Na metar od invazije! Počele su masivne kineske vojne vežbe oko Tajvana

Na metar od invazije! Počele su masivne kineske vojne vežbe oko Tajvana

Peking — Kineska narodno-oslobodilačka armija pokrenula je rano jutros velike vojne vežbe sa korišćenjem bojeve municije u morima oko Tajvana.

To se događa dan nakon posete predsednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi Tajpeju, javljaju svetski mediji pozivajući se na izveštaj državne televizije ČTV.

Vežbe su počele u ponoć po lokalnom vremenu i održavaju se u šest oblasti u krugu od oko 20 kilometara od tog kineskog ostrva koje funkcioniše kao de fakto država, a trajaće do subote u ponoć.

Kako je navedeno u izveštaju ČTV, vojne operacije su pokrenute kao „čvrsto sredstvo odvraćanja od nedavne velike eskalacije negativnih poteza Sjedinjenih Američkih Država po pitanju Tajvana i ozbiljno upozorenje protiv separatistickih aktivnosti za nezavisnost Tajvana“.

Peking je izdao upozorenje za brodove i avione da ne ulaze u akvatorij i vazdušni prostor u područjima gde se vežbe održavaju, čije su koordinate ranije objavljene.

KINA ILI AMERIKA? KO JE VEĆE ZLO?

Pelosi je boravila u kratkoj nenajavljenoj poseti Tajvanu, što je naišlo na oštre osude Kine i dovelo do porasta napetosti u Tajvanskom moreuzu.

To je bila prva poseta jednog predsednika Predstavničkog doma Kongresa Tajvanu od 1997. godine.

Kineske vlasti prethodno su saopštile da će preduzeti sve raspoložive kontramere kao odgovor njenu posetu koju su okaakterisale kao „igranje vatrom“.

NultaTačka/Mediji

Ne propustite

Bajden kaže da će rasporediti američke trupe protiv Rusije ako pomoć od 100 milijardi dolara ne bude odobrena Ukrajini

Džo Bajden je zapretio da će rasporediti američke trupe u
VIRTUELNA STVARNOST MOŽE DOVESTI DO BOLNIČKE POSTELJE U STVARNOM SVETU

VIRTUELNA STVARNOST MOŽE DOVESTI DO BOLNIČKE POSTELJE U STVARNOM SVETU

Metaverzumi budućnosti nisu sigurni. Ovi digitalni svetovi mogu zaista da