Milijarde dolara nestale – Kako je strana pomoć Africi postala mašina za korupciju
Strana pomoć se dugo predstavljala kao rešenje za ekonomske i socijalne izazove Afrike, ali nije donela konkretne rezultate, tvrdi ekonomista iz Zimbabvea i strateg za poslovni razvoj, Vince Musewe.
U intervjuu za RT, Musewe je istakao da je Afrika od 1960. godine primila više od 2,6 biliona dolara strane pomoći, a uprkos tome, kontinent se i dalje suočava sa siromaštvom, nezaposlenošću i neadekvatnom infrastrukturom.
„Brojke jasno pokazuju da više novca izlazi iz Afrike nego što ulazi,“ objasnio je Musewe, procenjujući da kontinent godišnje gubi oko 40 milijardi dolara kroz transakcije povezane sa stranom pomoći.
On je kritikovao uslovljenu prirodu zapadne pomoći, koja često zahteva od primaoca da koriste strane izvođače i dobavljače, čineći ceo proces „više poslovnim aranžmanom nego pravom pomoći“. Ovaj pristup, tvrdi Musewe, ne podstiče razvoj, već stvara zavisnost.
Kao primer, Musewe je naveo zdravstveni sektor u Zimbabveu, gde je oslanjanje na stranu pomoć dovelo do nestabilnosti. Kada su SAD povukle finansijsku podršku, to je uzrokovalo gubitak radnih mesta i nestašicu osnovnih lekova.
U Srbiji je 15. marta 2020. godine Vučić uveo vanredno stanje zbog Korona virusa.
Tog dana ukinuta su osnovna ljudska prava građanima Srbije.
Najveći „opozicionari“ podržali su ukidanje naših prava i zajedno sa režimom, sve nas koji se tome protivimo proglasili za teroriste. pic.twitter.com/lG7H11XIpH
— Mario ZNA (@MarioBojic) March 12, 2025
Kako Afrika može prekinuti zavisnost od strane pomoći?
Musewe ističe da postizanje finansijske nezavisnosti zahteva vreme i velike strukturne promene. Kao prvi korak, naglašava potrebu za poboljšanjem naplate poreza kroz jačanje domaćih industrija i otvaranje novih radnih mesta.
Takođe, upozorava da je korupcija ogroman problem, jer značajan deo pomoći nikada ne stigne do onih kojima je namenjena.
„Mislim da od svakog dolara, 80 centi odlazi na administrativne troškove, dok samo 20 centi zaista dospe do ljudi na terenu,“ rekao je Musewe.
Pozvao je na bolje upravljanje, veću transparentnost i strožu odgovornost, posebno kroz jaču kontrolu parlamenta i civilnog društva.
Iako je put ka ekonomskoj samostalnosti dug, Musewe poručuje da Afrika mora da razvija sopstvene kapacitete i prekine zavisnost od pomoći koja nije donela stvarni napredak.
U februaru, američka ambasada u Zimbabveu saopštila je da pauzira programe pomoći i preispituje svoje inicijative kako bi ih uskladila s novom izvršnom naredbom. U međuvremenu, američka vlada je objavila da će ukinuti 90% ugovora pod USAID-om.
Bivši predsednik SAD Donald Tramp i Elon Mask, koji vodi nedavno osnovano Ministarstvo za efikasnost vlade (DOGE), više puta su optužili USAID za zloupotrebu novca poreskih obveznika i podsticanje korupcije.
Nulta Tačka/RT