Ludilo rodne ravnopravnosti: U Engleskoj će žene pitati „da li imate menstruaciju“ umesto „da li si žensko“
Projekat koji vodi Kraljevski Koledž u Londonu doveo je u pitanje budućnost predstavljanja ženskog pola te s obzirom na sve veće pritiske od strane „novo normalnih“ agendi zaključio da bi u slučaju poštovanja rodne ravnopravnosti žene najbolje bili pitati „da li imate menstruaciju“ umesto „da li ste ženskog pola“ kako bi se izbgeglo moguće „vređanje“ muškaraca koji se osećaju kao žene.
Zvuči ludački, ali ovo je stvarnost.
Projekat, pod nazivom Budućnost pravnog roda, obavio je intervjue sa 200 humanitarnih radnika, državnih službenika, advokata, državnih službenika i ostalih u periodu od četiri godine koji su radili na „doprinosu“ „rodno neutralnom zakonu“.
Savet za ekonomska i socijalna istraživanja obezbedilo je 579.717 funti novca poreskih obveznika za finansiranje studije, tvrdeći da je uvažila pozive aktivista koji tvrde da biološki seks pruža vitalne binarne podatke i da trans žene nisu žene.
Umesto da vas pitaju da li ste žensko, istraživači predlažu promene kako bi umesto toga pitali „Da li imate menstruaciju?“
Istraživanje je impliciralo da u anketama kao što je popis stanovništva, ispitanici razumeju pitanje o svom polu na različite načine.
Neki ispitanici „pretpostavljaju da je pitanje o njihovim genitalijama, o njihovom pravnom statusu ili o polu kojim su registrovani pri rođenju“.
Drugi će reći da je njihov pol „zasnovan na društvenoj kategoriji u kojoj žive“, navodi se.
Kao rezultat toga, istraživači su rekli: „U nekim kontekstima, preciznija pitanja mogu pomoći da se izbegnu izobličenja ili netačnosti, na primer, ‘da li imate menstruaciju?’ ili ‘da li vas doživljavaju ili tretiraju kao muškarca na poslu?’ umesto, ili kao dodatak, ‘jesi li muško ili žensko?’.“
Napominje da “činovi seksizma takođe mogu biti daleko više zavisni od toga kako nekoga percipiraju drugi nego kako se on samoidentifikuje”.
Sedam akademika koji su sproveli studiju, sa univerziteta KCL, Kent i Loughborough, dodali su izjavu u konačnom izveštaju prošlog meseca: „U medicinske svrhe, dobra praksa znači postavljanje pitanja na višem nivou specifičnosti. ‘Da li imate menstruaciju?“ umesto: ‘kog ste pola’
Istraživačica prava u KCL, prof. Davina Cooper, koja je predvodila studiju, rekla je: „Naši rezultati istraživanja imaju za cilj da stimulišu i olakšaju promišljenu diskusiju, među stručnjacima i širom javnosti, o implikacijama ukidanja sistema legalnog polnog statusa.
“Nismo se zalagali za određeni pravni ishod, bilo da zadržimo ili ukinemo legalni pol, već da identifikujemo neka ključna pitanja i unapredimo njihovo razumevanje.”
NultaTačka/TheTelegraph