Magnet za teorije zavere: Vikipedija uklonila podatke o investicionoj kompaniji Hantera Bajdena
Urednici Vikipedije su ove nedelje na udaru kritike jer su uklonili podatke za Rosemont Seneca Partners, investicionu kompaniju povezanu sa Hanterom Bajdenom i njegovim navodnim multimilionskim šemama trgovanja uticajem.
Sajt je bizarno tvrdio da kompanija „nije zapažena“. Sam tajming je primetan s obzirom na novo obelodanjivanje da je poslovni partner Hantera Bajdena, Erik Šverin, napravio najmanje 19 poseta Beloj kući i drugim zvaničnim lokacijama između 2009. i 2015. To je uključivalo sastanak sa tadašnjim potpredsednikom Džoom Bajdenom uprkos Bajdenovim ponovljenim tvrdnjama da nije znao ništa o poslovima svog sina. Šverin je bio predsednik Rouzmont Seneke.
Vikipedija je optužena za grubu pristrasnost u uklanjanju unosa u trenutku kada je interesovanje za kompaniju na vrhuncu, uključujući mogućnost podizanja optužnice protiv Hantera Bajdena zbog njegovih finansijskih poslova. Rouzmont Seneka je jedan od najtraženijih termina za one koji pokušavaju da razumeju pozadinu Bajdenovog poslovanja.
Ipak, urednik poznat samo kao „Aleks“ napisao je da kompanija jednostavno „nije zapažena“ — apsurdna tvrdnja koja podseća na nedavnu tvrdnju spisateljice Atlantic magazina En Eplbaum da nije izveštavala o skandalu jer jednostavno „nije interesantno“.
Aleks je napisao:
„Ova organizacija se pominje samo u vezi sa njenim poznatim osnivačima, Hanterom Bajdenom i Kristoferom Hajncom”.
To je samo po sebi čudna izjava.
Pominje se kao jedan od ključnih kanala navodnog uticaja na trgovinu novcem. Aleks je dodao da „održavanje toga na sajtu“ predstavlja rizik da stranica postane „magnet za teorije zavere o Hanteru Bajdenu“.
Svaka stranica na Vikipediji mogla bi da bude magnet za teorije zavere, uključujući stranicu o samom Hanteru Bajdenu. Činjenica je da se radi o stvarnom preduzeću sa stvarnim poslovima koji su predmet realne kriminalističke istrage. Zaista, razni republikanski članovi već su se obavezali da će sprovesti istrage o ovoj i drugim kompanijama ako obezbede bilo koji dom Kongresa nakon izbora na sredini mandata.
Dakle, Vikipedija je to uklonila baš u trenutku kada američki tužilac istražuje finansijske poslove Hantera Bajdena, uključujući novac dobijen iz stranih izvora preko Rouzmont Seneke.
Pristrasnost u upućivanju na „teorije zavere“ je očigledna. Dok neki očigledno pogrešno navode činjenice o poslovima Hantera Bajdena (sa obe strane kontroverze), centralna uloga kompanije u ovim poslovima nije teorija zavere. “Dugo sam kritikovao Hantera Bajdena i njegovog ujaka zbog upuštanja u trgovinu sirovim uticajem – praksa koja je dugo bila povezana sa porodicom Bajden”.
Takođe sam bio veoma kritičan prema tome kako su mediji i kompanije društvenih medija ubile priču o Hanteru Bajdenu. Slično kao i objašnjenje Vikipedije ove nedelje, oni su tvrdili da je priča o laptopu Hantera Bajdena bila samo teorija zavere i ruske dezinformacije pre izbora. Sada se približavamo međuizborima i odjednom Vikipedija ubija stranicu o ovoj ključnoj kompaniji.
Republikanski senatori tvrde da je Hanter Bajden bio partner u Rouzmont Seneki sa Krisom Hajncem, posinkom budućeg državnog sekretara Džona Kerija, i njihovim prijateljem Devonom Arčerom. Arčer je nedavno poslat u zatvor zbog prevare u predmetu koji nije uključivao Hantera Bajdena.
Rosemont Seneca je 2013. godine sklopila poslovno partnerstvo sa kineskim investicionim fondom pod nazivom Bohai Capital. U ovim transakcijama postoje reference na Bohai Harvest RST. „RST“ je značilo „Rosemont Seneka Tornton“, konzorcijum Rosemont Seneke i Tornton grupe, firme sa sedištem u Masačusetsu.
Advokat Hantera Bajdena insistira na tome da on nije imao udeo u kapitalu RST. Međutim, Rosemont Seneca i RST se u velikoj meri pojavljuju u kontroverznim transakcijama sa stranim ličnostima. Štaviše, Wall Street Journal to prenosi:
„Tužioci su se posebno fokusirali, rekli su ti ljudi, na uplate iz Burisme, koje su prvo stigle u kompaniju pod nazivom Rosemont Seneca Bohai LLC pre nego što su prešle na gospodina Bajdena. Između 2014. i 2019., Hanter Bajden je bio u odboru Burisme, za šta je plaćen oko 50.000 dolara mesečno”.
MARIO ZNA i MILOŠ DIMITRIJEVIĆ- Ljudi za ovo MORAJU DA ČUJU- Budite spremni za period koji nas čeka
Kompanija je bila vezana za niz isplata Hanteru Bajdenu od kupovine automobila do gotovinskih transfera koji su pod istragom. Vikipedija se ne stavlja (i ne bi smela) ni na jednu stranu u takvim navodima. Umesto toga, može poslužiti kao izvor informacija za one koji pretražuju kompaniju kao deo velike i tekuće kontroverze.
Ipak, „Aleks“ ne smatra ništa od toga „zapaženim“ i odbacuje reference na kompaniju u federalnoj istrazi kao puke „teorije zavere“.
Vikipedija je osnovana na uzvišenim, pa čak i revolucionarnim ciljevima osnaživanja sveta slobodnim pristupom izvorima znanja. Ključni umovi koji stoje iza Vikipedije uvideli su opasnost da se pristrasnost uvuče u ovaj rad i naglasili su potrebu za strogom neutralnošću.
Lari Senger je izjavio: „Vikipedija ima važnu politiku: grubo rečeno, trebalo bi da pišete članke bez pristrasnosti, predstvaljajući sve stavove neutralno“.
Isto tako, Džimi Vels je insistirao da „Enciklopedija opšte namene je zbirka sintetizovanog znanja predstavljenog sa neutralne tačke gledišta. Koliko god je to moguće, enciklopedijsko pisanje treba da se kloni bilo kakvog određenog stava osim stava neutralne tačke gledišta”.
Odavno sam obožavalac Vikipedije i njene plemenite svrhe. Iz tog razloga, tužan sam zbog ovog poteza kojim se, čini se, odbacuje suštinski zalog kompanije. Urednici Vikipedije imaju sve više optužbi za pristrasnost u takvim odlukama. Međutim, ovaj potez je posebno sirov i neobjašnjiv. Vikipedija će izgubiti poverenje mnogih ako krene putem kompanija poput Tvitera dozvoljavajući osoblju da koristi njenu platformu za sopstvene političke ciljeve.
Vikipedija treba odmah da poništi odluku i distancira se od odluke „Aleksa“ na stranici Rouzmont Seneka.