Naglo porasli porezi u Britaniji, domaćinstvima troškovi veći za 1.000 evra
Britanski ministar finansija Džeremi Hant danas je, u sklopu zvaničnog „Jesenjeg obraćanja“ predstavio „brutalnu salvu“ povećanja poreza i mera smanjenja potrošnje, kako bi kako je istakao „zakrpio rupu u javnim finansijama Britanije“. Kako pišu tamošnji mediji zbog ovih povećanja, domaćintva Britanije godišnje će morati da plate državi oko 854 funte (ili oko 965 evra) više.
Kako je ministar istakao, plan za „obnovu“ finansija i rešavanje problema biće saosećajan i pokazaće „britanske vrednosti“. Povod za ovakvo rigorozno povećanje poreza u Britaniji krije se kod OBR. Nadzorni odbor tamošnjeg OBR predviđa da je privreda već u recesiji i da će sledeće godine rast biti manji za 1,4 odsto, ali je Hant istakao da bi donošenje „teških odluka“ moglo da ublaži pad ekonomije.
Tokom svog obraćanja Hant je istakao da i u trenutnoj situaciji i bogati gube, te će smanjiti nivo na kom se plaća najveća stopa poreza od 45 odsto, sa 150.000 na 125.000 funti, kako bi tu taksu latilo još 250.000 ljudi. U udaru na tržište nekretnina, on je rekao da će najavljena smanjenja poreza i druge olakšice biti poništete 2025. godine.
Ograničenje prosečnih računa na 2.500 funti za dve godine biće podignuta na 3.000 od aprila. Univerzalna jednokratna isplata od 400 funti ove zime se neće ponavljati ubuduće, što će sve zajedno podići trošak domaćinstava za oko 900 funti.
Takođe, ministar je nagovestio da će gradske skupštine povećati svoje takse za oko 5 odsto, i najavio da će javna potrošnja biti smanjena za 30 milijardi funti, i da će neki javni projekti biti ostavljeni po strani. Odloženo je i glavno ograničenje troškova socijalne zaštite za dve godine, a zvaničnici predviđaju da će to uštedeti milijardu funti.
On je najavio i da će se po prvi put ikada, od 2025. godine električnim automobilima naplaćivati putna taksa. Brojke sugerišu da na putevima u Velikoj Britaniji ima skoro 600.000 električnih vozila i da sada čine jedan od šest novih prodatih automobila.
U moru sumornih vesti za britansku ekonomiju, kako piše DailyMail, ima i par pozitivnih. Državne penzije i beneficije biće usklađene sa inflacijom iz septembra. Porez na neočekivani prihod energetskim kompanijama biće povećan na 35 odsto i zadržaće se na tom nivou do 2028. godine. Zajedno sa porezom od 40 odsto na profit starijih obnovljivih i nuklearnih izvora električne energije, to će sledeće godine prikupiti 14 milijardi funti u budžet Britanije.
🔶 Asošiejted Pres ispravio svoj lažni izveštaj koji je mogao da započne Treći svetski rat https://t.co/bjYErfgRnU
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) November 17, 2022
Kako je naveo britanski minsitar, ovo će omogućiti prikupljanje svežih 24 miijarde funti godišnjih prihoda, pored prošlomesečnog povećanja od 32 milijarde, i to će kako on ističe podstaći pad duga u narednih 5 godina.
Izlažući tokom jesenjeg obraćanja Hant je poslanicima istakao da je OBR uveliko izneo procenu da je Velika Britanija, „kao i druge zemlje“ već sada u recesiji i da predviđaju pad BDP-a od 1,4 odsto sledeće godine.
I on je priznao da kriza troškova života verovatno neće u skorije vreme popustiti, s obzirom da će OBR prognozirati inflaciju od 9,1 odsto ove godine i 7,4 odsto sledeće godine.
Šta je napravilo rupu u finansijama Britanije?
Poslednjih nekoliko godina, kada god bi se pomenuli problemi britanske ekonomije tamošnje vlasti osvrtale bi se na pandemiju 2020. godine, ili pak na aktuelne geopolitičke tenzije i rat u Ukrajini. Ipak kako stručnjaci ističu, krivac je onaj o kome se malo priča, Bregzit.
– Sada tek vidimo posledice Bregzita i one nisu naročito dobre, rekao je nedavno urednik političke rubrike u Financial Times-u i dodaje da je nakon originalnog glasanja da se izađe iz EU funta pala oko 10 odsto naspram naših trgovinskih partnera i da je to dovelo do poskupljenja uvoza.
– Izvoz nije povećan, a kako cene uvoza rastu to je podiglo inflaciju za oko 2 do 3 odsto, istakao je on.
– Pojavljuje se zanimljiv obrazac upoređivanja Britanije sa drugim naprednim ekonomijama. Nakon pandemije došlo je do oporavka trgovine svih zemalja G17, ali je nivo trgovine Velike Britanije bio manje-više ravan. Tako da je Britanija zaostala u intezitetu trgovine. Druge stvari koje se mogu pratiti je pad broja trgovinskih veza između manjih kompanija u Velikoj Britaniji i njihovih stranih partnera. To je važno jer se tako može mnogo zaključiti o uslovima trgovine, a takođe govori o tome kako su male kompanije rasle i širile svoj biznis prodajući robu na evropskom tržištu i to se jednostavno više ne dešava, kaže Parker.
Takođe, investicije su rasle svuda širom zemalja G17, sem Britanije.
– Država je pokušala to da reši trošeći mnogo novca. Vršili su superdedukciju gde dobijate olakšice ako investirate u kapital ili inovacije, ali to nije zapravo uspelo. To je efekat Bregzita, ljudi više ne znaju pravac ekonomije Velike Britanije. U svim oblastima (cene, investicije i trgovina) imamo negativne efekte, naglašava on.
Nulta Tačka/mediji