Ministar energetike Omana: Glupo je pretpostaviti da obnovljivi izvori energije mogu zadovoljiti globalnu potražnju
Svetske potrebe za energijom će samo rasti i bilo bi „glupo“ misliti da se rastuća potražnja može zadovoljiti samo obnovljivim izvorima energije, rekao je omanski ministar energetike Salim Al-Aufi za CNBC u utorak.
Energija treba da bude pristupačna i ovo je prvi stub snabdevanja energijom kada je u pitanju energetska tranzicija, rekao je ministar.
Zvaničnik Omana je takođe branio, opet, odluku OPEK+ da smanji glavnu ciljnu proizvodnju nafte za 2 miliona barela dnevno (bpd) od ovog meseca, rekavši da je grupa proaktivna u pokušaju da uravnoteži tržište.
Al-Aufi je takođe rekao da nije iznenađen povratnim udarom SAD nakon što je objavljena odluka OPEK+.
„Očekivano je“, rekao je za CNBC.
Pozivajući se na energetsku tranziciju i obnovljive izvore energije, Oman, kao i mnogi bliskoistočni proizvođači nafte i gasa, veruje da će svi oblici energije biti potrebni da bi se zadovoljila rastuća svetska potražnja za energijom u narednim godinama i decenijama.
Još u septembru, izvršni direktor kompanije Saudi Aramco Amin Nasser rekao je da su godine nedovoljnog ulaganja, nedostatak rezervnog plana i alternative koje nisu spremne da pojačaju i zamene konvencionalnu energiju pravi uzroci ovog stanja energetske nesigurnosti danas.
Oman’s energy minister tells CNBC’s @_hadleygamble it would be “foolish” to assume that the world’s growing energy needs can be met with renewables. pic.twitter.com/BL0TUcWhFz
— CNBC Middle East (@CNBCMiddleEast) November 8, 2022
Svetu i kreatorima politike je potreban kredibilniji plan energetske tranzicije, koji mora da prepozna da su „dugoročno i dalje potrebne opsežne i pristupačne konvencionalne energije“, rekao je Naser u govoru na Schlumbergerovom digitalnom forumu 2022. u Švajcarskoj. Izvršni direktor kompanije Aramco ponovio je dugogodišnji stav Saudijske Arabije da će svetu biti potrebni nafta i gas u doglednoj budućnosti i da će biti potrebno više ulaganja u industriju samo da bi snabdevanje bilo stabilno usred pada proizvodnje iz bušotina, i još više investicija za povećanje kapaciteta proizvodnje da se zadovolje svetske energetske potrebe.