,,MALI PROBLEMI U TEHNOKRATSKOM RAJU?!“ APPLE PRETI DA ĆE ZABRANITI FACEBOOK I INSTAGRAM ZBOG EKSPLOATACIJE LJUDI(VIDEO)
Novootkrivene informacije pokazuju da je Apple zapretio povlačenjem Facebook-ovih proizvoda, uključujući Instagram, iz svog App Store-a nakon što je istraga iz 2019. otkrila da su aplikacije u vlasništvu Facebook-a korišćene za ljudsku eksploataciju i trgovinu robljem.
UKOLIKO ŽELITE DA DOĐETE DO SLOBODNIH, PROVERENIH I ZABRANJENIH INFORMACIJA, PRATITE REDAKCIJU NULTE TAČKE NA TELEGRAMU – ,,Nulta Tačka – Telegram kanal”
Počeci ovog izveštaja idu godinama unazad, jer je tajna istraga na arapskom jeziku BBC News-a, objavljena 2019. godine, otkrila uznemirujuće lice Instagrama: ono koje korisnicima omogućava da kupuju i prodaju domaće radnike jednostavnom kombinacijom postova i hashtag-a.
BBC je izveštavao da su ti postovi i hashtag-ovi korišćeni za ilegalnu prodaju uglavnom na arapskom jeziku i da su ih delili korisnici u Saudijskoj Arabiji i Kuvajtu. Žrtve, prvenstveno žene, često su bile kategorisane prema rasi i nuđene su da se kupe za nekoliko hiljada dolara.
Nedavno je Wall Street Journal nastavio sa izvornom BBC-jevom istragom, u drugom izveštaju, delu svojih Facebook datoteka, koji sugerišu da je div društvenih medija bio svestan trgovine robljem na mreži pre nego što je BBC stupio u kontakt i istražio to. Časopis je pronašao ove podatke na osnovu internog izveštaja Facebook-a 2019.
U tom internom izveštaju, istraživač Facebook-a upitao je: „Je li ovo pitanje bilo poznato Facebook-u pre istrage BBC-a i eskalacije Apple-a?“
ŠTA? ČASOPIS NEW ENGLAND JOURNAL OF MEDICINE SADA PRIZNAJE DA VAKCINA PROTIV COVID-a MOŽDA NIJE SIGURNA ZA TRUDNICE
https://t.co/sKcMaNKovc— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) September 25, 2021
„Da“, bio je odgovor. “Tokom 2018. i prve polovine 2019. godine sprovodili smo globalnu vežbu razumevanja kako bismo u potpunosti razumeli kako se novo robovlasništvo manifestuje na našoj platformi kroz celi njen životni ciklus: zapošljavanje, omogućavanje i iskorištavanje.”
Nakon što je BBC objavio svoj izveštaj 2019., Facebook je zabranio glavni hashtag koji se koristi za ilegalnu trgovinu robljem i uklonio stotine računa sa Instagram-a. Međutim, ovo nije u potpunosti rešilo problem.
„Ono što oni rade promovišu online tržište robova“, kaže Urmila Bhoola, specijalni izveštavalac UN-a za savremene oblike ropstva. „Ako Google, Apple, Facebook ili bilo koje druge kompanije koje su domaćini ovakvim aplikacijama, moraju odgovarati za to.“
Nedavno izveštavanje Wall Street Journala kaže da su Apple i Google svoju zabrinutost preneli Facebook-u jer je ilegalna prodaja kršila pravila američkih tehnoloških kompanija za programe aplikacija i korisnike. Apple je navodno zapretio da će zabraniti Facebook aplikacije iz svoje prodavnice aplikacija kao odgovor na izveštaj BBC-a za 2019. godinu.
Pritisak ovog dvojca je ubrzao Facebook da sprovede dodatna istraživanja i donese neke preventivne mera koje su „otkrile više od 300.000 slučajeva potencijalnih kršenja prava i onemogućile više od 1.000 korisničkih računa“.
Iako je to i dalje veliki problem. budući da je BBC otkrio da su oglasi još uvek aktivni na Instagram-u i na drugim aplikacijama, Facebook kaže da se već dugi niz godina bori protiv trgovine ljudima na svojoj platformi i zabranjuje eksploataciju „bez ikakvih nedoumica“.
Facebook je bio svestan problema ljudske eksploatacije u svojim aplikacijama još 2018., godinu dana pre originalnog članka BBC-a, prema dokumentima koje je Journal nedavno otkrio. Tek nakon što je objavljen izveštaj BBC-a, Facebook je bio primoran delovati agresivnije u svom odgovoru jer su Apple i Google izvršili znatan pritisak da reše taj problem nakon što postali svesni njega.
Ovo ukazuje na problem koji se ponavlja, pri čemu je Facebook svestan problema, ali ne obavljuje taj problem, niti reaguje na ono što bi javnost ili njegove kolege smatrali dovoljno brzim bez spoljnog pritiska. Na primer, Facebook je u poslednje vreme bio pod značajnom kontrolom zahvaljujući velikom izveštaju koji pokazuje da je kompanija društvenih medija svesna da je njihova platforma otrovna za tinejdžerke i doprinosi pogoršanju mentalnog zdravlja i samopouzdanja nekih korisnika. Taj izveštaj pokazuje da je Facebook sproveo internu studiju koja je potvrdila nalaze za koje se godinama tvrdilo u istraživanjima trećih strana, ali nije otkrila te podatke u javnosti.
Nulta Tačka/PetaPixel