Mask se slaže sa komentarom da je Vašington pokušao da oslabi Rusiju ali ju je učinio još jačom
Izvršni direktor Tesle odgovorio je tehnološkom investitoru Dejvidu Saksu, koji veruje da je politika Vašingtona zapravo učinila Moskvu jačom
Ilon Mask, izvršni direktor Tesla i SpaceX-a, složio se sa stavom investitora Dejvida Saksa da su se pokušaji Vašingtona da oslabi Rusiju „ostvarili obrnuto“ i da su je u stvarnosti samo ojačali.
Deleći svoje mišljenje o sukobu u Ukrajini u intervjuu objavljenom na X (bivši Tviter) u nedelju, Saks je to nazvao „Bajdenovom velikom povratnom vatrom“.
„Učinili smo rusku vojsku jačom, veća je nego što je bila ranije, proizvodi daleko više naoružanja, industrijska baza je povećana. Osim toga, sada je testiran u borbi i ojačan u borbi, posebno protiv zapadnog oružja“, rekao je on.
Izgleda da se Musk slaže sa Saksom, komentarišući objavu na Ks: „Nažalost, ovo je istina.
Navodeći veličinu ruske vojske u poređenju sa ukrajinskom, Saks je naveo da je Bajden „stvorio“ mnogo „strašniju“ rusku vojsku. U međuvremenu, SAD su videle svoje zalihe „iscrpljene i izdubljene“, tvrdi on.
Ekonomske sankcije Rusiji postale su još jedna velika pogrešna procena Bajdenove politike, smatra Saks. On veruje da je ideja da se Rusija „slomi“ sankcijama bila zabluda jer se ekonomija zemlje stabilizovala i čak nadmašila ekonomije G7 2023.
„Ruska ekonomija raste brže od bilo koje ekonomije G7. Zaista je u procvatu i sankcijama su slomljene ekonomije naših evropskih saveznika“, rekao je on.
Ali Ukrajina je ta koja najviše pati od umešanosti SAD u sukob, tvrdi on. On je napao Bajdena koji je tvrdio da će SAD „pomoći da se olakša patnja Ukrajinaca“ , ali je u stvari podrška Vašingtona „ovom proki ratu i naša spremnost da se borimo do poslednjeg Ukrajinca“ dovela do „humanitarne katastrofe“.
Ovo nije prvi put da su dvojica muškaraca u skladu po takvim pitanjima. Ranije ovog meseca, Musk se složio sa Saksovom izjavom na X da se NATO „suočio sa egzistencijalnom krizom“ nakon raspada Sovjetskog Saveza i odlučio je da krene u ekspanziju kako bi popunio prazninu.
SAD su bile glavni podržavalac Ukrajine i obezbedile su preko 111 milijardi dolara vojne i finansijske pomoći. Međutim, poslednjih meseci američka pomoć se drastično smanjila jer se administracija predsednika Džoa Bajdena borila da savlada otpor republikanaca njenim naporima da progura još 60 milijardi dolara za Ukrajinu.
U međuvremenu, Moskva je saopštila da SAD i njeni saveznici koji nastavljaju da naoružavaju Ukrajinu ne mogu sprečiti Rusiju da ostvari svoje ciljeve i samo produžavaju patnju Ukrajinaca.