Ministarstvo odbrane SAD planira simulaciju nuklearnog udara u istočnoj Evropi kako bi se pripremili za potencijalni kolaps svetskog poljoprivrednog sistema
Program koji simulira potencijalne efekte nuklearnog udara na poljoprivredu širom sveta testira se u Ministarstvu odbrane, prema obaveštenju o nabavci, a fokus će biti na oblastima „izvan istočne Evrope i zapadne Rusije“.
Obaveštenje o projektu pojavilo se na zvaničnoj veb stranici vlade SAD za mogućnosti sklapanja ugovora, SAM.gov. U njegovom opisu stoji: „Minimalne potrebe ovog ugovora su da izvođač obezbedi svo osoblje, opremu, objekte, nadzor i druge predmete neophodne za sprovođenje studija koje demonstriraju modeliranje nuklearnog rata na globalnom nivou koje bi dovelo do uništenja poljoprivrede i sistema kao što su farme“.
Projekat će potpasti pod okrilje Inžinjerskog centra za istraživanje i razvoj Inženjerskog korpusa američke vojske, koji želi da modelira kako bi nuklearna katastrofa mogla da utiče na sisteme proizvodnje hrane. Iako bi to moglo da donese potencijalno vredne informacije, treba se zapitati zašto odjednom osećaju potrebu da sprovedu takav projekat.
Ovo je borba za opstanak, slede veliki udari na čovečanstvo | Milan Vilić | Mario Zna, 294 Uživo
Produženi vojni sukob između Ukrajine i Rusije gotovo sigurno stoji iza ove zabrinutosti, i vredi napomenuti da je državni sekretar Entoni Blinken insinuirao da bi Bela kuća mogla biti spremna da ukine ograničenja Ukrajini da koristi oružje dugog dometa koje je dobila od Zapada za napad unutar Rusije.
Drugim rečima, čini se verovatnim da se Ministarstvo odbrane priprema za potencijalne posledice onoga što bi moglo biti dramatična promena u načinu na koji se sukob trenutno odigrava. Takođe postoji zabrinutost da bi potraga za ovim tipovima projekata mogla ukazivati na to da su na horizontu promene vojnih prioriteta.
Firma za modeliranje podataka iz Kolorada Terra Analitics dobila je ugovor, koji će takođe podrazumevati optimizaciju softverskog paketa koji simulira posledice nuklearnog rata na infrastrukturu koja se odnosi na poljoprivredu. Mapiranje iz vazduha i drugi pristupi biće korišćeni da se istraži kako bi to moglo uticati na snabdevanje hranom i farme u zemljama bivšeg istočnog bloka.
Druga komponenta ove studije je razvoj boljeg modela koji simulira efekat koji bi radioaktivni materijali imali na poljoprivredu u neodređenom „nedestruktivnom nuklearnom događaju“.
Činjenica da izvođač radova koji radi na projektu mora biti u stanju da prilagodi softver tako da ispuni specifikacije poverljivih računarskih sistema Ministarstva odbrane čini se da ukazuje na to da projekat može biti povezan sa problemima nacionalne bezbednosti.
Određuju događaje, kontrolišu vlade širom sveta! Upoznajte porodicu Rotšild koja želi da vlada vašim životima https://t.co/7XNyGMdYJ4
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 17, 2024
Putin je nagovestio nuklearni odgovor ako Zapad dozvoli Ukrajini da koristi oružje dugog dometa unutar Rusije
Ruski predsednik Vladimir Putin je prošle nedelje rekao da će se Zapad direktno boriti protiv Rusije i da će se priroda sukoba znatno promeniti, ako Zapad promeni svoj stav i dozvoli Ukrajini da koristi oružje koje joj je isporučila. Obećao je da će pokrenuti „odgovarajući“ odgovor, ali nije naveo detalje. Međutim, on je ranije ovog leta rekao da je jedna opcija naoružavanje neprijatelja Zapada ruskim oružjem kako bi mogli da gađaju zapadne mete u inostranstvu.
Neki analitičari, poput specijaliste za bezbednost Univerziteta u Inzbruku Gerharda Mangota, veruju da bi Rusija mogla poslati nuklearni signal.
„Rusi bi mogli da izvrše nuklearni test. Oni su izvršili sve potrebne pripreme. Mogli bi da eksplodiraju taktičko nuklearno oružje negde na istoku zemlje samo da pokažu da (oni) to misle kada kažu da ćemo na kraju pribeći nuklearnom oružju“, naveo je on.
U međuvremenu, ruski ambasador pri UN Vasilij Nebenzja upozorio je da će NATO „biti direktna strana u neprijateljstvima protiv nuklearne sile“ ako dozvoli Ukrajini da upotrebi svoje oružje dugog dometa protiv Rusije.