Majk Tajson izaziva na borbu pobednika u trans boksu na Olimpijskim igrama i daje prihod u dobrotvorne svrhe za zlostavljane žene
„Ženski“ bokserski meč na Olimpijskim igrama u Parizu izazvao je bes međunarodne zajednice i pokrenuo više pitanja o pravednosti dopuštanja „biološkim muškarcima“ da se takmiče protiv žena.
Italijanka Angela Karini imala je meč u četvrtak protiv Alžirke Imani Khelif, u velter kategoriji (66 kg), ali je izdržala samo 46 sekundi. Helif je diskvalifikovan sa prošlogodišnjeg Svetskog prvenstva pošto je smatran biološkim muškarcem.
Posle dva snažna udarca u lice, Karini je bila primorana da se povuče iz takmičenja. Bacila je kacigu uzvikujući „ovo je nepravedno!“
Od tada je dobila izliv solidarnosti od kritičara transrodnosti širom sveta, koji su osudili Kelifa kao biološkog muškarca i protestovali zbog nepravednog meča.
Među onima koji su osudili situaciju bili su službenica UN za dobrobit žena i premijer Italije.
Srbi i Mađari protiv demonskih agendi | Karolj Ružanji | Mario Zna, 287
Autor J.K. Rouling je rekla Međunarodnom olimpijskom komitetu (MOK): „Mladoj bokserki je upravo oteto sve za šta je radila i trenirala zato što ste dozvolili muškarcu da uđe u ring sa njom“ Ona je dodala da će Olimpijske igre 2024. „zauvek biti okaljane zbog brutalne nepravde učinjene Karinijevoj.”
Američka plivačica Rajli Gejns takođe je pokrenula hešteg na X sa izjavom „Ja stojim uz Anđelu Karini“, objavu je podržao vlasnik platforme, Ilon Mask.
Američki bokser u teškoj kategoriji Majk Tajson rekao je da je spreman da boksuje Olimpijskog momka a sav prihod ide u dobrotvornu organizaciju za pretučene žene.
Mladić umro mesec dana nakon što je primio mRNA vakcinu https://t.co/yf6T4ut6kJ
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 31, 2024
Međutim, u četvrtak je portparol MOK-a Mark Adams rekao da se „svi takmičari pridržavaju pravila kvalifikovanosti“ i insistirao da to nije pitanje transrodnosti.
Takođe je MOK presudio da su i Khelif i Lin Tu-ting, bokser(ka) koji predstavlja kineski Tajpej, „žene prema pasošima“.
RT je izvestio da prema Alžiru, Kelif uopšte nije transrodna osoba, već žena pogođena stanjem poznatim kao hiperandrogenizam, koje karakteriše visok nivo testosterona i prisustvo XY hromozoma.
„Osuđujemo neetičko ciljanje i omalovažavanje naše cenjene sportistkinje Imane Kelif uz neosnovanu propagandu određenih stranih medija“, navodi se u saopštenju Olimpijskog komiteta Alžira u sredu.
Nulta Tačka/TPV