MODERNO RATOVANJE! NAPADI DRONOM NA AMERIČKU ELEKTRIČNU MREŽU
Prošle godine su američke vlasti prijavile niz incidenata u kojima su neidentifikovani dronovi ‘zujali’ u infrastrukturi i vojnoj imovini SAD. Međutim, ni za jedan od prethodnih prijavljenih slučajeva nije poznato da uključuje direktne napade na objekte ili opremu.
Modifikovana bespilotna letelica koja se srušila u blizini trafostanice u Pensilvaniji u julu 2020. „verovatno je korišćena… za specifično gađanje energetske infrastrukture“, otkriva se u biltenu Ministarstva za unutrašnju bezbednost, FBI-a i Nacionalnog centra za borbu protiv terorizma.
U dopisu, do kojeg su došli ABC News i CNN, navodi se da vlasti još uvek ne znaju koja je osoba ili grupa možda upravljala dronom, koji se srušio na krov blizu trafostanice. Nisu dati detalji o tome koji je elektroenergetski objekat gađan, niti je prijavljena šteta. U dopisu nije preciziran uzrok pada.
Rečeno je da je bespilotna letelica modifikovana i opremljena konopcem koji podržava dužinu bakarne žice – očigledno zamišljeno da kratko spoji visokonaponsku opremu u trafostanici tako što će doći u kontakt sa njom, što bi potencijalno dovelo do gašenja postrojenja i mogućeg sagorevanja. Korišten UAV je bio DJI Mavic 2, kvadrokopter za komercijalnu upotrebu koji se obično prodaje za oko 1.600 američkih dolara na internetu. Kamera drona, memorijska kartica i etikete sa serijskim brojem su uklonjene.
Bilten, koji ima za cilj da „podiže svest“ kod organa za sprovođenje zakona, državnih i lokalnih zvaničnika o pretnjama koje bespilotne letelice mogu potencijalno da predstavljaju kritičnoj infrastrukturi, objavljen je 28. oktobra i usledio je nakon analize bezbednosnih incidenata koji uključuju dronove tokom razdoblja od četiri godine.
Memorandum je bio propraćen satelitskom fotografijom koja prikazuje trafostanicu i lokaciju gde je dron pronađen, uz analizu lokalnih elektroenergetskih objekata u državi koja pokazuje da se trafostanica i zgrada pored nje nalaze u blizini stare fabrike čokolade Hershey u Hershey-u, Pensilvanija.
Using some OSINT tools I found the site of the unidentified electrical substation which was targeted in a first of its kind attack on the US power grid by a drone last year. @PierreTABC broke the story yesterday by revealing an internal intelligence bulletin describing the attack pic.twitter.com/bGx3YSCFSS
— IntelWalrus (@IntelWalrus) November 5, 2021
Incident je bio prva prijavljena upotreba drona za gađanje američke električne mreže.
Međutim, poznato je da Pentagon ima ogromno iskustvo sa upotrebom grafitnih bombi, takođe poznatih kao „bombe za zamračenje“ – kasetne bombe koje se posebno koriste za gađanje energetskih mreža. Bombe, koje raspršuju kanistere veličine limenke pića pomoću sićušnih padobrana preko električnih podstanica, sadrže zavojnice visoko provodljive ugljenične trake, koje se prevlače preko vodova, uzrokujući preopterećenja kola i gašenje postrojenja. Bombe su SAD široko koristile u Prvom zalivskom ratu protiv Iraka i u NATO bombardovanju Jugoslavije 1999. U poslednjem slučaju, nakon što su srpski inženjeri više puta vraćali struju u roku od jednog dana nakon napada, NATO je počeo da koristi konvencionalne bombe i projektile za napad na dalekovode i trafo stanice, nanevši štetu zemlji koja se meri u stotinama miliona dolara.
https://twitter.com/YeeHawTactical/status/1378135583948595200?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1378135583948595200%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fsputniknews.com%2F20211107%2Fdepartment-of-homeland-security-reports-first-ever-known-drone-attack-against-us-electricity-grid-1090544419.html
Prema nedavnom zahtevu na osnovu Zakona o slobodi informacija koje je uputila Naučna koalicija za proučavanje neidentifikovanih vazdušnih fenomena, oko 24 američka nuklearna reaktora i skladišta goriva bila su pod napadom 57 bespilotnih letelica između 2015. i 2019. Prošle godine, grupa je izvestila da je mala armada između četiri i šest neobeleženih bespilotnih letelica letela iznad proizvodne stanice Palo Verde u Arizoni – najveće nuklearne elektrane u Americi, u septembru 2019. godine, pri čemu se pokazalo da obezbeđenje postrojenja nije u stanju da ih zaustavi, a vlasti nisu sigurne ko je njima upravljao i zašto.
Ranije ove godine, Sputnjik je izvestio o misterioznom raspoređivanju dronova od strane nepoznatog aktera ili entiteta za noćne letove iznad razarača američke mornarice u blizini osetljivog poligona za vojnu obuku na kalifornijskim Channel ostrvima.
Dokumenti FOIA otkrivaju da je čak šest neidentifikovanih letelica istovremeno jurilo i manevrisalo oko ratnih brodova u julu 2019. godine, pri čemu su incidenti izazvali istrage Mornarice, Obalske straže i FBI. Mediji su tada bili uznemireni činjenicom da su bespilotne letelice mogle da sustignu ratne brodove koji se brzo kreću u gluvo doba noći i uprkos slaboj vidljivosti.
Poznato je da su male dronove više puta koristili gerilski borci na ratištima Trećeg sveta, raspoređeni u građanskom ratu u Libiji, kao i jemenska Huti milicija protiv koalicije koju predvodi Saudijska Arabija. 2019. godine, armada dronova koje su poslali Huti ozbiljno je oštetila par saudijskih postrojenja za proizvodnju nafte, privremeno uništivši čak polovinu proizvodnje nafte u kraljevstvu.
Nulta Tačka/Sputnik