Meksiko postao najveći korisnik najozloglašenijeg špijunskog alata na svetu
Izraelci su došli u Meksiko da bi ostvarili veliku prodaju: meksička vojska je trebalo da postane prvi klijent koji će ikada kupiti njihov proizvod, najnapredniji špijunski softver na svetu.
Ali pre nego što su uspeli da zaključe posao, izbila je svađa oko cene i koliko brzo bi špijunski alat mogao da bude isporučen. Meksički general koji je nadgledao pregovore pozvao je na pauzu do kasnije te večeri, prema rečima dvojice prisutnih i trećeg upućenog u razgovore.
„Pokupićemo vas u vašem hotelu i pobrinuti se za bolju atmosferu“, prisećaju se opšte izreke.
Te noći, konvoj automobila stigao je u hotel izraelskih rukovodilaca i odveo ih na novo mesto za sudbonosne pregovore: striptiz klub u srcu Meksiko Sitija.
Generalov tim za obezbeđenje naredio je svim ostalim klijentima da napuste klub, rekla su trojica ljudi, i razgovori su nastavljeni.
Upravo u tom mračnom kabareu u martu 2011. godine, među ženama koje plešu na bini i tekilom, počela je prodaja najmoćnijeg sajber oružja koje postoji.
Špijunski softver, poznat kao Pegasus, od tada je postao globalni sinonim za jezivi domet državnog nadzora, alat koji koriste vlade od Evrope do Bliskog istoka da upadnu u hiljade mobilnih telefona.
Nijedno mesto nije imalo više iskustva sa obećanjima i opasnostima tehnologije od Meksika, zemlje koja je inaugurisala njeno širenje širom sveta.
Istraga Njujork Tajmsa zasnovana na intervjuima, dokumentima i forenzičkim testovima hakovanih telefona pokazuje tajne poslove koji su doveli do toga da Meksiko postane Pegasusov prvi klijent i otkriva da je zemlja izrasla u najplodnijeg korisnika najzloglasnijeg špijunskog softvera na svetu.
Meksiko je nastavio da koristi alat za nadzor nad civilima koji se suprotstavljaju državi – zloupotrebe za koje država insistira da je prestala da ih radi. Ali Tajms je otkrio da je Meksiko nastavio da koristi Pegasus da špijunira ljude koji brane ljudska prava, čak i poslednjih meseci.
Mnogi alati mogu da se infiltriraju u vaš digitalni život, ali Pegasus je izuzetno moćan. Može zaraziti vaš telefon bez ikakvih znakova upada i izvući sve na njemu — svaku e-poštu, tekstualnu poruku, fotografiju, termin u kalendaru — dok nadgleda sve što radite sa njim, u realnom vremenu.
Može da snimi svaki pritisak na taster, čak i kada koristite šifrovane aplikacije, i da gleda preko kamere telefona ili sluša preko mikrofona, čak i ako je vaš telefon isključen.
Korišćen je u borbi protiv kriminala, pomažući u razbijanju krugova zlostavljanja dece i hapšenju ozloglašenih ličnosti kao što je Hoakin Guzman Loera, narko-bos poznat kao El Čapo.
👉 Ovo je dokaz da Peking svira kako GLOBALISTI kažu! TIK TOK počinje da cenzuriše svakoga ko negira KLIMATSKE PROMENE https://t.co/C8lKnmNnOs
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) April 20, 2023
Ali, takođe je primenjen nezakonito, iznova i iznova, sa vladama koje koriste Pegaza da špijuniraju i guše branioce ljudskih prava, zagovornike demokratije, novinare i druge građane koji osporavaju korupciju i zloupotrebu.
Uznemirena zbog toga kako je Pegasus korišćen da „zlonamerno cilja“ disidente širom sveta, Bajdenova administracija je 2021. stavila na crnu listu NSO Group, izraelsku kompaniju koja proizvodi špijunski softver.
Ubrzo nakon toga, izraelsko ministarstvo odbrane — koje mora da odobri izvoz Pegaza u druge nacije — reklo je da će zabraniti prodaju zemljama u kojima postoji rizik od kršenja ljudskih prava.
Ipak, uprkos brojnim dokazima o zloupotrebama Pegaza u Meksiku, izraelska vlada nije naredila da se prekine njegova upotreba u Meksiku, navode četiri osobe koje poznaju ugovore za tehnologiju.
U stvari, meksička vojska nije samo Pegasusov najdugovječniji klijent, kažu četvorica ljudi, već je takođe ciljala više mobilnih telefona sa špijunskim softverom nego bilo koja druga vladina agencija na svetu.