Ministar spoljnih poslova Poljske: „Vojnici iz zemalja NATO-a su već u Ukrajini“
Poljski ministar inostranih poslova, koji se vratio nakon deset godina u opoziciji, rekao je da su vojnici NATO-a već u Ukrajini, zahvalivši tako državama članicama alijanse što su preuzele „ovaj rizik“, najnoviji su komentari u rastućoj evropskoj debati o čizmama na zemlji za Kijev.
Radoslav Sikorski, govoreći u poljskom parlamentu u subotu tokom događaja povodom 25. godišnjice od potpisivanja sporazuma o NATO-u, sa sigurnošću je izjavio da su trupe iz alijanse već stacionirane u susednoj Ukrajini. Pozivajući se na opaske francuskog predsednika Emanuela Makrona o potrebi da se sve opcije za borbu protiv Rusije drže otvorenim, kao i na očigledne greške nemačkog kancelara i vojske u vezi sa direktnom umešanošću Ujedinjenog Kraljevstva i Francuske, Sikorski nije hteo da kaže iz kojih država su uključene trupe na terenu.
Sikorski je rekao, kako je preneo novinski medij američke vlade Radio Slobodna Evropa, da je njihovo prisustvo došlo sa izvesnom pretnjom. On je okupljenima rekao: „Vojnici iz zemalja NATO-a su već u Ukrajini. Želeo bih da se zahvalim zemljama koje preuzimaju ovaj rizik.” Te zemlje sa snagama unutar Ukrajine „znaju ko su“, ali „za razliku od drugih evropskih političara“, Sikorski je rekao da neće dalje pričati o tome.
Svet u okovima, određuje se budućnost čovečanstva | Andrija Klarić | Mario Zna 265, Uživo
Sikorski je takođe u subotu rekao da „nije nezamislivo“ da se snage upute u Ukrajinu i rekao da je dobro što francuski predsednik govori o velikoj igri u Ukrajini, jer „radi se o tome da se Putin plaši, a ne da se mi plašimo Putina.”
Francuski Makron je u februaru rekao da se vojnici NATO-a u Ukrajini „ne mogu isključiti kao opcija“, i uprkos tome što je mnoštvo lidera alijanse kategorički odbacilo tu ideju, Makron i mala grupa drugih ne prestaju da govore o toj ideji. Makron je od tada insistirao da su njegovi komentari odmereni i promišljeni, i očigledno, deo Trampovske igre uma sa Putinom u kojoj se komentari tumače figurativno ako ne i bukvalno i daju efekta.
Rusija, za koju se ne može reći da odobrava ubacivanje stranih trupa u Ukrajinu, odgovorila je u nedelju na komentare Sikorskog, a portparolka Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova je rekla da „nema smisla to više poricati“. Ruski političar Konstantin Kosačov rekao je da je „NATO sve više uvučen u ukrajinski sukob“ i da je prisustvo zapadnih vojnika u Ukrajini „javna tajna“.
Kao što je ranije objavljeno, mnoge zapadne države imaju mali broj trupa prisutnih u Ukrajini, kao i u mnogim zemljama širom sveta, za dužnosti poput zaštite ambasada i VIP-a. Sjedinjene Države takođe imaju malu grupu vojnih revizora u Ukrajini kako bi osigurali da se ogromne količine doniranog oružja koje ulazi u zemlju koriste na prvim linijama kako je predviđeno i da ne završe na globalnom crnom tržištu. Ipak, umešanost izvan ovog diskretnog nivoa do sada je bila stvar krajnjeg tabua sve dok Makron u februaru nije slomio omertu oko toga.
ONI ne odustaju! CDC poziva ljude da se vakcinišu protiv COVID-a https://t.co/tzBTLyPXFv
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 11, 2024
Ministar spoljnih poslova Sikorski je, sa svoje strane, dugogodišnji protivnik Rusije i tokom poslednjeg puta njegove stranke u vladi 2014. godine, apelovao je na Sjedinjene Države da izgrade vojnu bazu u Poljskoj kako bi odvratile rusku intervenciju. On je u junu 2014. godine, dva meseca nakon što je Rusija počela specijalnu oparaciju u Ukrajini, rekao da: „Prvi put od Drugog svetskog rata, jedna evropska zemlja je silom oduzela provinciju drugoj evropskoj zemlji… (Zaista neverovatno kako se zaboravljaju činjenice, Jugoslavija je razbijena, a Srbiji je NATO agresijom oduzeo teritoriju i drži je pod okupacijom u sred Evrope.) Amerika, nadamo se, ima načina da nas uveri o čemu nismo ni razmišljali. Postoje velike baze u Britaniji, u Španiji, u Portugalu, u Grčkoj, u Italiji. Zašto ne ovde?”.
Samo nekoliko nedelja kasnije, Sikorski je bio uvučen u veliku kontroverzu nakon što su u poljske novine procurile snimke u kojima se tvrdilo da se radi o privatnom razgovoru u kojem se čulo kako ocrnjuje odnos Poljske sa Sjedinjenim Državama kao „bezvredni“ i podanički. Sikorski je rekao da je curenje bilo napad na vladu od strane kriminalne grupe. O tome da li je Rusija bila umešana u objavljivanje ovog audio zapisa, vodi se parnica u godinama nakon toga.
Na snimku o Sikorskom se govori i o tadašnjem premijeru Velike Britanije Dejvidu Kameronu, koji se nakon izlaska iz vlade takođe vratio na vlast, ovog puta kao protivnik Sikorskog kao britanski ministar spoljnih poslova. Sikorski je navodno na snimku 2014. godine, što je preneo Bi-Bi-Si, rekao da je Kameron nesposoban, vođen propagandom i manipulativan.