Makron možda preti Rusiji ali je Francuska od početka 2024. kupila ruski gas u vrednosti od 600 MILIONA EVRA
Makron možda preti Rusiji putem medija ali ono što mediji ne otkrivaju jeste da je predsednik Francuske platio Rusiji stotine miliona evra za samo nekoliko meseci.
U isto vreme kada francuski predsednik Emanuel Makron preti da će poslati trupe u Ukrajinu da se bore protiv Rusije, njegova zemlja kupila je prirodni gas u vrednosti od 600 miliona evra od Moskve u prva tri meseca 2024. godine.
Prema novim podacima, Francuska u tišini sve više plaća ruski gas, iako Francuska koristi sve oštriju retoriku prema Rusiji.
Zapravo, istraživački centar Centra za istraživanje energije i čistog vazduha (CREA) ukazuje da su isporuke ruskog tečnog prirodnog gasa zabeležile veći porast u Francuskoj nego u bilo kojoj drugoj zemlji EU prošle godine. 600 miliona evra koje je Francuska platila nesumnjivo će pomoći da se podstaknu ruski ratni napori u Ukrajini.
Prošlog meseca Makron je rekao da Francuska ne može da isključi slanje trupa u Ukrajinu, a ta najava je izazvala žestoku debatu širom Evrope. Makron je otišao toliko daleko da je pozvao druge saveznike u NATO da ne budu „kukavice“. Mnogi evropski lideri su oštro reagovali na Makronove izjave, uključujući nekoliko nacija koje su jasno izjavile da neće poslati svoje trupe da učestvuju u sukobu.
Francuska je kontinuirano pokušavala da opravda kupovinu gasa i nafte od Rusije tvrdeći da je zaključana u dugoročne ugovore sa Rusijom koje je teško otkazati. Kritičari kažu da bi Makron mogao učiniti više da smanji oslanjanje Francuske na prirodni gas iz Rusije, posebno kada tvrdi da je Francuska jedan od najvećih saveznika Ukrajine.
Energija i dalje predstavlja temelj ruskog toka prihoda, pri čemu fosilna goriva doprinose do polovine njenih tokova prihoda.
Uprkos tome što Francuska i druge zemlje EU nastavljaju da aktivno kupuju rusku naftu i gas, kao i nuklearno gorivo, napori EU da smanji zavisnost Evrope od ruske energije bili su uglavnom uspešni, pri čemu je blok smanjio potrošnju za dve trećine. Međutim, postavljaju se pitanja koliko su ove navodne brojke zapravo tačne, jer je Evropa, na primer, drastično povećala kupovinu prirodnog gasa i nafte iz Indije. U stvarnosti, veliki deo ovih energetskih proizvoda dolazi iz Rusije, pri čemu Indija jednostavno služi kao posrednik i skida dodatni profit od prodaje.
Francuska nije jedina zemlja koja kupuje rusku energiju, ali Makron i mnogi drugi zapadni lideri koji koriste oštru retoriku prema Rusiji su možda najveći licemeri. Najmanje devet zemalja EU nastavlja da kupuje ruski LNG, prema podacima o isporuci. Francuska predvodi ove zemlje po ukupnim količinama nabavki u 2024. godini, dok Belgija, Španija i Holandija slede iza njih.
Francuski ministar ekonomije Bruno Le Mer brani masovne kupovine Pariza, rekavši da se okončanje zavisnosti Francuske od gasa iz Moskve mora „postepeno sprovoditi kako bi se izbegao previše brutalan uticaj na tržište“ i povećanje cena.