Muškarci u Ukrajini izbegavaju mobilizaciju tako što sklapaju brakove sa ženama sa invaliditetom
Hiljade ukrajinskih muškaraca iskorišćavaju rupu u zakonu u vanrednom stanju i sklapaju brakove sa ženama sa invaliditetom kako bi izbegli slanje na liniju fronta – a posrednici zarađuju veliki novac olakšavajući lažne brakove.
Istraga ukrajinskog izdanja NGL Media duboko je objasnila praksu koja postaje sve češća širom zemlje zahvaćene ratom, jer muškarci nastavljaju da pronalaze elaborativne metode da izbegnu mobilizaciju i pobegnu iz zemlje.
Platforma, koja sebe opisuje kao nezavisni centar za borbu protiv korupcije, uronila je u svet grupa na Fejsbuku i Telegramu gde muškarci objavljuju predloge za brak, žene sa invaliditetom nude brak po određenoj ceni, a posrednici nastoje da povežu parove uz svoj udeo.
Lažni brakovi nisu krivično kažnjivi u Ukrajini, tako da je šema potpuno legalna, objašnjava sajt, iako su oni koji žele da olakšaju takve aranžmane radi finansijske koristi na klimavim nogama.
Grupe društvenih medija koje nude takve mogućnosti nisu suptilne. NGL Media je pronašla nekoliko grupa pod nazivom „Lažni brak“, „Lažni brak Odesa“ i „Upoznavanje sa Kijevom“ u kojima se redovno objavljuju oglasi.
Invalidnost potencijalnog supružnika je važan faktor u takvom aranžmanu jer stvara rupu u šemi mobilizacije. Oni koji su bliski rođaci osobe sa invaliditetom mogu dobiti odlaganje vojne dužnosti i čak im je dozvoljeno da pređu granicu u Evropu sa svojim izdržavanim osobama sa invaliditetom.
Ovo ni mejnstrim mediji nisu mogli da sakriju! U Kaliforniji počelo ZAPRAŠIVANJE atmosvere i zatamnjivanje sunca https://t.co/g6SW94FsFu
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) April 7, 2024
Postoji i nekoliko drugih caka, uključujući upis – barem na papiru – univerzitetskog obrazovanja i lažne razvode u kojima otac deteta neosporno podnosi zahtev za isključivo starateljstvo kako bi izbegao regrutaciju.
Ali za druge, uplata od oko 3.000 evra obično će biti dovoljna da se oženi ženom sa invaliditetom i postigne isti rezultat.
NGL Media je sprovela sopstvenu operaciju, pokušavajući da oženi jednog od svojih novinara da vidi kako šema funkcioniše i postavila je oglas na nekoliko grupa društvenih medija koje nude takve usluge. Ubrzo ga je kontaktirala posrednica, transrodna žena po imenu Margarita Belova, koja je dala fotografije nekoliko potencijalnih kandidata za brak.
Kasnije, kada je novinarka Belova zatražila komentar o njenom angažovanju u praksi, ona je odgovorila: „Ne bih rekla da to radim toliko. Javljaju mi se žene sa invaliditetom i muškarci i ja im pomažem, samo prenosim kontakte, upoznajem ih.
„Naravno, radim to zbog novca. Neću to da radim za džabe… Ja ih upoznam, a onda se dogovore, venčaju. Tu prestaje moje učešće“, dodala je ona.
„Po mom iskustvu, od 100 slučajeva vojnika koji se prijave za otpust iz porodičnih razloga, 95 slučajeva koristi tu šemu, odnosno ako su njihova žena, njihovi roditelji ili roditelji njihove supruge invalidi“, objasnio je Jevhen Filipets, advokat koga je konsultovala mediji.
„Da biste dobili izuzeće, dovoljno je imati takav brak.“
Oni koji pokušavaju da izigraju sistem za finansijsku korist, međutim, rizikuju krivično gonjenje i postoji nekoliko slučajeva da su posrednici i žene osuđeni zbog omogućavanja takvih aranžmana.
Za same mladence, međutim, savršeno je bezbedno.
„U stvari, gotovo je nemoguće dokazati da je brak lažan; moguće je samo sudskom odlukom. I jedan od supružnika ima pravo da se obrati sudu da prizna takav brak kao lažan. Da li će se on ili ona prijaviti u ovim okolnostima? Ne mislim tako. (…) Ukrajinski narod je veoma snalažljiv“, dodao je Filipets.
Nulta Tačka/mediji