MEDIJI optužuju Ilona Maska da je kroz implante Neuralinka pustio opasne patogene iz mozga životinja
Organizacija za zaštitu životinja saopštila je da planira da u četvrtak zatraži od američke vladine agencije da istraži kompaniju Neuralink Ilona Maska za implantate mozga zbog evidencije za koju kaže da pokazuje potencijalno ilegalno kretanje opasnih patogena.
Komitet lekara za odgovornu medicinu (PCRM) naveo je u pismu američkom Ministarstvu saobraćaja, koje je podeljeno Rojtersu, da je dobio mejlove i druge dokumente koji ukazuju na nebezbedno pakovanje i kretanje implantata uklonjenih iz mozga majmuna. Ovi implantati su možda nosili zarazne bolesti u suprotnosti sa saveznim zakonom, rekao je PCRM.
U pismu se navodi da zapisi da je grupa koju je dobila pokazuju slučajeve patogena, poput stafilokoka otpornog na antibiotike i virusa herpesa B, koji su možda bili transportovani bez odgovarajućih mera za zadržavanje.
Pismo PCRM-a doprinosi ispitivanju sa kojim se suočava Neuralink , koji razvija moždani implant za koji se nada da će pomoći paralizovanim ljudima da ponovo hodaju i izleče druge neurološke bolesti.
U decembru je Rojters izvestio da je Neuralink pod federalnom istragom zbog potencijalnog kršenja dobrobiti životinja i da su se neki od njenih zaposlenih žalili na ove eksperimente, uzrokujući nepotrebnu patnju i smrt.
Incidenti koji su uključivali potencijalno kršenje propisa o transportu opasnih materijala dogodili su se 2019. godine, kada se Neuralink oslanjao na Univerzitet Kalifornije u Dejvisu da pomogne u izvođenju eksperimenata na primatima, prema dokumentima koje je citirao PCRM.
Iako je Neuralinkovo partnerstvo sa UC Davisom okončano 2020. godine, PCRM je rekao da kompanija nastavlja da zapošljava neurohirurga koji je nadgledao eksperimente i da bi drugo uključeno osoblje takođe moglo biti zaposleno.
Rojters je pregledao zapise UC Davisa koje je PCRM citirao u svom pismu. Nejasno je da li postoje dodatni zapisi koji pružaju drugačiji ili potpuniji prikaz onoga što se dogodilo. PCRM je dobio podatke od UC Davis putem zahteva za javno informisanje. Neuralink poruke i zapisi koji se ne dele sa UC Davis ne podležu takvim zahtevima za informacijama.
Predstavnici Neuralinka, uključujući Maska, i Ministarstvo saobraćaja nisu odgovorili na zahteve za komentare. Portparol UC Davis bi samo rekao da se univerzitet pridržava svih propisa o biološkoj opasnosti i bezbednosti u laboratoriji.
U pismu PCRM-a se navodi da su patogeni nosili na uklonjenim implantatima majmuna nakon neodgovarajuće sanitacije i pakovanja. Grupa je rekla da ti patogeni mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme kod zaraženih ljudi, kao što su infekcije krvotoka, pneumonija i teška oštećenja mozga, između ostalih problema.
PCRM, koji se protivi korišćenju životinja u medicinskim istraživanjima, nije identifikovao nikakvu štetu kao rezultat ovih incidenata, ali je rekao da akcije Neuralinka „mogu predstavljati ozbiljan i stalni rizik za javno zdravlje“.
„Dokumentovana evidencija kompanije o aljkavim, nesigurnim laboratorijskim praksama primorava DOT da istraži i izrekne odgovarajuće kazne“, navodi PCRM u pismu.
PCRM je saopštio da je takođe pronašao slučajeve koji izgleda da opisuju zaposlene u UC Davisu koji pozivaju na hitnu obuku o biološkoj opasnosti za zaposlene u Neuralinku nakon incidenata koji su izazvali zabrinutost zbog kontaminacije. Jednom prilikom u aprilu 2019., zaposleni u UC Davisu napisao je u e-poruci da je univerzitetski centar za primate „u opasnosti“ zbog „hardvera kontaminiranog majmunima“.
„Ovo je izlaganje svakome ko dolazi u kontakt sa kontaminiranim eksplantiranim hardverom i mi pravimo veliku stvar oko toga jer smo zabrinuti za bezbednost ljudi“, napisao je zaposleni, čije je ime redigovano iz evidencije.
PCRM je u prošlosti izrazio zabrinutost u vezi sa Neuralinkom. Prošle godine je pisao federalnim zvaničnicima o navodnim problemima dobrobiti životinja tokom istraživačkog partnerstva Neuralinka sa UC Davisom, citirajući još jedan skup zapisa koje je dobio. Federalni tužilac u Severnom okrugu Kalifornije uputio je žalbu PCRM-a generalnom inspektoru USDA, koji je kasnije pokrenuo federalnu istragu Neuralinka, preneo je Rojters.
Tokom svog partnerstva sa UC Davisom, Neuralink je postao frustriran onim što je smatrao sporim tempom testiranja na primatima, rekli su za Rojters sadašnji i bivši zaposleni u kompaniji, i od tada je izgradio obimne objekte za testiranje na životinjama. Međutim, kompanija je propustila rokove koje je Musk postavio za nastavak ispitivanja na ljudima. Njegov pritisak na osoblje Neuralinka da napreduje doprineo je greškama koje su mučile neke eksperimente, preneo je Rojters.