Meta se nagodila na SUDU i pristala da plati skoro milijardu dolara zbog prikupljanja podataka Kembridž analitike
Meta(Fejsbuk) pristala je da reši grupnu tužbu zbog skandala sa prikupljanjem podataka Kembridž analitike za 725 miliona dolara, ili nešto manje od 2,5 dana prihoda (na osnovu podataka iz trećeg kvartala).
Da rezimiramo – 2014. godine Aleksandar Kogan sa Univerziteta Kembridž u Velikoj Britaniji napravio je Facebook aplikaciju koja je platila stotinama hiljada korisnika da polažu psihološki test. Aplikacija je prikupila ne samo podatke ispitanika, već i podatke njihovih prijatelja na Fejsbuku. Kogan je rezultujuću bazu podataka od 50 miliona Amerikanaca prodao Kembridž analitici, koja je pružila analitičku pomoć predsedničkim kampanjama Teda Kruza i Donalda Trampa 2016.
Facebook je kasnije zabranio Kembridž analitiku, a u oktobru 2019. pristao je da plati Velikoj Britaniji kaznu od 500.000 funti zbog izlaganja korisničkih podataka „ozbiljnom riziku od štete“.
Nagodba od 725 miliona dolara najveća je u klasnoj tužbi SAD za zaštitu privatnosti podataka, navodi Bi-Bi-Si, pozivajući se na advokate.
Meta je rekla da je nagodba „u najboljem interesu naše zajednice i akcionara“, dodajući „Radujemo se što ćemo nastaviti da kreiramo usluge koje ljudi vole i kojima veruju sa privatnošću na prvom mestu“.
Kao što je gore navedeno, nagodba „nije toliko finansijski pogubna“ za tehnološkog giganta, kaže autor Džejms Bel za BBC.
„To je manje od desetine onoga što je potrošio na svoje napore da stvori ‘metaverzum’ samo prošle godine“, rekao je on, dodajući „Tako da Meta verovatno neće biti previše nezadovoljna ovim dogovorom, ali on predstavlja upozorenje za društvene mreže da greške mogu biti veoma skupe“.
🔶 Ron Pol: Našim političkim elitama je prioritet rat u inostranstvu i autoritarizam kod kuće https://t.co/XKcik4Jle8
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 27, 2022
Nagodbu mora odobriti savezni sudija u San Francisku.
„Ova istorijska nagodba će pružiti značajno olakšanje u ovom složenom i novom slučaju privatnosti“, rekli su vodeći advokati Derek Loeser i Lesley Weaver u saopštenju.
Žalba je podneta u ime većeg broja korisnika Fejsbuka, čiji su lični podaci na društvenoj mreži objavljeni trećim licima bez njihove saglasnosti.
Veličina uzorka je „u rasponu od 250-280 miliona“ ljudi, prema dokumentu, koji predstavlja sve korisnike Fejsbuka u SAD tokom „perioda“ koji traje od 24. maja 2007. do 22. decembra 2022. godine.
Nije jasno kako bi tužioci potraživali svoj deo poravnanja. -BBC
Prema istraživaču privatnosti i etike Janis Vong sa instituta Alan Turing, nagodba bi iznosila samo „dva ili tri dolara“ po osobi ako svaki pogođeni pojedinac podnese zahtev.