Modijevo putovanje u Moskvu bilo je mnogo važnije nego što većina posmatrača shvata
Indijski premijer Narendra Modi upravo je završio svoje prvo putovanje u Rusiju za pola decenije i prekinuo višegodišnju pauzu u godišnjim sastancima njihovih lidera. Ishod je bilo devet sporazuma o širokom spektru tema, zajedno sa detaljnom zajedničkom izjavom za vođenje njihovog posebnog i privilegovanog strateškog partnerstva do 2030. Nije bilo značajnih sporazuma, ali niti je to trebalo očekivati, pošto je sastanak planiran tek nedavno iz razloga koji će sada biti objašnjeni.
„Modijev put u Moskvu imao je za cilj da proceni pouzdanost ruskog zakona o geopolitičkom balansiranju“ nakon što su njegovi domaćini od početka godine poslali osam signala nagoveštavajući predstojeći prokineski zaokret. Neosporan lični odnos između njega i Putina tokom njihova dva dana zajedno okončao je zabrinutost oko toga da se Rusija sprema da privileguje Kinu ispred Indije i tako je udahnula novi život tri-multipolarnim procesima.
Ovaj koncept se odnosi na paradigmu podele sveta na tri interno različite grupe: Zlatna milijarda Zapada predvođena SAD; kinesko-ruska antanta; i Globalni jug koji neformalno predvodi Indija. Ove tri grupe postale su istaknutije nakon što je ruska specijalna operacija bez presedana ubrzala globalnu sistemsku tranziciju, iako su prethodile tom razvoju. Međutim, pre toga, međunarodni odnosi se najbolje mogu opisati kao u stanju kinesko-američke bi-multipolarnosti.
Atmosfera ključa, pred nama su dani odluke | Branimir Nestorović | Mario Zna, 285 Uživo
Pod tim se podrazumeva da se sve kretalo ka nezvaničnoj podeli sveta između Kine i SAD gde su svi bili u izvesnoj meri pod pritiskom da stanu na jednu ili drugu stranu. Povratak na čistu bipolarnost koja je obeležila veći deo Starog hladnog rata do zbližavanja Kine i SAD uvek je bio malo verovatan jer su već postojali neki strateški autonomni igrači u nastajanju. Isto tako, uprkos tome što su SAD, Kina i Indija neformalne vođe svojih grupa, nijedna nema potpunu kontrolu nad njima.
Stoga se ovaj sadašnji tripolarni sistem najbolje može opisati kao tri-multipolarni, pri čemu je ključna osovina rusko-indo strateško partnerstvo jer sprečava američku i kinesku supersilu da se udruže kako bi oživele bi-multipolarnost u slučaju novog detanta između njih. Primetan pomak Rusije ka Kini od početka godine, što je detaljno opisano u ranijoj analizi, izazvalo je ozbiljnu zabrinutost u Indiji jer je sugerisalo da Moskva napušta njihov zajednički veliki strateški cilj.
Pre nego što je tih osam signala poslato, Indija je pretpostavila da će Rusija nastaviti da sarađuje sa njom kako bi ubrzala tri-multipolarne procese u cilju uspostavljanja multipolarnog sveta, što nije zahtevalo ni od Rusije ni od Indije da se okreću prema Kini ili SAD. Ono što se promenilo tokom protekle godine je pojavljivanje pro-BRI frakcije u Moskvi čiji su članovi zaključili da je kinesko-američka bimultipolarnost neizbežna, tako da je za Rusiju najbolje da pojača putanju ka kineskoj supersili.
Balansirajuća/pragmatična frakcija vladajućeg establišmenta mogla je teško da se odbrani od svojih „prijateljskih rivala“, od kojih su ovi poslednji ubedljivo tvrdili da će njihova predviđena politika predstavljati najslađu osvetu SAD posle svega što je njihov protivnik učinio Rusiji od 2022. Ovo objašnjava signale koje je Rusija slala od početka godine nagoveštavajući predstojeći prokineski zaokret, što je konačno navelo Indiju da pošalje Modija u Rusiju da istraži šta se zaista dešava i zašto.
Smatrao je da je ovo toliko prioritet za objektivne nacionalne interese svoje zemlje da je prekinuo tradiciju tako što je otputovao u Rusiju kao prvo putovanje u svom trećem mandatu umesto u obližnju zemlju kao i obično. Tajming se takođe poklopio sa godišnjim samitom NATO-a, pokazujući na taj način da je Indija strateški autonomna od Zapada i otporna na njegov pritisak da prekine veze sa Rusijom. Zvanična kritika SAD koja je usledila samo je pojačala gore pomenute poente.
Rokfeleri su stvorili 990 institucija, fondacija i aktivističkih grupa za „klimatske promene” https://t.co/BP0SBly64c
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 10, 2024
Rusija uvek rado ugosti Modija, čak i više nego inače zbog gore opisanog tajminga, kao i činjenice da je to bila njegova prva poseta zemlji posle pola decenije, zbog čega su takva pompa i okolnosti pripremane. Njegov tročasovni neformalni sastanak sa Putinom na vikendici potonjeg verovatno je bio kada su ta dva prijatelja iskreno razgovarala o najosetljivijim aspektima strateškog partnerstva svojih zemalja i razjasnila konfuziju koju su izazvali nedavni prokineski signali Rusije.
Očigledno su sve razradili što dokazuje i njihovo lepo raspoloženje tokom tih neformalnih razgovora i onih koji su održani dan posle. Putin je čak odlikovao Modija sa najvišim civilnim priznanjem Rusije, Ordenom Svetog Andreja apostola, čime je pokazao pro-BRI frakciji svoje zemlje da ne odobrava njihove planove da se okrenu Kini. Umesto toga, Rusija će nastaviti da pragmatično balansira između Kine i Indije, potvrđujući tako svoju tri-multipolarnu veliku strategiju i stavljajući tačku na bi-multipolarne spekulacije.
Svakako, pro-BRI frakcija neće nestati i nastaviće da tvrdi da su najbolji interesi Rusije priznavanje navodno neizbežnog vraćanja na kinesko-američku bi-multipolarnost i shodno tome snažna putanja ka kineskoj supersili, ali malo ko u Moskvi će ih saslušati. Najspektakularnije dostignuće sa Modijevog putovanja u Rusiju nije bilo ono šta su se formalno dogovorili, već su se on i Putin neformalno dogovorili da pojačaju svoje zajedničke napore da ubrzaju procese tri-multipolarnosti.