MAKRON se povukao! Prva pobeda za starosedeoce NOVE KALEDONIJE (VIDEO)
Suočen sa više od nedelju dana nereda izazvanih kontroverznim predlogom za proširenje biračkih spiskova na francuskoj teritoriji Nove Kaledonije, francuski predsednik Emanuel Makron se predao.
Smrtonosni preokret je izazvan kada je Francuska unapredila zakon koji bi proširio privilegiju glasanja na lokalnim izborima na sve građane koji žive u Novoj Kaledoniji više od 10 godina. Stranke koje se zalažu za nezavisnost na toj teritoriji vide taj potez kao namerni napor da se oslabi moć domorodačkih Kanaka.
U svom početnom odgovoru na rasprostranjene nerede, pljačke, blokade puteva i paljevine koje su podjednako pogodile policiju i privatna preduzeća – i u kojoj je ubijeno najmanje šest ljudi – Francuska je rasporedila trupe, više od hiljadu dodatnih policajaca i zabranila platformu društvenih medija TikTok . Australija i Novi Zeland poslali su avione na teritoriju da evakuišu svoje građane, dok je međunarodni aerodrom u prestonici Numea ostao zatvoren za komercijalni saobraćaj.
Ove nedelje, Makron je otputovao na teritoriju koja se nalazi oko 1600 km istočno od Australije. Posle razgovora sa lokalnim političkim liderima, Makron se obavezao da će odložiti – ali ne i prekinuti – sprovođenje reforme glasanja.
„Posvećen sam da osiguram da ova reforma neće biti sprovedena na silu,“ rekao je on , rekavši novinarima da želi da reforma bude praćena širim dogovorom među izbornim jedinicama o budućnosti teritorije.
Nova Kaledonija ima populaciju od oko 271.000 ljudi, pri čemu se otprilike svaki četvrti identifikuje kao Evropljanin.
Postoji značajan pokret za nezavisnost među domorodačkim Kanacima, koji razumno vide ekspanziju ne-domaćeg biračkog tela kao nešto što bi osujetilo njihove snove o secesiji .
Sporazum iz 1998. godine obezbedio je određeni stepen autonomije teritoriji sa više ostrva, koja ima tri predstavnika u francuskom zakonodavnom telu. Stanovništvo je glasalo protiv nezavisnosti na tri referenduma, od kojih je poslednji održan 2021. godine . Prema Globe and Mail-u , i Kina i Rusija su gajile odnose sa pokretom za nezavisnost Nove Kaledonije. Međutim, na tvrdnje da su najnoviji nemiri plod „stranog mešanja“ treba gledati sa skepsom.
U međuvremenu, neizvesnost se i dalje kovitla oko proizvodnje nikla u Novoj Kaledoniji — važne robe za baterije za električna vozila, kao i za nerđajući čelik. Na teritoriji se nalazi peta po veličini rezerva nikla na svetu. Većina rudnika nikla je obustavila rad , a svetske cene nikla su porasle na devetomesečne maksimume kako su se nemiri razvijali, pre nego što su se povukli.
Čak i pre političkih sukoba, industrija nikla u Novoj Kaledoniji je već bila na konopcu. Njena tri postrojenja za preradu su bila u teškom finansijskom stanju, što je dovelo do pregovora o francuskoj pomoći .
Čini se da je Makron bio veoma motivisan da skrene pažnju sveta sa tinjajućeg ostatka nekada moćnog francuskog carstva – i da ugasi ustanak bi mogao da privuče globalne simpatije i podršku autohtonom stanovništvu Nove Kaledonije.