LUDILO! Hoće li Evropska unija zabraniti ili oporezovati proizvodnju mesa?
Da li će Evropska unija ili pojedine zemlje u EU zabraniti proizvodnju mesa kako bi ispunili propise o emisiji? Ukratko, odgovor je da. Postoji vrlo realna mogućnost da u bliskoj budućnosti neka zemlja članica (verovatno Švedska, Danska ili Holandija) uvede porez ili potpunu zabranu proizvodnje mesa.
Zašto Švedska, Danska ili Holandija? Iako ovo zvuči potpuno suludo, deo obrazloženja je izbegavanje pravnih pitanja sa EU. Nekoliko evropskih zemalja ima pravno obavezujuće planove za emisije i klimatske mere, a Holandija, Švedska i Danska su male zemlje sa velikim poljoprivrednim CO2 otiscima. Mala površina sa teškom poljoprivrednom industrijom čini laku metu.
Videli smo da se slično desilo kada je Holandija zatvorila farme. Holanđani su, kao i Šveđani i Danci, veoma ozbiljni po pitanju smanjenja emisija, kao i ograničenja potrošnje mesa. Problem je što konzumiraju i proizvode mnogo mesa.
U Harlemu, gradu zapadno od Amsterdama, zabranili su reklame za meso počevši od 2024. Tretiranje mesa poput cigareta ili alkohola kako bi se potrošačima nametnule alternative za meso i kako bi potrošači mogli da jedu visoko obrađene lažne mesne proizvode ili da se oslanjaju na uvezeno meso, predstavlja veliki preokret u razumu i obrazloženju.
Strateg za tržište Saxo banke Čaru Čanana izjavio je u Saxo-ovim predviđanjima za kraj godine da bi Švedska ili Danska „mogle odlučiti da snažno oporezuju meso od 2025. i da bi mogle u potpunosti zabraniti svo domaće živo meso životinjskog porekla do 2030. godine“. Čaru je dodao: „Ne bih se iznenadio da vidim da škole u Danskoj i Švedskoj u potpunosti zabranjuju meso. Definitivno ide ka tome”.
U Švedskoj su izjave u kojima se tvrdi da švedska potrošnja mesa opada i da je vegetarijanstvo u porastu u suprotnosti sa zvaničnom statistikom. Prema nedavnim podacima EuroMeatNews-a i podacima Švedskog odbora za poljoprivredu, „Potražnja za švedskim mesom i živinom značajno je porasla.
Osim govedine, svinjetine i živine, Šveđani vole svoje morske plodove. Većina njihovih morskih plodova je iz uvoza. Prema izveštaju Univerziteta u Geteborgu iz 2019: „72 odsto švedske morske hrane dolazi iz uvoza, a 28 odsto od domaćih proizvođača. Vredi napomenuti da 90 odsto od 72 odsto uvoza morskih plodova dolazi iz Kine”.
Što se tiče Danske, Danska ima značajnu mesnu industriju. Danski prihod od mesa iznosio je 4,40 milijardi dolara u 2022. i očekuje se da će godišnje rasti za više od 5 posto. Danci proizvode ogromnu količinu svinjskog mesa za tržišta — oko 32 miliona prasića godišnje — i milioni tih svinja se prodaju Evropskoj uniji (pretežno Nemačkoj i Poljskoj). Poređenja radi, 32 miliona prasadi je skoro dvostruko više od broja prasadi koje Kanada svake godine proda Sjedinjenim Državama.
Štaviše, dok danska vlada i njeni predstavnici u EU imaju proizvodnju mesa u znaku dodatnih propisa i poreza, oni svakako nisu protiv žetve životinja za krzno. U Danskoj je uzgoj nerca veoma unosan, a Danska je jedan od najvećih svetskih proizvođača krzna od nerca; postoje hiljade uzgoja nerca i desetine miliona kuna. Najnoviji podaci pokazuju da se više od 98 odsto krzna nerca proizvedenog u Danskoj izvozi na strana tržišta. To je veliki profit.
U stvari, danskih kuna ima toliko da su postale invazivna vrsta u Danskoj, uništavajući lokalne ekosisteme. Kako ovo nije problem?
Nismo protiv dobrobiti životinja, pa čak ni sve veće popularnosti vegetarijanstva, ali smo protiv iracionalnih misaonih procesa totalitarnih tehnokrata.
🔶 Potpuno oslanjanje na zelenu energiju će okončati modernu civilizaciju, upozorava vrhunski naučnik https://t.co/b5dR9EguRk
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) January 11, 2023
Zatvaranje farmi i zabrana proizvodnje mesa nije racionalna strategija. Prema Organizaciji UN za hranu i poljoprivredu, 14,5 odsto svih emisija gasova staklene bašte izazvane ljudima pripisuje se stoci. Međutim, prema naučnom časopisu Nature Food, Južna Azija, Jugoistočna Azija i Južna Amerika su najveći svetski emiteri gasova staklene bašte.
Nije li bolje postaviti granice i propise za one koji emituju najviše zagađenja i gasova staklene bašte (u ovom slučaju Azija i Južna Amerika)?
Veoma je iritantno što Azija i Južna Amerika nastavljaju sa beskrajnim zagađenjem, dok lideri zapadnog sveta planiraju da unište industriju u ime kontrole emisija. Zapadnjaci ne bi trebalo da sede i dozvoljavaju azijskim i južnoameričkim zemljama da dostignu više standarde koristeći metode rasta koje zagađuju dok su zapadna tržišta kažnjena za ekonomski uspeh.
Neka socijalisti eksperimentišu sa Azijom i Južnom Amerikom i dozvole da ekonomski motori zapadnog sveta cvetaju, bez mešanja marksističkih totalitarista.
Nulta Tačka/ZeroHedge