Milioni pedofila na Facebook-u i Instagramu sada još više zaštićeni tvrdi bivši radnika META-e
Meta je implementirala novu tehnologiju šifrovanja za direktne poruke na Facebooku i Instagramu, uprkos protestima bivših zaposlenih koji tvrde da je taj potez otežao praćenje pedofila na ovim mrežama.
Ranije ovog meseca, društveni gigant omogućio je šifrovanje za direktne poruke na Facebooku i Instagramu kao sredstvo zaštite privatnosti korisnika. Šifrovane poruke onemogućavaju bilo kome osim pošiljaoca i primaoca da vidi sadržaj komunikacije.
Ovaj potez dolazi četiri godine nakon što je inicijalno najavljen i projekt je bio predmet ozbiljnih nesuglasica unutar kompanije. Bivši direktor inženjeringa, David Erb, podneo je ostavku u Meta-i 2019. godine protestujući protiv inicijative, kako je rekao u nedavnom intervjuu za Wall Street Journal.
Kritičari strahuju da bi potencijalni pedofili mogli pratiti decu putem funkcije „Ljudi koje možda poznajete“ na Facebooku, koja nudi sugestije za moguće prijatelje koji se mogu dodati putem društvenog kruga na mreži.
Prestižni univerziteti na Zapadu: Prekomerna gojaznost je nova normalnost, ne treba pritiskati ljude da smršaju https://t.co/1oktovexgA
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 22, 2023
„Ovo je bilo sto puta gore nego što smo očekivali“, izjavio je Erb. „Milioni pedofila ciljaju desetine miliona dece.“
U maju 2020. godine, Karl Quitter iz Čikaga koristio je lažno ime „Mathew Jones“ da zatraži seksualno eksplicitne fotografije i video snimke najmanje devet tinejdžerki sa Filipina putem Facebooka.
Quitter je „ciljao na finansijske teškoće žrtava, koristeći transfer novca porodicama žrtava kako bi podstakao devojke da uzmu seksualno eksplicitne slike“, prema federalnim tužiocima.
U poruci jednoj 16-godišnjoj žrtvi 2020. godine, Quitter je obećao da će poslati novac porodici za lekove i hranu ako mu udovolji.
„Učiniš li šta ti kažem… pobrinuću se da možeš kupiti hranu za dve nedelje i svoje lekove“, rekao je Quitter u poruci. „Pazi na svoju malu sestru, da može da jede tri obroka dnevno dve nedelje i da ozdraviš.“
Istražioci Facebooka označili su poruke Quittera i predali ih vlastima, prema Journalu.
Quitter, star 58 godina, priznao je krivicu pred federalnim sudom za seksualno iskorišćavanje dece. Osuđen je na 30 godina federalnog zatvora.
Istragalac Odeljenja za domovinsku bezbednost koji je bio uključen u slučaj Quittera rekao je Journalu da je „mogućnost tima za poverenje i bezbednost Facebooka da pristupi porukama bila ključna“ uhapšenju.
„Slučajni stranac ne bi trebalo da može, odmah nakon prvog kontakta, da pređe na šifrovane komunikacije s maloletnikom“, rekao je Brian Fitzgerald, šef kancelarije za domovinsku bezbednost u Čikagu, Journalu.
Andy Stone, portparol Meta-e, rekao je The Post-u: „Bivši zaposleni imaju pravo na svoje mišljenje, ali ne i na svoje činjenice.“
„Istina je da smo već godinama ulagali u napore za bezbednost dece. Godine 2018. počeli smo rad na ograničavanju preporuka za potencijalno sumnjive odrasle osobe, nastavili smo sa naporima uklanjanja velikih grupa kršenja naloga i čak podržali uspešnu inicijativu za ažuriranje zakona o prijavljivanju Nacionalnog centra za nestalu i zlostavljanu decu kako bi obuhvatio mnoge situacije zavođenja koje prethodno nisu bile uključene“, rekao je Stone u odgovoru na tvrdnje Erba.
U martu 2022. godine, 17-godišnji Jordan DeMay iz Mičigena umro je od samopovređujućeg ranjavanja nakon što je postao žrtva „sestorziona“ navodno smišljenog od strane trojice nigerijskih muškaraca koji su koristili Instagram da bi zatražili gole fotografije njega i drugih žrtava, a zatim pretili da će poslati provokativne slike njegovim prijateljima ako im ne plati novac.
Nalog jedne žene bio je hakovan i prodat nigerijskom muškarcu koji je potom koristio profil da natera mladiće da mu šalju eksplicitne slike.
Kada DeMay nije imao novca da zadovolji zahteve iznude, pretili su da će poslati eksplicitne slike njegovim prijateljima i porodici, prema vlastima.
DeMay je jednom od nigerijskih muškaraca navodno rekao da će se ubiti.
Ceo svet ovo čeka! Imena bivših predsednika država sa vezama sa Džefrijem Epštajnom biće objavljenja https://t.co/02UPD0wB7r
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 22, 2023
„Dobro. Učini to brzo. Ili ću te naterati da to učiniš. Kunem se Bogom“, navodno je odgovorio muškarac. Dvojica muškaraca su izručena Sjedinjenim Američkim Državama da se suoče sa optužbama. Nisu krivi i čekaju suđenje.
„Da policija nije mogla da pristupi tim porukama, možda bih i dalje razmišljao o tome zašto je Džordan sebi oduzeo život“, rekla je majka DeMay-a, Jennifer Buta, Journalu.
„Šifrovanje poruka na Instagramu stvoriće teren za ljude koji mogu imati pristup našoj deci, misleći da ‘nikada neću biti uhvaćen’.“
Prošle godine, 15-godišnja devojka bila je prevarom izvedena iz svoje kuće u Kaliforniji od strane 38-godišnjeg muškarca koji je zatražio eksplicitne fotografije preko Instagrama, a zatim je odveo u Meksiko.
Daniel Navarro je uhapšen.
Ispričao se kao nevin na optužbama za podvođenje i prevođenje maloletnika s namerom uključivanja u kriminalnu seksualnu aktivnost.
Stone je rekao The Post-u da je kompanija nastojala da minimizira rizike povezane sa tehnologijom šifrovanja od kraja do kraja.
Meta je „godinama ulagala u razvoj snažnih sigurnosnih mera na Facebooku i Instagramu kako bi sprečila i suzbila zloupotrebu ili nezakonite aktivnosti“, rekao je Stone The Post-u.
„Takođe nudimo mnogo alatki otpornih na šifrovanje kako bismo pomogli u održavanju bezbednosti tinejdžera“, kao što je prijavljivanje sumnjivih slučajeva Nacionalnom centru za nestalu i zlostavljanu decu.
Kritičari tvrde da će šifrovanje direktnih poruka otežati hvatanje internet predatora dece. Getty Images/iStockphoto
„Redovno pružamo više izveštaja NCMEC-u od drugih, i s obzirom na naša stalna ulaganja, očekujemo da će se to nastaviti“, rekao je Stone.
Stone je takođe demantovao tvrdnju bivšeg zaposlenog Meta-e koji je Journalu rekao da kompanija nije želela da napravi izuzetke od potpunog šifrovanja jer bi zahtevalo od zaposlenih da posvete vreme i resurse za rešavanje potencijalnih opasnosti.
„Uverenje da je odluka o šifrovanju ili nešifrovanju poruka za tinejdžere konačno zasnovana na nekoj vrsti uštede troškova apsurdna je“, rekao je Stone The Post-u, dodavši da „onaj ko veruje u to nije imao ulogu u odluci o šifrovanju naših usluga.“
Meta je matična kompanija WhatsApp-a, najpopularnije šifrovane aplikacije za razmenu poruka na svetu.
Međutim, korisnici WhatsApp-a komuniciraju sa osobama koje poznaju, za razliku od Facebooka i Instagrama, koji omogućavaju strancima da pronađu jedni druge.