MEKSIKO zabranio „Kemtrejls“ i geoinžinjering nakon što je AMERIČKA firma pokušala da blokira sunčeve zrake
Meksiko je razbio hemijske tragove (kemtrejlse) i eksperimente u solarnom geoinženjeringu nakon što je lažna startap kompanija pokušala da priguši sunce kako bi se borila protiv klimatskih promena.
Kontroverzno predloženo klimatsko rešenje, u kojem se aerosolne čestice ispuštaju u gornju atmosferu kako bi reflektovale sunčevu toplotu, više neće biti dozvoljenE da se odvijaju u zemlji, saopštilo je prošle nedelje meksičko Ministarstvo životne sredine i prirodnih resursa (Semarnat) .
Ovo je zanimljiv razvoj događaja jer je do nedavno zvanični narativ tvrdio da su hemijski tragovi i drugi oblici geoinženjeringa „teorije zavere“. Označite ovo kao još jednu pobedu takozvanih teoretičara zavere.
U Meksiku će se obustaviti i veliki projekti i projekti u razvoju koji uključuju solarni inženjering, kroz koordinaciju između meksičkog ministarstva životne sredine i Nacionalnog saveta za nauku i tehnologiju zemlje, navodi se u saopštenju. Cilj nove politike je „zaštita zajednica i okruženja“.
🔶 💨🚫 Prevara zvana KARBONSKI KREDIT- Platite zato što dišete https://t.co/kC36hC8xGB
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) January 25, 2023
Gizmodo izveštava : Zabrana širom zemlje dolazi nakon tvrdnji kompanije za klimatske tehnologije Make Sunsets da je pustila meteorološke balone napunjene česticama sumpor-dioksida sa neodređene lokacije u meksičkoj državi Baja California Sur—bez ikakve dozvole, dijaloga ili odobrenje bilo koje meksičke regulatorne agencije ili organa. Suosnivač startapa, Luke Iseman (ranije iz I Combinatora i brojnih drugih startapa za koje se čini da su posrnuli ili napušteni ), rekao je u decembarskom intervjuu za MIT Technology Reviev da je tamo sproveo dva probna lansiranja balona u aprilu 2022.
Ali Iseman je od tada protivrečio sopstvenim tvrdnjama. U naknadnom izveštaju The Wall Street Journal- a , objavljenom u četvrtak, Iseman je promenio svoju priču u „jedan meteorološki balon“. A u postu na blogu Make Sunsets u sredu , kompanija je iznela mogućnost da zapravo nikada nije pustila balone sa sumporom. „Make Sunsets će podeliti sve informacije o svojim dosadašnjim aktivnostima u Meksiku (ako ih ima) sa… odgovornim agencijama“, napisao je startap. „Make sunsets će prestati sa radom u Meksiku (ako ih je bilo)“, nastavlja se u postu.
Bez obzira na to da li su Iseman i Make Sunsets zaista uradili ono što su tvrdili, navodni štos je izazvao široku kritiku i zabrinutost kako naučnika, tako i stručnjaka. Iako je solarni geoinženjering dovoljno jednostavan koncept, bezbedna primena teoretskog leka za klimatske promene je složeno pitanje.
Blokiranje sunčeve svetlosti putem čestica sumpora moglo bi da izazove brze i značajne globalne promene u padavinama koje bi mogle ostaviti neke delove planete poplavljenim, a druge sušnim, prema prošlim istraživanjima. Ako se ne upravlja pravilno, solarni geoinženjering bi mogao dovesti do još nestalnijih i bržih promena temperature nego što ih trenutno doživljavamo pod klimatskim promenama. A upotreba sumpora, konkretno, verovatno bi oštetila ključni ozonski omotač Zemlje.
Zbog svih ovih i više razloga, verovatno nije u korist Meksika da dozvoli ovu vrstu neregulisanog geoinženjering eksperimentisanja na svom tlu. U saopštenju ministarstva se navodi moratorijum Ujedinjenih nacija na geoinženjering na koji su Meksiko i skoro 200 drugih zemalja (iako ne i SAD) pristale 2010. — kao i rizik od opasnih klimatskih posledica. „Postoji dovoljno studija koje pokazuju da bi bilo negativnih i nejednakih uticaja povezanih sa ispuštanjem ovih aerosola“, napisalo je ministarstvo životne sredine.
Sve što je rečeno, Isemanov eksperiment (ako se desio) verovatno nije bio dovoljan da utiče na mnogo toga. Iz naučne perspektive, to čak i nije bio neki eksperiment. Osnivač Make Sunsets-a je ranije rekao za MIT Tech Reviev da ne zna da li su pušteni baloni bili dovoljno visoko u atmosferi da distribuiraju svoj sumpor na pravom mestu. A istraživač geoinženjeringa sa Harvarda Dejvid Kit rekao je da tako mala količina čestica verovatno neće imati uticaja na klimu.
Sat SUDNJEG DANA pomeren na 90 sekundi do ponoći: Za sve je kriv Putin- tvrde “naučnici”https://t.co/HbwAWWs5wp
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) January 24, 2023
Iseman je navodno razočaran odlukom Meksika. „Očekivao sam i nadao sam se dijalogu“, rekao je on za Wall Street Journal . „Iznenađen sam brzinom i obimom odgovora“, dodao je on. Pre zabrane, Make Sunsets je naznačio da planira da lansira još tri balona iz Južne Baje ovog meseca. Sada se to verovatno neće desiti. Ali osnivač ne odustaje.
A možda bi Iseman imao više sreće u SAD, koje nisu supotpisale nikakve dosadne sporazume UN da ne blokiraju Sunce. U 2022, Bajdenova administracija je objavila da razvija petogodišnji plan za geoinženjerska istraživanja. Ako ~ 750.000 dolara novca rizičnog kapitala koji je Make Sunsets prikupio nije dovoljan, možda bi u bliskoj budućnosti kompanija mogla da se prijavi za neka federalna sredstva.