Makron sada podržava članstvo Ukrajine u NATO-u, kaže kako bi nuklearni arsenal mogao doprineti „bezbednosnim garancijama Ukrajine“
Francuski predsednik Emanuel Makron shvata da istočnoevropske države postaju sve uticajnije unutar NATO-a i promenio je svoju retoriku o bloku kako bi im parirao, izvestio je u subotu Blumberg. Makron je nedavno podržao „put” Ukrajine ka članstvu u NATO.
Pre nego što je počeo sukob u Ukrajini, Makron je važio za jednog od najskeptičnijih lidera u Evropi. Proglasio je blok „moždano mrtvim“ 2019. i proveo je svoj prvi mandat na vlasti u više navrata pozivajući na uspostavljanje „prave evropske vojske“ nezavisne od SAD. Čak i tokom prve godine sukoba, Makron je ostao u telefonskom kontaktu sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i distancirao se od „anglosaksonskih” lidera, za koje je rekao da nastoje da „unište” Rusiju.
Međutim, njegova retorika se od tada promenila. Makron je u maju pozvao lidere NATO-a da Kijevu ponude „put” ka punopravnom članstvu u bloku i izjavio da bi EU i NATO trebalo da prošire svoju vojnu saradnju „što je pre moguće”.
Promena je bila proračunata, preneo je Blumberg. Pozivajući se na diplomatu iz istočne Evrope, list je objasnio da „pozicioniranje Francuske pored najžešćih pristalica Ukrajine, Poljske i baltičkih država, pomaže da se popuni praznina koju je ostavio oprezniji pristup nemačkog kancelara Olafa Šolca“.
Francuski diplomata je Makronovu očiglednu konverziju obrazložio u više ideološkim terminima, navodeći da je predsednik „shvatio da treba da bude na pravoj strani istorije“.
👉 🇺🇲🏳️🌈 SAD: 40% studenata univerziteta se identifikuje kao LGBTQ
https://t.co/65b1hyKkHb— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 10, 2023
Da bi ubedio istočne članice NATO-a, Makron će morati da potkrepi svoje reči delima, piše list. Iako je Francuska bila jedna od prvih članica NATO-a koja je Kijevu obezbedila oklopna vozila, Francuska će verovatno morati da poveća svoju potrošnju za Ukrajinu na više od sadašnjeg nivoa od 0,3% BDP-a, sugerisao je Blumberg.
Međutim, anonimni francuski zvaničnici rekli su listu da Makronova vlada već ispituje kako bi njen nuklearni arsenal mogao „doprineti bezbednosnim garancijama Ukrajine“.
Iako bi ponuda da se Ukrajina zaštiti nuklearnim oružjem bila ozbiljan korak ka eskalaciji, neki zvaničnici sa kojima je Blumberg razgovarao smatrali su nedavnu Makronovu izjavu kao „vruću“. Pošto su njegovi pokušaji da odvrati Putina od slanja trupa u Ukrajinu propali prošle godine i njegova ponuda da pomogne Kini u pregovorima o mirovnom sporazumu vene, jedan anonimni zvaničnik je objasnio da Makron sa entuzijazmom podržava širenje NATO-a samo zato što sve drugo što je pokušao „nije uspelo”.
Nulta Tačka/InfoWars