
Masovna migracija u EU: 7 miliona novih stranaca do 2030. godine
Odbor za građanske slobode Evropskog parlamenta (LIBE) odobrio je novi predlog Evropske komisije za rešavanje nestašice radne snage u EU putem „lakših pravnih puteva“ za migrante iz trećeg sveta. Plan predviđa dolazak najmanje 7 miliona novih migranata do kraja decenije.
Kako smo ranije izveštavali, tzv. EU Talent Pool – deo buduće Demografske alatke – uspostavio bi centralizovan i pojednostavljen sistem za prijavu radnih viza, kako bi privukao stranu radnu snagu u sektore s akutnim manjkom radnika širom Evrope.
Kritike: Jeftina radna snaga, zamena stanovništva i uništavanje plata
Kritičari upozoravaju da će ovaj sistem, kao i H-1B vize u SAD-u, omogućiti poslodavcima da zloupotrebe situaciju i snižavaju plate domaćim Evropljanima.
Još alarmantnije, Evropska komisija otvoreno priznaje da će program prvenstveno ciljati Afrikance, videći nezaposlenu omladinu tog kontinenta kao „primarni demografski rezervoar“ EU. Svako ko kritikuje ovaj plan kao zamenu stanovništva umesto ulaganja u natalitet evropskih porodica, odmah se etiketira kao „ekstremna desnica“ i optužuje za „govor mržnje“.
O predlogu se glasalo u sredu, sa 50 glasova za, 19 protiv i 3 uzdržana. Očekivano, podržale su ga stranke glavnog toka – Narodnjaci (EPP), Socijalisti (S&D), Liberali (Renew) i Zeleni – dok su sve tri konzervativne grupe (Patriote, ECR i ESN) glasale protiv. Čak ni krajnja levica nije podržala predlog, shvativši da podržava korporativni interes koji ugrožava evropske radnike, ali nisu želeli da glasaju zajedno s desnicom.
26 Godina Posle NATO Bombardovanja: Studenti Najavljuju Protest za Generalštab 🇷🇸‼️https://t.co/60eIvRPBCI
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 21, 2025
Evropska radna snaga postoji – ali EU bira migrante
Evroposlanik Čarli Vejmers (ECR) razbio je zvaničnu naraciju Brisela o nestašici radne snage, podsećajući da u EU trenutno ima 12 miliona nezaposlenih. Statistike pokazuju da čak i kada rade, migranti iz trećeg sveta više koštaju evropske države kroz socijalne beneficije nego što uplaćuju kroz poreze.
„Ovo nije imigracija zasnovana na potrebama i kvalifikacijama, već na ideologiji. I, kao i uvek, evropski poreski obveznici će plaćati ceh“, rekao je Vejmers.
Glavna opoziciona grupa u Evropskom parlamentu, Patriote za Evropu, podnela je manjinsko mišljenje, zahtevajući jačanje evropske radne snage i demografsku obnovu, umesto masovnog uvoza radnika koji se nikada neće integrisati. Međutim, predsednik odbora Havijer Zarsalehos (EPP) čak je zabranio Tomu Vandenđrišu (PfE) da da objašnjenje svog glasa.
„Ovo nije selektivna migracija visoko kvalifikovanih stručnjaka, već projekat dovođenja što jeftinije radne snage u Evropu“, izjavio je Vandenđriš. Iako se program trenutno predstavlja kao dobrovoljan za države članice, dugoročno će postati sistemski instrument za povećanje migracije, dodatno obarajući plate i ugrožavajući socijalnu sigurnost širom EU.
„EU pokušava da ovo proda kao rešenje za deficit radnika, ali u realnosti se radi o uvozu rezervne armije jeftine radne snage. To ne znači bolji standard, već socijalni damping i niže plate za Evropljane“, upozorio je flamanski poslanik.
Zašto EU odbija demografsku obnovu Evropljana?
Konzervativne grupe u EP ističu da EU namerno ignoriše pro-porodične politike, poput one u Mađarskoj, koja je uspešno podstakla mlade porodice da ranije zasnivaju brakove i imaju više dece. Mađarska trenutno nudi šest različitih programa podrške porodicama i upravo je najavila najveće poreske olakšice na svetu za majke, uključujući doživotno oslobađanje od poreza na dohodak za žene sa dvoje i više dece.
„Ako želimo jaču ekonomiju, moramo ulagati u inovacije i domaće talente, a ne u masovnu migraciju miliona neevropskih stranaca“, zaključio je Vandenđriš.
Nakon odobrenja u odboru, predlog sada ide na glasanje u celom Evropskom parlamentu, ali se ne očekuju značajne promene u ishodu.
Nulta Tačka/InfoWars