Majkrosoft ulaže 10 milijardi dolara u veštačku intelegenciju ChatGPT
Majkrosoft je u ponedeljak najavio novu višegodišnju investiciju vrednu više milijardi dolara u OpenAI ChatGPT.
Majkrosoft je odbio da saopšti konkretan iznos u dolarima, ali je „Semafor“ ranije ovog meseca izvestio da je Majkrosoft u pregovorima o investiranju čak 10 milijardi dolara.
Sporazum označava treću fazu partnerstva između dve kompanije, nakon Majkrosoftovih prethodnih investicija u 2019. i 2021. godini. Majkrosoft je rekao da će obnovljeno partnerstvo ubrzati napredak u veštačkoj inteligenciji(AI) i pomoći obema kompanijama da komercijalizuju napredne tehnologije u budućnosti.
„Oformili smo naše partnerstvo sa OpenAI oko zajedničke ambicije da odgovorno unapredimo najsavremenija istraživanja veštačke inteligencije i demokratizujemo AI kao novu tehnološku platformu“, rekao je izvršni direktor Majkrosofta Satia Nadela u blogu.
OpenAI blisko sarađuje sa Majkrosoftovom uslugom u oblaku Azure. U julu 2019, Majkrosoft je podržao OpenAI sa milijardu dolara, a investicija je učinila Majkrosoft „ekskluzivnim“ dobavljačem usluga računarstva u oblaku za OpenAI. Majkrosoft je u ponedeljak rekao da će Azure nastaviti da služi kao ekskluzivni dobavljač OpenAI.
Novak Đoković pobedio “Novi Svetski Poredak” i osvojio Australijan Open!!!https://t.co/436d1CvzqS
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) January 29, 2023
Majkrosoftova investicija će takođe pomoći dvema kompanijama da se uključe u superračunanje u velikim razmerama i stvore nova iskustva zasnovana na veštačkoj inteligenciji, navodi se u saopštenju.
Istraživači veštačke inteligencije rangiraju OpenAI kao jednu od tri najbolje AI laboratorije širom sveta, a kompanija je razvila softver za veštačku inteligenciju za igranje igara koji može da pobedi ljude u video igrama kao što je Dota 2. Međutim, verovatno je dobio više pažnje zbog svog AI generatora teksta GPT-3 i njegovog neobičnog AI generatora slike Dall-E.
ChatGPT automatski generiše tekst na osnovu pisanih uputstava na način koji je mnogo napredniji i kreativniji od chat robota Silikonske doline iz prošlosti. Softver je debitovao krajem novembra i brzo se pretvorio u viralnu senzaciju pošto su tehnološki rukovodioci i kapitalisti pisali o tome na Tviteru, čak su ga uporedili sa Apple-ovim debijem iPhone-a 2007.
Nulta Tačka/Technocracy