LUDILO! Kompanija klimatskih aktivista će pustiti čestice sumpora u stratosferu da bi rashladili planetu
Kompanija sa sedištem u Meksiku će sledeće nedelje lansirati čestice sumpora u stratosferu u „zlom“ potezu kako bi se stvorio efekat „mini vulkana“ za koji kaže da bi mogao da pomogne u hlađenju planete.
Tehnika, poznata kao stratosfersko ubrizgavanje aerosola, oponaša uticaj vulkana korišćenjem meteorološkog balona za oslobađanje sumpora, stvarajući oblak čestica koje reflektuju sunčeve zrake i imaju efekat hlađenja.
To je jedna od nekoliko tehnika geoinženjeringa koje se proučavaju kao način da se ohladi planeta kako bi se izbeglo kršenje međunarodno dogovorenih ograničenja globalnog zagrevanja.
Količina čestica koju start-up Make Sunsets planira da oslobodi u narednim danima, je do 2 kg, i učiniće minimalnu razliku u ukupnom zagrevanju.
Ali stručnjaci za geoinženjering kažu da lansiranja predstavljaju opasan presedan za privatne kompanije ili vlade jer se mešaju u atmosferu planete.
Kompaniju podržavaju dva fonda rizičnog kapitala i prodaju „kredite za hlađenje“ javnosti za 15 dolara, za koje kaže da plaćaju 1g sumpora, za koji se očekuje da će proizvesti dovoljno hlađenja da nadoknadi tonu emisija ugljenika za godinu dana.
Pustili su prvi balon u decembru u Meksiku, ali će sledeće nedelje lansirati iz Kalifornije, nakon što je meksička vlada objavila izjavu u kojoj kritikuje prvi pokušaj.
Suosnivač Luk Ajzemans rekao je da potencijalni rizici onoga što on radi nadmašuju poznatu pretnju klimatskih promena.
„Mislim da to prilično brzo dovodi racionalnu osobu do neprijatnog zaključka da imamo moralnu obavezu da to već radimo u velikim razmerama“, rekao je on za Telegraf. „Svaki dan kada ovo ne radimo nanosimo nepotrebnu štetu ljudima i ekosistemima“.
🔶 BIL GEJTS gura novi distopijski plan za borbu protiv “dezinformacija” https://t.co/6hjedDrTxK
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) February 13, 2023
Globalni ugovor o nekorišćenju
Praksa je do sada uglavnom neregulisana, što je dovelo do toga da stručnjaci upozoravaju na opasnosti preduzimanja akcija bez globalnog konsenzusa.
Ako se sprovodi u velikim razmerama, postoji zabrinutost da bi tehnika mogla da uništi ozonski omotač ili da promeni obrasce padavina. Stotine naučnika potpisale su poziv za globalni sporazum o nekorišćenju kako bi se zaustavio razvoj i potencijalna upotreba svih velikih solarnih geoinženjerskih tehnologija.
„To bi u osnovi promenilo obrasce padavina, što znači da bi moglo da pokvari monsun, što bi uticalo na milione ljudi“, rekla je Lili Fur iz Centra za međunarodno pravo životne sredine. „U suštini, utičete na sve na ovoj planeti, tako da svako treba da ima svoj glas. Ne postoji nijedna zemlja ili akter koji može preuzeti kontrolu nad globalnim termostatom i učiniti to benigno za sve ostale“.
Stručnjaci upozoravaju da bi ova jeftina i laka metoda mogla da je učini primamljivom za vlade da je koriste, što bi moglo imati potencijal da podstakne sukobe ako krene po zlu.