Mark Zakerberg priznao u podcastu: Facebook uklonio na milione objava o COVID-u koje su istinite
Vlasnik Facebook-a (Meta) je priznao da je platforma društvenih medija uklonila milione postova tokom pandemije Covid-19
Naučni „establišment“ je od Fejsbuka zatražio da ukloni različite postove u vezi sa Covid-om 19, za koje se kasnije pokazalo da su „diskutabilni ili istiniti“, rekao je izvršni direktor Meta Mark Zakerberg tokom intervjua za podcast ove nedelje.
Obraćajući se rusko-američkom intervjueru Leksu Fridmanu u podkastu objavljenom u četvrtak, Zakerberg je rekao da je nadzor nad pokušajima Fejsbuka da ukloni neistine „zaista težak“.
„Samo uzmite neke od stvari oko Covida ranije tokom pandemije“, objasnio je Zakerberg, „gde su postojale stvarne zdravstvene implikacije, ali nije bilo vremena da se u potpunosti provere gomila naučnih pretpostavki.
Snouden upozorava: 2013. godina izgleda smešno u poređenju sa današnjom tehnologijom i metodama nadzora građanahttps://t.co/mmAf8k81Ly
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 10, 2023
Nastavio je: „Nažalost, mislim da se veliki deo establišmenta o toj vrsti pokolebao na gomili činjenica.
Zakerberg je u avgustu 2021. godine, u intervjuu za Si-Bi-Es tokom vrhunca pandemije, rekao da Facebook ukida sadržaj koji platforma smatra „štetnim“, jer krši politiku kompanije. Takođe je naveo da je u to vreme Fejsbuk uklonio oko 18 miliona postova za koje se procenilo da su širile dezinformacije o virusu.
Američki predsednik Džo Bajden bio je među kritičarima Fejsbuka u leto 2021, sugerišući da je to sredstvo za distribuciju „loših informacija“ na društvenim mrežama za koje je rekao da „ubijaju ljude“.
U razgovoru sa Fridmanom ove nedelje, Zakerberg je rekao da je „establišment“ ohrabrio njegovu platformu da podrži različite informacije o Covid-u 19, ali i „tražio da se cenzuriše gomila stvari koje su, gledajući unazad, na kraju postale istina.”
Godine 2022., državni tužioci u državama Misuri i Luizijana naveli su da je Fejsbuk jedna od nekoliko velikih tehnoloških kompanija koje su koordinirale sa američkim šefom zaraznih bolesti dr Entonijem Faučijem da „ diskredituju i potisnu“ onlajn debate o tome da li virus Covid-19 potiče iz curenje u laboratoriji u Vuhanu, Kina.
U februaru, američko Ministarstvo energetike zaključilo je sa „malom samopouzdanjem“ da virus verovatno potiče od slučajnog curenja iz laboratorije u Kini – nalaz čije je tvrdnje Peking nazvao „neosnovanim“.