Mini rogovi jelena na glavi miša- Naučnici ubacili genom jelena u genom miša (FOTO)
Naučnici su uzgajali „mini rogove“ na miševima ubacivanjem gena jelena u genom miša, navodi se u novom radu.
Rezultati sugerišu da sisari koji su izgubili sposobnost regeneracije organa još uvek mogu da sadrže neke regenerativne gene i da je moguće iskoristiti brzi rast rogova u drugim primenama.
Rastući na 2,75 centimetara dnevno, rogovi su jedno od najbrže regenerativnih tkiva u životinjskom carstvu i pružaju savršen pogled na to kako sisari mogu redovno regenerisati ćelije. Rogovi su posebno zanimljivi jer su sisari generalno izgubili sposobnost regeneracije organa i većine drugih tkiva, tako da veliki dodatak koji redovno izrasta pruža neuporediv uvid u to kako bi regenerativni lek za kosti mogao da funkcioniše.
Deset dana pre nego što su rogovi bili odbačeni, istraživači su identifikovali jednu vrstu matičnih ćelija koja je bila veoma aktivna u regeneraciji, a one su ostale sa rogovima kratko vreme nakon osipanja. Međutim, do petog dana nakon osipanja, pojavio se novi podtip matičnih ćelija.
NOVO! SAŠA KALEM U PODCASTU MARIO ZNA!
Nakon što je identifikovao više faza rasta, tim je uzeo matične ćelije sa najvećim potencijalom za ponovni rast (za koje se pokazalo da potiču iz rogova starih oko pet dana) i uzgajao ih u Petrijevoj posudi pre nego što ih je implantirao u glavu miševa.
Posle 45 dana, miševi su razvili jasno prepoznatljive mini rogove, zahvaljujući diferencijaciji matičnih ćelija u osteohondralno tkivo, što je sastavni deo popravke preloma kostiju . Rogovi su se brzo izdužili, pokazujući istraživačima genetske mehanizme koji rezultiraju njihovim razvojem i dajući uvid u to kako se mogu koristiti u medicini ljudskih kostiju.
Takav tretman bi mogao da izazove etičku zabrinutost u vezi sa implantacijom ćelija među vrstama, kao i značajna bezbednosna ispitivanja koja bi bila potrebna pre nego što se može podneti na odobrenje. Međutim, ako se mogu otkriti mehanizmi koji leže u osnovi regeneracije, moguće je da se analogni geni mogu naći kod sisara.
Iako se rezultati ne mogu u potpunosti prevesti u popravku slomljenih nogu, oni daju potpuno novi pogled na to kako sisari mogu da regenerišu tkivo, kako putem mehanizama unutar naših genoma, tako i uz malu pomoć matičnih ćelija rogova.
Studija je objavljena u časopisu Science .
NultaTačka/IflScience