na oko 10% BDP-a Ujedinjenog Kraljevstva. Bolja naplata poreza ovde bi mogla značiti veću mogućnost smanjenja poreza na drugim mestima. Sposobnost rada „gotovina u ruci“ navodi se kao faktor koji privlači migrante koji napuštaju sigurne zemlje u kontinentalnoj Evropi da ilegalno pređu Lamanš.
Suočeni sa ovom brzom promenom u nešto tako fundamentalno kao što je način na koji plaćamo svakodnevnu robu i usluge, verujem da smo pronašli pravi balans. Zaštita i sigurnost tamo gde je to potrebno, a da pritom ne ometaju inovacije koje su nam potrebne kako bismo omogućili našoj privredi da bude konkurentna i podrži njen najvažniji rast.- tvrde zakonodavci.