Manija agende klimatskih promena se raspada
Dok predsednik Džo Bajden poetski govori o neverovatnoj „tranziciji“ na koju će uticati njegova energetska politika, zeleni žar u Evropi “blista”. Bivša nemačka kancelarka Angela Merkel vodila je agendu u Evropi. Ona je uradila tako dobar posao da je Spiegel International 2013. godine nazvao struju luksuznom robom. Nemačka je tada plaćala najviše tarife za struju u Evropi, a doplata za obnovljivu energiju bila je spremna da ih podigne za 20%. Nemački ministar za životnu sredinu Peter Altmajer dao je sledeći savet za Nemce koji se bore da plate Merkelin „projekat veka“, Energiewende. Projekat tranzicije prešao je sa upotrebe nuklearne na „zelenu energiju“, poput vetra i sunca.
„Pridružite se i počnite danas“, piše Altmajer u uvodu. Zatim se okreće svakodnevnim aktivnostima kao što su pečenje i kuvanje. „Izbegavajte prethodno zagrevanje i koristite preostalu toplotu“, savetuje Altmajer. TV gledaoci takođe mogu da uštede dosta električne energije, ali nauštrb kvaliteta slike. „Na primer, možete da smanjite osvetljenost i kontrast“, sugerišu njegova uputstva.
Kao što sada znamo, Merkelova je usvojila pristup „ne u mom dvorištu“ (NIMBY) i povećala uvoz fosilnih goriva iz Rusije. Njena zelena politika bila je glavni pokretač predsednika Bajdena da ukine sankcije na gasovodu Severni tok 2. Mnogi, uključujući ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, veruju da je Bajdenovo povlačenje Merkelovoj ohrabrilo ruskog predsednika Vladimira Putina u njegovoj intervenciji u Ukrajini. Hrana i energija su osnovni uzroci većine ratova, a sadašnji sukob nije izuzetak.
Međutim, rat dovodi do toga da nova nemačka vlada pomno prati politiku zelene energije u korist oskudice koju su godinama nametali svom stanovništvu. Rusija ograničava dotok prirodnog gasa u Evropu. Za razliku od Francuske, koja nije ugasila svoje nuklearne energetske kapacitete, rusko ograničenje još više pogađa Nemačku jer je predsednik Džo Bajden usvojio istu smešnu politiku NIMBY-a koju je vodila Merkelova, a SAD ne mogu da povećaju isporuke Nemačkoj.
Dakle, Nemačka pokreće elektrane na ugalj. Prema Wall Street Journal-u:
Nemačka će ponovo pokrenuti elektrane na ugalj i ponuditi podsticaj kompanijama da obuzdaju potrošnju prirodnog gasa, označavajući novi korak u ekonomskom ratu između Evrope i Rusije.
Berlin je predstavio mere u nedelju nakon što je Rusija prošle nedelje prekinula isporuke gasa Evropi pošto je uzvratila evropskim sankcijama i vojnoj podršci Ukrajini.
Koraci, deo šire strategije započete nakon specijalne operacije u Ukrajini, imaju za cilj smanjenje potrošnje gasa i preusmeravanje isporuke gasa u skladišta kako bi se osiguralo da zemlja ima dovoljno rezervi da preživi zimu.
U međuvremenu, izgleda da Evropska unija pokušava da uvede energiju vetra, solarnu energiju i električna vozila. Prema Rystand Energy-u:
Potencijalni akt Evropske komisije (EK) kojim bi se litijum klasifikovao kao reproduktivni toksin kategorije 1A u četvrtom kvartalu ove godine mogao bi potkopati pokušaj Evropske unije (EU) da stvori i podrži domaći lanac snabdevanja baterijskim materijalima. EU se trenutno u velikoj meri oslanja na uvoz litijuma za snabdevanje svog novonastalog sektora proizvodnje električnih vozila (EV), a klasifikacija bi mogla da poveća njeno oslanjanje na druge regione, u vreme kada je unija fokusirana na energetsku bezbednost i smanjenje emisija.
Ljudi koji dovode u pitanje mudrost solarne energije i energije vetra jer su oni izvori male gustine često su ukazivali na toksičnost materijala koji se koriste u solarnim panelima i baterijama. Litijum i kobalt, koji se koriste u litijum-jonskim baterijama, pokazali su toksičnost za ljude, pa stoga i upozorenja svaki put kada dobijete proizvod koji ga sadrži. To je takođe razlog zašto ih ne možete odložiti na deponiju. Iskopavanje retkih zemnih metala je takođe ekološki neopravdano. Čini se da je njihova proizvodnja još jedna NIMBY prilika za zapadne nacije koje ih neće kopati kod kuće, već ih kupuju od Kine. Većina rudarstva i rafinacije ovih metala se odvija tamo.
MARIO ZNA i NEDELJKO TODOROVIĆ- O ovome je ZABRANJENO pričati- Stručnjak rasturio KLIMATSKU AGENDU