Meso uzgojeno u laboratoriji moglo bi već ove godine da se nađe u prodaji
Nekada stvar naučne fantastike, meso uzgojeno u laboratoriji moglo bi da postane stvarnost u nekim restoranima u Sjedinjenim Državama već ove godine.
Rukovodioci kompanija koje se bave uzgojem mesa su optimisti da bi meso uzgajano u masivnim čeličnim posudama moglo biti na meniju u roku od nekoliko meseci nakon što je jedna kompanija dobila zeleno svetlo od ključnog regulatora. U znak poverenja, neki od njih su angažovali vrhunske kuvare poput Argentinca Fransisa Malmana i Španca Hosea Andresa da na kraju izlože meso u svojim vrhunskim restoranima.
Ali da bi dostiglo svoje krajnje odredište – police supermarketa – uzgajano meso suočava se sa velikim preprekama, izjavilo je pet rukovodilaca Rojtersu. Kompanije moraju privući više sredstava za povećanje proizvodnje, što bi im omogućilo da ponude svoje goveđe odreske i pileća prsa po pristupačnijoj ceni. Usput, moraju da prevaziđu nevoljnost nekih potrošača da čak i probaju meso uzgojeno u laboratoriji.
Kultivisano meso se dobija iz malog uzorka ćelija sakupljenih od stoke, koje se zatim hrani hranljivim materijama, uzgaja u ogromnim čeličnim posudama zvanim bioreaktori i prerađuje u nešto što izgleda i ima ukus kao pravo meso.
Samo jedna zemlja, Singapur, je do sada odobrila proizvod za maloprodaju. Ali Sjedinjene Države su spremne da slede taj primer. Američka agencija za hranu i lekove (FDA) saopštila je u novembru da je kultivisani mesni proizvod – pileća prsa koje uzgaja kalifornijska kompanija UPSIDE Foods – bezbedan za ljudsku ishranu.
UPSIDE se sada nada da će svoj proizvod uvesti u restorane već 2023. godine, a u prodavnice prehrambenih proizvoda do 2028. godine, rekli su njegovi rukovodioci Rojtersu.
UPSIDE još uvek treba da pregleda Služba za bezbednost hrane i inspekciju Ministarstva poljoprivrede SAD i da dobije potpis od agencije na njenim etiketama. Portparol USDA FSIS odbio je da komentariše tajming inspekcije.
🔶 Šokantno priznanje Vlade SAD: 5G zračenje izaziva COVID-19 i druge bolesti – pokazuju nove naučne studije https://t.co/S0o1JDa6K2
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) January 26, 2023
„MESO BEZ KLANJA STOKE“
U UPSIDE-ovoj ustanovi u Emerivilu u Kaliforniji, radnici obučeni u laboratorijske mantile viđeni su kako gledaju preko ekrana osetljivih na dodir i nadgledaju ogromne posude vode pomešane sa hranljivim materijama tokom nedavne posete Rojtersu. Meso se bere i prerađuje u prostoriji koju glavni izvršni direktor Uma Valeti naziva „kućom bez klanja“, gde se pregleda i testira.
Novinarima Rojtersa je tokom posete serviran uzorak UPSIDE piletine. Imao je ukus poput konvencionalne piletine kada je kuvan, iako je bio nešto tanji i imao je ujednačeniju tamnocrvenu boju kada je bio sirov.
UPSIDE je radio sa FDA četiri godine pre nego što je dobio zeleno svetlo agencije u novembru, rekao je Valeti za Rojters.
„To je prelomni trenutak za industriju“, rekao je on.
Kalifornijska kompanija za uzgoj mesa GOOD Meat već ima prijavu na čekanju kod FDA, što ranije nije prijavljeno. Dve druge kompanije, holandska Mosa Meat i izraelska Believer Meats, rekle su da su u razgovorima sa agencijom, rekli su direktori kompanije Rojtersu.
FDA je odbila da pruži detalje o nerešenim prijavama za uzgoj kultivisanog mesa, ali je potvrdila da razgovara sa više kompanija.
Regulatorno odobrenje je samo prva prepreka za omogućavanje dostupnosti uzgojenog mesa širokom krugu potrošača, rekli su za Rojters rukovodioci kompanija UPSIDE, Mosa Meat, Believer Meats i GOOD Meat.
Najveći izazov sa kojim se kompanije suočavaju je razvoj lanca snabdevanja za mešavinu hranljivih materija za ishranu ćelija i za masivne bioreaktore potrebne za proizvodnju velikih količina uzgojenog mesa, rekli su rukovodioci.
Za sada je proizvodnja ograničena. UPSIDE-ov objekat ima kapacitet da proizvede 181 tonu uzgojenog mesa godišnje – mali deo od 48 miliona tona konvencionalnog mesa i živine proizvedenih u Sjedinjenim Državama 2021. godine, prema podacima Severnoameričkog instituta za meso, lobističkoj grupi za mesnu industriju.
Ako kompanije ne mogu da dobiju sredstva potrebna za povećanje proizvodnje, njihov proizvod možda nikada neće dostići cenu na kojoj bi mogao da se takmiči sa konvencionalnim mesom, rekao je suosnivač GOOD Meat-a Džoš Tetrik.
„Prodaja se razlikuje od prodaje na veliko“, rekao je Tetrik. „Dok mi kao kompanija i druge kompanije ne izgradimo infrastrukturu velikih razmera, ovo će biti veoma malog obima.
Mario Zna Podcast #194 – Miodrag Zarković – Vukovi ili zečevi – UŽIVO
Nulta Tačka/Technocracy