Mađarska obećava da će blokirati sankcije EU protiv Takera Karlsona zbog intervjua sa Putinom
Mađarska je obećala da će blokirati cenzurne pokušaje globalističkih evrokrata kao što je Gaj Verhofštat da uvedu sankcije Takeru Karlsonu zbog intervjuisanja ruskog predsednika Vladimira Putina.
Usred besa levičarskog establišmenta zbog Karlsonove odluke da intervjuiše šefa ruske države, bivši belgijski premijer i sadašnji član Evropskog parlamenta, Gi Verhofštat je pozvao da se američkom novinaru uvede zabrana putovanja u EU i da blok započne proces uvođenja sankcija preko Službe za spoljne poslove, diplomatska služba EU koju kontroliše španski socijalista Žozep Borelj.
Međutim, ovo telo nema jednostrano ovlašćenje da sankcioniše pojedince, već može samo da iznese dokaze Evropskom savetu, izvršnom ogranku EU koji se sastoji od šefova država ili vlada država članica EU, od kojih svako ima ovlašćenje da stavi veto na odluku.
Dakle, socijalno konzervativna Mađarska ima mogućnost da blokira EU da sankcioniše Karlsona i u utorak je potvrdila da će to učiniti ako se ta mera nađe pred Savetom.
Odgovarajući na novinsku priču o potencijalu sankcija EU američkom novinaru, Balaž Orban, politički direktor mađarskog premijera Viktora Orbana napisao je na društvenim mrežama: „Ne trudite se da pokušavate – nećemo dozvoliti da se to dogodi!“
Studija: mRNA vakcine protiv COVID-19 izazvale više smrtnih slučajeva nego što su spasile života https://t.co/uzutcrNGyF
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 7, 2024
Trenutna reakcija iz Budimpešte će verovatno dodatno razdražiti Verhofštata, koji je bio na čelu poziva za eliminaciju prava veta za zemlje članice EU zbog protivljenja Mađarske finansiranju rata u Ukrajini.
Princip jednoglasnosti i mehanizam sprovođenja nacionalnih ovlašćenja veta, na sličan način kao što je dodela glasova senatora ili elektorskih kolegijuma u Sjedinjenim Državama, bila je suštinska komponenta formiranja Evropske unije jer je garantovala da manje države članice ne mogu da budu u potpunosti preglasane od strane većih nacija kao što su Francuska ili Nemačka.
Međutim, kako je moć Brisela rasla, sve je veći prezir prema konzervativnim zemljama kao što su Mađarska i Poljska koje brane svoje ideale i interese.
Verhofštat nije jedini koji se zalaže za ukidanje nacionalnog prava veta, jer je najviši diplomata bloka, šef spoljnih poslova Žozep Borelj, u decembru tvrdio da će u svetlu pretnje koju Rusija predstavlja evropskoj demokratiji, možda biti neophodno okončati jednoglasnost za spoljno političke odluke.