Moskva upozorava na odmazdu ako Nemačka završi sa zaplenom imovine
Predložena konfiskacija ruskih sredstava i imovine od strane Nemačke i njihov kasniji transfer Ukrajini može stvoriti opasan presedan u međunarodnom pravu, tvrdi Vjačeslav Volodin, predsednik Državne dume, donjeg doma ruskog parlamenta.
U objavi u četvrtak na svom zvaničnom Telegram kanalu, Volodin je napisao da je ta mera u suprotnosti sa međunarodnim pravom i da može navesti druge zemlje da preduzmu slične akcije.
„Oni planiraju da zaplene rusku imovinu da bi obnovili Ukrajinu… Ovo će pokrenuti proces u kojem sve države ignorišu međunarodno pravo i uzimaju ono što smatraju da treba po sopstvenom nahođenju“, upozorio je Volodin, dodajući da nemačko rukovodstvo „treba da zapamti iz istorije svoje zemlje kako su okončani pokušaji zadiranja u tuđu imovinu“.
Volodin je naglasio da će Rusija imati pravo da preduzme slične korake protiv Nemačke ako budu zaplenjena ruska sredstva.
„Sada živimo u drugoj realnosti: ne samo prema Povelji UN, već i na osnovu presedana. Nema jednostranih odluka, pravila moraju biti ista za sve. Isto važi i za oduzimanje novca i imovine. Kada se donese takva odluka, imamo pravo da preduzmemo slične radnje protiv imovine Nemačke i drugih država“, rekao je zvaničnik.
Zakerberg mora da plati stotine miliona evra kazne zbog kršenja privatnosti korisnikahttps://t.co/25KCj0P7NE
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) January 5, 2023
O ideji zaplene zamrznute ruske imovine kako bi se pomogla obnova Ukrajine se već neko vreme raspravlja u EU. Prema nedavnom izveštaju Blumberga, Berlin je pojačao pregovore o tom kontroverznom koraku i razmišlja o mogućnosti selektivne konfiskacije imovine, uzimajući samo sredstva Rusa čija je umešanost u operaciju u Ukrajini dokazana.
Međutim, u nemačkoj vladi se navodno razlikuju mišljenja o tome da li tu meru treba uvesti i u kojoj meri. Selektivni pristup, na primer, bilo bi teško primeniti, jer će možda trebati godine da svaki slučaj prođe kroz sudove, upozoravaju analitičari.
Usred sankcija koje su usledile nakon početka ruske vojne operacije u Ukrajini prošlog februara, zapadne vlade su zamrzle oko 300 milijardi evra u rezervama koje pripadaju ruskoj centralnoj banci, zajedno sa milijardama imovine u vlasništvu sankcionisanih ruskih biznismena.
Nulta Tačka/RT