Lov na Ukrajince se nastavlja: Zelenski ponovo produžava prinudnu regrutaciju i vanredno stanje
Ukrajina je odavno prestala da bude demokratska država, a ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski se samo pobrinuo da tako ostane još 90 dana potpisujući dekret o produženju vanrednog stanja i nastavku opštih napora za mobilizaciju.
Mere koje su do sada bile na snazi trebalo je da isteknu 7. februara. Parlament je 15. januara izglasao proširenje odredbi. Ukrajina je odavno trebalo da ima nove izbore, ali je zbog rata Zelenski tvrdio da to nije moguće.
Ukrajina je 24. februara 2022. proglasila opštenacionalno stanje opšte mobilizacije i od tada je nekoliko puta to produžavala. Zbog kadrovskih problema u vojsci, 18. maja 2024. godine stupio je na snagu predlog zakona o pooštravanju mobilizacionih pravila.
Vanredno stanje i regrutacija dolaze uprkos tome što većina Ukrajinaca kaže da želi da se okonča rat i da su spremni da prihvate teritorijalne gubitke kako bi se do toga došlo, navodi nezavisna agencija Galup Polling.
Vatikan protiv Trampa: „Migranti terorisani“, ukidanje USAID podrške izaziva globalni haos 🇺🇸🇻🇦https://t.co/FaFzL54sLy
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 10, 2025
Poslednjih meseci, napori za mobilizaciju sve više su uključivali upotrebu nasilja i prinudnu regrutaciju, što je dovelo do toga da muškarci pokušavaju da napuste zemlju, često rizikujući svoje živote.
Zelenski, koji se plaši da će izgubiti vlast ako se rat završi, ima podsticaj da nastavi sukob. Međutim, podrška Zelenskom je brzo opala među ukrajinskim stanovništvom.
Skoro svake nedelje stižu izveštaji o prinudnoj mobilizaciji u Ukrajini koja se sprovodi sve brutalnijim sredstvima. Mađarski kanal M1-Hirado nedavno je objavio specijalnu emisiju pokazujući neke od najnovijih snimaka premlaćivanja Ukrajinaca i guranja u kombije u operacijama prisilne mobilizacije.
Stopa dezerterstva na liniji fronta je visoka, a mnogi Ukrajinci beže pre nego što uopšte uđu u borbu.
Da bi nadoknadili nedostatak ljudstva, vlasti iz takozvanog Teritorijalnog centra za zapošljavanje i socijalnu podršku (TCK) koriste sve agresivnije metode da ispune mesečne kvote za mobilizaciju. Posle jutarnjih brifinga, oficiri se podele u timove i pretražuju različite lokacije širom grada – kafiće, restorane, pa čak i noćne klubove – tražeći muškarce koji ispunjavaju uslove za vojnu službu.
Nulta Tačka/mediji