Manjkava tehnologija prepoznavanja lica može da dovede nevine pojedince u opasnost
Vladini subjekti, uključujući sedam agencija za sprovođenje zakona u Ministarstvu za unutrašnju bezbednost i Ministarstvu pravde, pokrenuli su upotrebu prepoznavanja lica za verifikaciju ili utvrđivanje nečijeg identiteta koristeći algoritam koji odgovara ljudskom licu sa digitalne slike ili video kadra u odnosu na baze podataka lica.
Međutim, slučaj Harvija Judžina Marfija mlađeg je dokaz da pogrešni ili zloupotrebljeni sistemi za prepoznavanje lica mogu da dovedu građane u opasnost.
Marfi je posetio svoju matičnu državu Teksas da bi obnovio vozačku dozvolu u Teksaškom odeljenju za motorna vozila. Za nekoliko minuta prišao mu je policajac i obavestio ga da je za njim raspisana poternica. Marfi je rekao da mu nisu rekli nikakve detalje o njegovom navodnom zločinu osim datuma kada se pljačka dogodila.
„Skoro sam pomislio da je to šala“, rekao je Marfi. 61-godišnji deda uhapšen je zbog oružane pljačke Sunglass Huta u Hjustonu. Marfijev alibi je bio da se vratio kući u Kaliforniju kada se krađa dogodila.
Počela je otvorena borba, udaramo pravo u globalnu kabalu | Mario Zna, 280 Uživo
Za razliku od brze akcije organa za sprovođenje zakona protiv njihovog „osumnjičenog“ lopova, istrage su bile prespore. U stvari, u vreme kada je Okružno tužilaštvo Haris zaključilo da ga nema nigde tokom pljačke, tri muškarca su već seksualno napala Marfija u zatvorskom kupatilu, ostavivši ga sa trajnim povredama.
„Priča gospodina Marfija je zabrinjavajuća za svakog građanina ove zemlje“, rekao je Daniel Dutko, advokat koji zastupa Marfija. „Svako lice može biti nepropisno optuženo za zločin zasnovano na softveru za prepoznavanje lica koji je sklon greškama, baš kao što je ovde bio slučaj.
Marfijev slučaj je sedmi poznati slučaj nezakonitog hapšenja zbog prepoznavanja lica u SAD, dodatno naglašavajući nedostatke tehnologije koju su već široko usvojile policijske uprave i neki trgovci.
Još jedna teorija zavere postala stvarnost: Svetski ekonomski forum želi da „moždani implantati“ budu obavezni https://t.co/wmrENaG0iN
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 4, 2024
Navedenu tehnologiju koriste i neke britanske policijske snage, kao što je londonska Metropoliten policija. Takođe je korišćen prošle godine za gledanje publike na krunisanju kralja, na fudbalskoj utakmici između Arsenala i Totenhem Hotspura, na koncertu pevačice Bijonse i tokom Velike nagrade Formule 1 u Silverstonu.
Grupa za građanske slobode Big Brother Watch saopštila je da je otkako je Met policija počela da koristi tehnologiju prepoznavanja lica, 85 odsto svih podudaranja koje je sistem identifikovao bilo pogrešno. U Južnom Velsu 90 odsto prepoznavanja je bilo netačno.
„Lično smo bili svedoci ljudi koje je policija pogrešno zaustavljala jer ih je prepoznavanje lica pogrešno identifikovalo“, navodi grupa u izveštaju. Uprkos ovim katastrofalnim ciframa, ministar policije Kris Felps pisao je šefovima policije prošlog oktobra pozivajući ih da „udvostruče broj pretraga [prepoznavanje lica] do maja 2024, tako da premaše 200.000 širom Engleske i Velsa“.
„Ova opasno autoritarna tehnologija ima potencijal da pretvori stanovništvo u lične karte na nogama u stalnoj policijskoj postavi“, upozorila je direktorka Big Brother Watch-a Silki Karlo.
Shodno tome, kada su bivši britanski premijer Toni Bler i član Doma lordova Vilijam Hejg zajedno objavili izveštaj u februaru prošle godine pozivajući na „bezbedan, privatan, decentralizovan sistem digitalne identifikacije“, portparol premijera je mogao da kaže direktno: „Ne planira se uvođenje digitalnog ID-a. Naš stav o fizičkim ličnim kartama ostaje nepromenjen. Već radimo na unapređenju digitalizacije javnih usluga.
Prepoznavanje lica stiže i u Kanadu
Regionalne policijske kancelarije Ontarija Jork i Pil sada primenjuju sistem za prepoznavanje lica kako bi koristile slike mesta zločina za poređenje sa slikama.
Obe policijske agencije su sarađivale sa Komisijom za informacije i privatnost Ontarija kako bi osigurale usklađenost sa najboljim praksama i standardima privatnosti. Idemia Public Security je izabrana da obezbedi softver za biometrijsko prepoznavanje lica nakon konsultacija.
Kako bi se obezbedila zaštita prava na privatnost pojedinca, poređenje digitalnih slika biće sprovedeno Zakonom o identifikaciji kriminalaca, koji obezbeđuje pravni okvir za prikupljanje i korišćenje takvih slika, tvrde nadležni.
Policijske službe su takođe navele da pojedinci čije je snimke i otiske prstiju prikupila regionalna policija Jorka u skladu sa navedenim aktom mogu zahtevati uništavanje ovih zapisa.
„Partnerstvo sa regionalnom policijom Peel je isplativo i omogućava nam da više sarađujemo kako bismo obe zajednice učinili bezbednijim“, kaže Džim Meksvin, šef regionalne policije Jorka.
Međutim, razmatranja privatnosti su bila kritično pitanje u usvajanju biometrijskog snimanja za sprovođenje zakona u zemlji. Kontroverza je izbila kada je otkriveno da su Kraljevska kanadska konjička policija i druge kanadske policijske snage koristile tehnologiju za prepoznavanje lica Clearview AI, koja je sa interneta preuzela preko tri milijarde slika bez pristanka.
Nulta Tačka/InfoWars