Medicinari će uskoro masovno ostajati bez posla – Google razvio VEŠTAČKU INTELIGENCIJU koja daje dijagnoze pacijentima
Pomoću veštačke inteligencije, Google želi da omogući medicinske dijagnoze u gotovo celom svetu. Jer sve što vam je potrebno je pametni telefon sa mikrofonom.
Nova aplikacija je namenjena otkrivanju da li pacijenti trebaju dalje dijagnoze ili lečenje.
Mnoge kompanije koje rade na veštačkoj inteligenciji žele ovaj program da koriste u zdravstvu. Nvidia je nedavno pokazala kako bi veštačka inteligencija mogla brinuti o pacijentima nakon operacije. Ali Google takođe radi na veštačkoj inteligenciji koja bi mogla pomoći i pacijentima i lekarima.
Dijagnoza putem veštačke inteligencije i pametnog telefona
Kako prenosi Bloomberg, AI model je namenjen otkrivanju bolesti na osnovu audio zapisa. Da bi se to postiglo, veštačka inteligencija je trenirana na oko 300 miliona audio zapisa. Ti zapisi su obično trajali samo dve sekunde i uključivali su pacijentovo kašljanje, kijanje ili disanje. Prema Google-u, ovi snimci su došli iz nezaštićenih YouTube video zapisa i snimaka iz bolnica u Zambiji.
Pacijenti, od kojih su dobijeni ovi snimci, pregledani su na tuberkulozu. Tuberkuloza često nije prepoznata na vreme, a izazvala je 2,5 miliona oboljenja i oko 420.000 smrtnih slučajeva u Africi samo tokom 2022. godine (prema SZO).
Kroz obuku, veštačka inteligencija može prepoznati rane znakove bolesti kod pacijenata.
AI alat se čak može preuzeti na pametni telefon. Pacijenti tada samo treba da snime svoj kašalj, kijanje ili disanje pomoću aplikacije. Ovo je namenjeno da pojednostavi početnu dijagnozu, posebno u udaljenijim regijama. Prema Google-u, to bi takođe moglo smanjiti troškove složenih pregleda. Procena snimaka košta samo oko 2,40 dolara. Za poređenje, procena sa standardnom opremom košta oko 35 dolara.
Oni koji su odgovorni za AI alat i dalje vide nekoliko izazova. Pre svega, veštačku inteligenciju moraju prihvatiti i klinike i lekari. Potrebno je pacijentima pokazati kako mogu sami postaviti dijagnozu. Drugi problem se javlja ako pacijenti snimaju zvuke sa pozadinskom bukom ili drugim smetnjama, što može dovesti do netačnih dijagnoza.
Ipak, AI se već sada koristi. Google u tu svrhu sarađuje sa indijskim startapom Salcit Technologies. Oni kombinuju Google-ovu veštačku inteligenciju sa svojom sopstvenom pod nazivom Swaasa i koriste je za dijagnostikovanje ljudi u udaljenim regijama. U aplikaciji, korisnici treba da uploaduju snimak svog kašlja u trajanju od deset sekundi. Prema Salcitu, ova kombinacija dve veštačke inteligencije trebalo bi da postigne tačnost od 94%.