Makron apeluje da se pauzira zelena agenda
Emanuel Makron je zatražio od EU da prestane da izbacuje zelene propise u tom obimu, ističući da region neće moći da se takmiči sa manje regulisanim delovima sveta ako se navala na Net Zero nastavi. Hoće li Riši Sunak uzeti to u obzir?
Emanuel Makron je pokušao da se promoviše kada je stavio zaštitnu kapu da bi se pridružio radnicima u fabrici aluminijuma u Denkerku.
Francuski predsednik je bio tamo da govori o nedavnoj odluci ProLogium-a, tajvanskog proizvođača akumulatora za automobile, da osnuje svoju prvu fabriku u inostranstvu u severnom gradu, sa 5,2 milijarde evra.
Ali, imao je i još jednu poruku za svoju publiku: da su dalje investicije u fabriku u opasnosti osim ako Francuska i EU ne zastanu u nizu zelenih zakona i propisa koji dolaze iz Brisela.
Evropa je već uradila više od Amerike i Kine, tvrdio je, a dalje petljanje sa standardima dovelo bi je u nepovoljan položaj.
„Više volim fabrike koje poštuju naše evropske standarde, koji su najbolji, nego one koje i dalje žele da dodaju standarde i uvek više – ali bez više fabrika“, rekao je on okupljenima ovog meseca.
Makron je skrenuo pažnju na govor koji je održao samo dan ranije u Jelisejskoj palati. Izlažući svoju zelenu industrijsku strategiju, francuski predsednik je pozvao na „evropsku regulatornu pauzu”, dodajući: „Već smo doneli mnogo propisa na evropskom nivou, više od naših suseda… Sada moramo da to izvršimo, a ne da pravimo nove promene pravila jer ćemo u suprotnom izgubiti sve igrače”.
UDARNO! Epštajn “ucenjivao” Bil Gejtsa zbog njegove afere sa mladom ruskinjom i to je ništa šta je sve otkriveno!https://t.co/hQ3k05xLOl
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 22, 2023
Bruno Le Mer, ministar ekonomije, kasnije je podržao svog šefa, rekavši francuskoj televiziji: „Postoje pravila, ona su najzahtevnija na celoj planeti. Umesto da uvek želite da dodate još, morate ih primeniti”.
Promene dovode u dilemu i Ujedinjeno Kraljevstvo, o tome da li bi popuštanje zelene tranzicije EU moglo dovesti i britanska preduzeća u nepovoljan položaj. Može li nacija da nametne neka od najstrožih ekoloških pravila na svetu istovremeno štiteći konkurentnost svoje industrijske baze?
I dok Evropa teži da pauzira svoj napor ka neto nuli, da li Britanija rizikuje da postane izolovanija nego ikada? A tek koliko se zemlje EU koje nemaju moć uticaja u bloku zloupotrebljavaju i nisu ništa drugo do puki izvršioci naredbi iz Brisela po cenu njihovih nacionalnih interesa, kao i zemlja na putu EU.
Nulta Tačka/DailySceptic